TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Stormfire @tempestofflame
#reach: 25989   ( 1242nd )
#followers: 739   ( 5056th )
#1
Венецијанска го потврди "национализмот" на Македонците:
Албанците ги имаат СИТЕ ВОЗМОЖНИ ПРАВА. Учат на алб, се обраќаат на државни органи на алб, НАДПРОПОРЦИОНАЛНО се застапени во Владата и администрација.

Двојазичен печат во Радовиш не е право. Тоа е изживување. И цицање пари.
27ReTweets98Favorites·Details
#2
Бидејќи од договорот од преспа ни остана само јазикот, сега Бугарите и тој ќе го избришат.

А да, и официјално бараат признавање дека до 44 сме биле Бугари.

Браво Зоки царе! Вакво тотално бришење на еден народ е невидено во историјата. И за само 2 години!
13ReTweets47Favorites·Details
#3
Етничка припадност била чувство. Ок, нека е така.

Ама тоа чувство се базира на националниот мит на секој народ кој се состои од историја, симболи, херои, име...

Кога на еден народ, како на нашиов, ќе му ги земете сите овие, на што ќе се базира неговото чувство дека е Македонец?
12ReTweets46Favorites·Details
#4
Оно поддржува ултранационализација на историја, бришење малцинства, и забрана на основно човеково право на самоидентификација. Се тоа за да влезе во воен сојуз и да жувее под диктат на туѓа влада.

Оно мисли дека е левичар.
11ReTweets47Favorites·Details
#5
Еве да речеме добиеме датум за преговори. Што ќе смени тоа, кога има 32 поглавја со право за блокада на секое? Процес што ќе трае МИНИНУМ 10 години?

Крај краева, и утре да станеме членки, што од тоа? Европски пасош и бегај? Или поголеми фондови што и сега не ги користиме?
11ReTweets42Favorites·Details
#6
Пазете ве молам Бугарија ќе диктира и каква изјава може да дадат нашите политичари и какви статии ќе смеат да пишуваат нашите новинари.

Уште мислите ЕУ ќе ви донесе демократија умноболни?
10ReTweets35Favorites·Details
#7
Пред 2 недели Грција најави дека ќе ја блокира Албанија заради положбата на грчкото малцинство.

Денес најави дека МКД и АЛБ ќе гласа да одат во ист пакет.

Со други зборови, пак вето од "нашиот пријател" Јунанистан.
8ReTweets35Favorites·Details
#8
Зборот ми е доста чекате некој друг да ви ги реши проблемите.

Доста мислевте дека на странци им е гајле како живееме овде.

Доста мислевте дека ЕУ е магично решение за се (видете ја Бугарија со 20 евра повисоки плати од нас).

Фатете средете ја државава СЕГА и ЗА СИТЕ.
8ReTweets25Favorites·Details
#9
Кога на светот му докажавме дека и основното достоинство и идентитет содржани во името, историјата, малцинствата ни е на распродажба, нормално е сите да те уценуваат.

Тоа е ко да си се проституирал 2-3 пати, а сега да се лутиш зошто луѓе ти нудат пари за една ноќ.
4ReTweets16Favorites·Details
#10
Замисли да веруваш дека влез во воен пакт ќе значи смена на менталитетот во државата. Замисли
2ReTweets15Favorites·Details
#11
Секој човек понекогаш се убедува себе си во некои лаги, за да може да преживее и да си го зачува разумот.

Така јас се убедувам себе си дека @gradzanin е само еден голем трол. Оти ако не е треба да се самозапалам уште вчера.
3ReTweets10Favorites·Details
#12
Не знам за вас, ама мене Зоран Заев ми е личен идол и инспирација.

Ако можеше олку глуп човек да стане премиер на држава, можам и јас да успеам во било што. Затоа деца, следете си ги соништата!
2ReTweets11Favorites·Details
#13
За овие што викаа дека Преспанскипт е добар оти "sE ReSaVa DeCEniSkI SpOR, GRciJa Ni sTaNUvA prIjAtEL" https://t.co/iAZ4JIS3eV
3ReTweets7Favorites·Details
#14
Пред 2 дена купив образец за упишување на факуктет, таму искуцано Р. Македонија.

Денес одам на штанд, го давам, ме враќаат. Нов образец дошол вчера. Се исто само Северна Македонија пишувало.

Морав два пати да плаќам за ливчето и два пати ред да чекам за мочаната придавка.
2ReTweets9Favorites·Details
#15
“I know of two tragic histories in the world – that of Ireland and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.” - Irish patriot Roger Casement (executed by the British after the 1916 uprising)

I would just add Armenia and Kurdistan here.
3ReTweets5Favorites·Details
#16
Во ист документ, Бугарија бара да се заштителе "основните малцински права на нејзиното малцинство во Албанија", а истовремено, бара тотално бришење на секакво спомнување на македонско малцинство кај нив.
1ReTweets11Favorites·Details
#17
Зборот ми е: дозволено ви е да сте Македонци, ама заради договорот, нема нити да сакате, нити да чувствувате дека сте. Вие можеби не, ама идните генерации полека но сигурно.
1ReTweets10Favorites·Details
#18
@EmilijanoJ Ако е проблемот што немаме доволно пари, зошто не се обидеме парите да ги добиеме на друг начин? Помалку крадење, бркање администрација, не трошење пари на глупости (споменици; лубриканти и диносауруси)? Или потешко е од тоа да се откажеме него ли од идентитетот?
2ReTweets5Favorites·Details
#19
Официјалното име на Велика Британија е "Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска". Па и сами и странци, секаде ја викаат само "Британија" или "Обединето Кралство".

Ние насилно се применувавме, па уште и странци исправаме северна да стават.
1ReTweets7Favorites·Details
#20
@Zoran_Mijalkov Знам за што е за повеќето. Тоа е тажното. Мене ми е за владинава пропаганда дека сите проблеми преку ноќ ќе ни ги снема ми е. За "крај на иселувањето", "бесплатно здравство во цела Европа" и кобли пари по улици.
2ReTweets4Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Henry Chinaskihank___chinaski18
2Emilijanoemilijanoj16
3Гемиџија од АлиеХпрес #БојкотирамСевернаgemidzija_aliex10
4Makedončišteshopkarishte10
5Томи Џериcinikot7
6Зоран Мијалковzoran_mijalkov6
7Pavleski Ilijaipavleski4
8Граѓанин либералgradzanin3
9Стариотpoporusov3
10Адвокатотadvokat0t3