TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Суљо и Муљо (заеднички профил) @senieni
#reach: 29160   ( 1049th )
#followers: 3319   ( 1188th )
Апсолутна лага! Луѓе чекаат со месеци за термин, па ги известуваат по смс дека терминот им е одложен па презакажан за 3 месеци.
Јас ги обвинувам нив за ужасната "работа", скратено работно време и неажурноста. Ама полесно е да се обвини народот, како и за се. https://t.co/LlBhd1S1vd https://t.co/sFNYjdv0do
10ReTweets39Favorites·Details
И како се јаде ова? Со лигавче? https://t.co/vfiwVnnQkG
2ReTweets47Favorites·Details
Твитер го разбирам како поле за пресметка на партиски ботови и докажување кој од кој е поглуп.
7ReTweets25Favorites·Details
Ако ги пишуваме предпородилните, породилните и постпородилните искуства, јас ќе деактивирам.
2ReTweets32Favorites·Details
Некој да купил карти за фудбалов Македонија -Германија а е спречен да оди, да ми ги шитне.
7ReTweets15Favorites·Details
Епа еве дека тебе ти смета, ок тогаш. https://t.co/15lQbzCDvI
0ReTweets34Favorites·Details
✨ Top Friends

🥇 NiceAsshole1
🥈 callmemicci
🥉 DeboraSkunk
🏅 XooXyyy
🏅 pecethedarkword
🏅 satelite_chris
🏅 MilaShila9

➡️ https://t.co/mPIvxyqkdt https://t.co/TNS9ivhyCr
4ReTweets7Favorites·Details
Нови случаи: 4-5/годишно на 100.000 индивидуи.
Една петтина од пациентите немаат симптоми при дијагнозата.
Симптомите се предизвикани од цитопениите.
Повеќето ќе имаат симптоми, поврзани со анемијата.
Бактериски инфекции заради неутропенијата и дисфункцијата на неутрофилите.
2ReTweets6Favorites·Details
Миелодиспластичните синдроми (МДС) се малигни крвни заболувања, кои имаат
тенденција да еволуираат во акутна леукемија.
Абнормалните вредности на крвните параметри се должат на нарушувања во
диференцијацијата и во созревањето на клеточните линии (дисплазии) во коскената
срцевина.
2ReTweets5Favorites·Details
Дијагнозата се поставува врз основа на комплетна крвна слика, преглед на коскена
срцевина и хромозомски студии.

Ретко кога матичните доктори се сомневаат на МДС и ретко кога пациентите се препраќаат на Клиниката за Хематологија. Како во мојот случај. Затоа нема дома лечење со
2ReTweets5Favorites·Details
Мед со коприва, разноразни чаеви шо ви ги кажала на комшиката, снаата братучетка и е комшика и. Си барате упат за на Хематологија и за најобична анемија.
2ReTweets5Favorites·Details
Пæцо, сè e во ред??
0ReTweets11Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Безценнаdeboraskunk23
2Пæцоpecethedarkword17
3Нандоniceasshole117
4XooXxooxyyy14
5𝗯𝗮𝗹𝗲𝗿𝗶𝗻𝗮𝘁𝗮callmemicci10
6Метабарон Спутникsatelite_chris9
7Ариелnosoytuproblem7
8МилаШилаmilashila96
9h i :)vlijatelenn4
108-ми Профилbroj1813