TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Аритмија @snowgirly2
#reach: 95518   ( 95th )
#followers: 7184   ( 344th )
#1
Нема дно што Видана не може да го допре. https://t.co/SyGLuLhWAf
66ReTweets273Favorites·Details
#2
Јас завршив медицина во 2000 год со солиден просек. После задолжителниот стаж, положив веднаш државен испит и мислев ќе се вработам во болницата во Битола. Чекав година и пол, вработувања немаше за никого, ни со врски ни без врски, едноставно не се примаше нов кадар. 1/3
25ReTweets122Favorites·Details
#3
На друг колега, запишан на специјализација анестезиологија со кофинансирање му рекоа, ќе специјализираш во Штип. Ако сакаш Скопје, ќе си платиш целосна специјализација. Си ги собра парталите и си замина Словенија. Тие сеа имаат готов специјалист а ние ручки од тупан.
18ReTweets158Favorites·Details
#4
Овие се позабегани и од нас. 🤦‍♀️ https://t.co/7HBMrFlGC7
20ReTweets106Favorites·Details
#5
Во Германија одма ти даваат специјализација со фул плата и здравствено и те фрлаат во оган да го печиш занаетот, секако под надзор на поискусни колеги и ментори. Кај нас ќе те шуткаат ко ретардиран, сам треба да се снаоѓаш и на крај ќе ти речат, ќути и трај.
17ReTweets67Favorites·Details
#7
Од рубриката "комуњар ли е или жмровец" за денес издвојуваме:
1.Докторите што заминале во странство се криви бидејќи се алчни за пари.
2.Членовите на управните одбори се со претходно големо професионално искуство а не се партиски газолижачи.
Се враќаме веднаш после рекламите.
14ReTweets70Favorites·Details
#8
За ваков блам во надворешната политика се дава комплетна и неотповиклива оставка на цела влада ама што знам јас... пошо сум само една обична неутровмрана, нали 😁
12ReTweets73Favorites·Details
#9
Ова со бугарите е само спин за да заборајме дека Интермецо пак си е отворено и си работи.
11ReTweets71Favorites·Details
#10
А имаше пари за плати за економски директори во здрвствените установи кои во најголем дел се од ДУИ за денес луѓе да молат за кислород од што менаџираат добро со установите. Специјализантите и младите доктори нека цркнат. Затоа мукла на темава, збор да не чујам.
11ReTweets65Favorites·Details
#11
Ми донесоа локуми од Крушево во офис и сеа ми ги бројат по колку јадам. Лоши колеги, многу лоши.
7ReTweets73Favorites·Details
#12
Затоа има нешто што се вика планирање и стратегија, мамицата ваша у *ичка неспособна. Имавте 9 месеци да направите проценка што и каде треба и да набавите. Знаевте што не чека, да ви се плукнам во тоа дебилните политичари. https://t.co/eUT70hfUhc
14ReTweets49Favorites·Details
#13
Мене така не ме учеа медицина и не можам да го прифатам лечењето на болни од Covid-19 по телефон. Мора да се најде начин луѓето да бидат прегледани и да се направи некаква тријажа на заболените според тежината на клиничката слика, претходни болести, моментални параметри...
10ReTweets53Favorites·Details
#16
Какво одвратно и бедно префрлување на вина врз луѓе кои си побарале подобар живот од овој во скапаната држава.
Ванчо, ти си тотално разочарување. https://t.co/YTnmcecvdk
9ReTweets44Favorites·Details
#17
Касиерки vs. докторки, ден 3-ти.
5ReTweets53Favorites·Details
#18
Не знам зошто ги чекате бројките. Само преслушајте се за колку луѓе денес разбравте дека се позитивни или во изолација или чекаат за тест по фирми, по пријатели, по роднини...
6ReTweets48Favorites·Details
#19
Само кладилниците и казината се корона фри институции. Велам, браво.
5ReTweets49Favorites·Details
#20
Што ми е убаво кога ќе ми текне дека јас за овие не гласав, така просто една милина ми доаѓа на душичкава.
*втор пат истиот твит во една недела https://t.co/O31PeN7akV
9ReTweets36Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1KatttP.katttp3
2b®gasimilacija3
3Aleksandarsaltwatered2
4Бактеријаescherihiacoli2
5Kalin Babuskukalinbabusku2
6Batakojabatakoja1
7Snekicanatetica1
8Зоран Мијалковzoran_mijalkov1
9Bibsgragjankata1
10Мино Војводаstoile11