TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радмила Шекеринска @sekerinska
#reach: 72155   ( 339th )
#followers: 11385   ( 116th )
#1
Едно семејство својата тага за рано прекинатиот живот ја претвори во надеж за три други семејства. Скапоцениот дар на Емилија сите не остави без здив. Длабока почит за хуманоста и покажаната свест на нејзините најблиски во моментите на нивната најголема болка.
21ReTweets128Favorites·Details
#2
Одбележуваме 117 години од смртта на големиот македонски револуционер Гоце Делчев,борец за самостојна македонска држава, во самостојна, независна Северна Македонија, членка на НАТО, на сигурен пат кон ЕУ, стабилна, признаена, еднаква, во сојуз со најмоќните.Нека му е вечна слава! https://t.co/ZRFmO8YR4q
16ReTweets111Favorites·Details
#3
Нека е честит 5 Мај, Денот на македонскиот јазик. Денот кога пред 75 години, Народната влада ја усвои азбуката на македонскиот јазик како официјално писмо. Овој датум од минатата година го славиме како празник на македонскиот јазик. Да го чуваме и да го негуваме. https://t.co/2vwTtesL0B
18ReTweets84Favorites·Details
#4
Кој експерт на ВМРО-ДПМНЕ гарантира дека во август нема да имаме нови заболени што токму тогаш бараат избори? Ако има таков кој ќе гарантира, јас прва ќе се согласам тогаш да има избори. Факт е дека ВМРО-ДПМНЕ само лажно се грижат за здравјето, а во суштина бегаат од избори. https://t.co/FMnKOEJLWO
16ReTweets81Favorites·Details
#5
За две години успеавме војникот што добивал 20 000 денари, сега да има над 30 000 денари плата, нова опрема, а нова униформа ќе добие секој војник до крајот на јуни. Тоа е мојот начин на работа. Се што е ветено е исполнето и секогаш кога може и повеќе од тоа. https://t.co/sfGx8WV28s
18ReTweets67Favorites·Details
#6
Сите аргументи на Мицкоски се избиени, ВМРО-ДПМНЕ со лажна грижа ги злоупотребува граѓаните за политички интерес.https://t.co/9Ymcb5LbV4 https://t.co/zQW4pKIamf
15ReTweets68Favorites·Details
#7
Почит кон припадниците на Армијата кои своите животи ги загубија на денешен ден 28.04.2001 година во реонот на село Вејце: постар водник Роберт Петковски, водник Миле Јаневски, водник Бобан Трајковски, водник Игор Костески. Нека им е вечна слава! https://t.co/NHM0s3Eg2U
16ReTweets59Favorites·Details
#8
Вака денеска изгледа новиот пат Криволак – Пепелиште. Ова беше земјен пат, во многу лоша состојба, а често беше користен како транзитен пат. Задоволство ми е што со заеднички сили, со средства од Министерството за одбрана, а во соработка со О. Неготино, денеска имаме нов пат. https://t.co/x58zVy7Suo
10ReTweets77Favorites·Details
#9
Со колегата Османи ја примивме донацијата од Република Бугарија во заштитна опрема, за Воено медицинскиот центар и Клиниката за инфективни болести. Благодарност до амбасадорот Ангелов. Меѓусебното помагање во тешки моменти ја покажува сојузничката и европска солидарност на дело. https://t.co/q0Qr2CQ4cx
13ReTweets55Favorites·Details
#10
Ги транспортираме инженериските машини до Криволак со помош на влечните возови на КФОР и со поддршка на Канцеларијата за одбранбена соработка од амбасадата на САД. Благодарност што ни излегоа во пресрет. Инженерците го подготвуваат Криволак за идни вежби. https://t.co/yeO2jq2ONm
16ReTweets37Favorites·Details
#11
Денес требаше да допатува оркестарот на Кралската гарда на Норвешка и да изведе дел од своите музички перформанси во чест на нашиот влез во НАТО. #COVID19 го спречи овој убав гест на нашиот НАТО сојузник, но еве дел од настапот вчера во Осло по повод Денот на Уставот на Норвешка. https://t.co/pWWXhKiuXj
16ReTweets37Favorites·Details
#12
Со норвешкиот аташе Егил Далтвеит утринава преку ZOOM го потпишавме Протоколот за донација за справување со последиците од коронавирусот. Добиваме потрошни медицински материјали за мобилната болница во вредност од 100 илјади евра. Така е кога сте земја членка на #НАТО. https://t.co/7Iizybu3Xp
5ReTweets62Favorites·Details
#13
Денес на 9 Мај се сеќаваме на хероите кои ги дадоа своите животи за слободата. Инспирацијата од нивната истрајност нека не’ води низ животот секогаш кога ќе ни треба поттик. https://t.co/Ssel1WJtTK
7ReTweets53Favorites·Details
#14
Катастрофата со која се соочи светот и ние наречена коронавирус беше повод денеска за Денот на Европа да ги подигнеме македонското и ЕУ знаме пред болницата “8 Септември” како симбол на заедништвото и солидарноста во справувањето со подмолната болест. https://t.co/0ByoOb0cOn
8ReTweets45Favorites·Details
#15
Граѓаните имаат целосна доверба во институциите во однос на менаџирањето на кризата со коронавирусот. Тоа го постигнавме со тоа што ги слушавме експертите и лекарите и не игравме ситна политика како ВМРО-ДПМНЕ. https://t.co/OjxvFpl105
7ReTweets42Favorites·Details
#16
Дали ширењето на вирусот ќе запре зависи од одговорноста и дисциплината на секој од нас. #ЗаштитиСе #2м #КоронавирусМК https://t.co/Tvgc9vC09j
9ReTweets31Favorites·Details
#17
Нека ни е честит и вековит 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј! https://t.co/QaM2IUue8Y
4ReTweets40Favorites·Details
#18
Честит Ден на трудот, 1Мај. Трудот мора да биде вреднуван. Затоа ја покачивме минималната плата од 9.000 на 14.500, ја покачивме и просечната плата.Ќе се избориме и со новиот предизвик, здравствената криза која ги загрози работните места.Работниците мора да бидат заштитени. https://t.co/N8iVeHZAY5
5ReTweets35Favorites·Details
#19
Во Куманово сум - за да видам како напредуваат работите на адаптација на зградата за SEEBRIG. Од август ќе бидеме домаќини на Бригадата на Југоисточна Европа - SEEBRIG. Во оваа Бригада учествуваат освен ние и Грција, Бугарија, Албанија, Турција и Романија. https://t.co/gFcbJI69qh
6ReTweets32Favorites·Details
#20
Личната заштита не прави безбедни додека сме на работа и секаде кога сме надвор од дома. Да им помогнеме на здравствените работници, да ги почитуваме мерките. https://t.co/m7xeg5pPde
4ReTweets36Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии