TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радио МОФ @radiomof
#reach: 57462   ( 395th )
#followers: 5350   ( 544th )
#1
Светлечка инсталација со стиховите од песната „Т’га за југ“ во паркот на поезијата во Струга

Таа е изработена како дел од 59-те Струшки вечери на поезијата, кои годинава се одржуваат според протоколите за превенција на Ковид-19. https://t.co/wIFB9NPUUx
33ReTweets156Favorites·Details
#2
За две и пол години, државните институции се подновиле со 392 возила за што потрошиле 8,1 милиони евра: https://t.co/37RX1NEcwi - via:@RadioMOF
11ReTweets11Favorites·Details
#3
Еко-свест: Владата да ги заштити водените ресурси во земјата: https://t.co/tXocewK8rp - via:@RadioMOF
14ReTweets25Favorites·Details
#4
Крвта ни ја испивте! Доста е! Скапан систем – блокади низ Скопје поради поскапувањето на струјата.
Прочитајте повеќе ⬇️
https://t.co/OU3ccq2bMs https://t.co/XS500xMSq8
6ReTweets3Favorites·Details
#5
По Дионис од „Avec L’amour“, Атиџе од „Медена земја“, Ли од „(Вон)земјанинот Ли“, македонската публика преку „Македокс“, ќе се запознае со искрената, но и бизарна приказна на штипјанецот Зоран Сичев – Сиче -„ @SiteKjeUmreme

https://t.co/NhdZMfvreN
10ReTweets14Favorites·Details
#6
@evulmatzee Мрзата наша, што лае по поштари и уште бара домче за стално ☺️ https://t.co/aHouJdgFmm
7ReTweets42Favorites·Details
#7
@KibbleD9 @FlavrSavr Не, секоја држава си има свој знаковен јазик. Повели, во видеото имаме глуво лице кое зборува за најчестите митови. https://t.co/R4QL72Y52u
5ReTweets3Favorites·Details
#8
Светска банка: Македонските деца за 11 години учење имаат знаење како да учеле 7,3 години: https://t.co/JfQONEqKEt - via:@RadioMOF
2ReTweets0Favorites·Details
#9
„Ова е последно што ни останува, или ќе протестираме или ќе се иселиме“, вели за Радио МОФ, граѓанка која попладнево се приклучи на протестот поради загадувањето од депонијата „Вардариште“:

https://t.co/NrehCkP2gA
1ReTweets1Favorites·Details
#10
Во очи на новата учебна година, потсетуваме дека на сајтот ни функционира копчето „Пријави проблем на Радио МОФ“
Охрабри се и реагирај, а ние ќе го истражиме проблемот! ⬇️⬇️⬇️

https://t.co/DulMapJyCW
1ReTweets0Favorites·Details
#11
Студија во 2014 покажа дека Вардариште има тешки метали и запаливи гасови, но депонијата уште чека санација: https://t.co/oFDceG0Ejp - via:@RadioMOF
1ReTweets0Favorites·Details
#12
Национален парк во Тајланд по пошта на посетителите им го враќа ѓубрето кое го оставиле зад себе: https://t.co/DYmk5s8khN - via:@RadioMOF
1ReTweets0Favorites·Details
#13
Последните податоци се од ноември 2019. Од Владата не добивме одговор зошто оваа алатка не е ажурирана со нови бројки за службените трошоци на функционерите ⬇️
https://t.co/Hafilmaj6e
0ReTweets1Favorites·Details
#14
Досега во земјава се направени вкупно 169.481 тестирања на Ковид-19, а во изминатото деноноќие се направени 1.721 тест.

https://t.co/q9Wqus5hNk
0ReTweets0Favorites·Details
#15
Нов протест пред рампата во Маџари поради загадувањето од „Вардариште“: https://t.co/8Uw7baBrjY - via:@RadioMOF
0ReTweets0Favorites·Details
#16
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16274, бројката на оздравени пациенти е 13635, на починати е 675, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1964:

https://t.co/Iye6LCgyFv
0ReTweets0Favorites·Details
#17
Видео комуникација, онлајн домашни, квизови и тестови - презентирана Националната платформа за учење од далечина. Министерката Царовска напомена и дека околу 40.000 деца немаат информатички уреди. За нив ќе има 15-минутни видео часови: https://t.co/PYHAo8tcoX - via:@RadioMOF
0ReTweets0Favorites·Details
#18
Во изминатото деноноќие се направени 1.545 теста:

https://t.co/HHfbGQxxQQ
0ReTweets0Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Matzeeevulmatzee1
2Kibble Dkibbled91
3Slobodan Jakoskiflavrsavr1