TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мутен @tovornottov
#reach: 46895   ( 354th )
#followers: 10929   ( 143rd )
Сакам да споделим искуство со користење на процесот за резервација на термин за лична карта/ возачка дозвола/ пасош, можда на некој ќе му биде корисно и ќе му скрати проблеми 1/🧵
20ReTweets36Favorites·Details
У насоке за учесници на Еразмус+ размена што треба да се деси у прва половина од ноември, у Холандија, ги предупредуаа учесниците дека ќе има криза за гас и дека трева да си понеса топли алишта за спиење. https://t.co/IOP7pI2HV5
7ReTweets8Favorites·Details
Заклучок: Ако веќе аплицирате преку https://t.co/BO3cZFyBYF, освен резервацијата да си го испечатите и барањето, или да си пополните барање тамо.
Потврда за плаќање не може да се испринта, пошто нема у системот, така да кај шефицата! :) 8/
1ReTweets20Favorites·Details
За крај, ако претходниот документ ви е од друг град, нема поента да фрљате паре и да закажуете итна постапка, нема да е итна.
Све на све, испаѓа дека најбоље само термин да си резервираш и после тамо да напраеш све останато (барања, плаќање). крај/
1ReTweets17Favorites·Details
Ама не се секирај ти, со ова листево дека си аплицирал за возачка можеш слободно да возиш и кога ќе ти истече тековната (ме интересира дали полиција во странство ќе го мисли истото).
“Си завршив„ работа и си заминав збунет. 7/
1ReTweets14Favorites·Details
Кој излезе информацијата дека може да се заврши работата онлајн, си викам топ, за људи као мене што не сакаа чекање, папирологија одлична ствар.
Се логирав на https://t.co/BO3cZFyBYF, кликнав возачка, најдов што ми треба неколку клика, оп генерирано барање. 2/
1ReTweets13Favorites·Details
Ајде оди кај шефицата она треба да има увид. Шефицата коректна, извините нов е системот, се навикнуваме, се јавува кај колешката може да ме слика, а они ќе го завршат позадински тоа после. 5/
1ReTweets13Favorites·Details
Добро, зедов лист, пополнив барање, се враќам кај женава зема документите, све ок, ајде вика да платиш!
Ама ја платив онлајн и викам, не можеше да се закаже без да платим... еее онлајн супер, ама госпоѓата го нема тој податок кај неа, она само фотографира. 5/
1ReTweets13Favorites·Details
Се враќам на сликање, девојката што работа ми вика, абе дечко ти си аплицирал за итна возачка, ама претходната возачка ти е во Тетово, ние сега мора да го побараме досието твое од кај нив, нема ова да е за 48 часа.
Кога ќе биде? Паааа, трае 2-3 недели! 6/
1ReTweets13Favorites·Details
Стигам на денот кој треба да се сликам (денеска), влагам со резервацијата кај што пишуе датум и време, госпоѓата што сликуе ми вика: Дечко, а кај ти е барањето за возачка?
Ама аплицирав онлајн, во систем е барањето... ама нема ама, оди да си пополниш! 4/
1ReTweets10Favorites·Details
Пошто ми истечуе возачката, стаев итна постапка, побара да платим со кратичка за да се заврши процесот, платив и после неколку минута више имав решение за закажан термин у МВР, лудило! 3/
1ReTweets10Favorites·Details
Абе #Мктвитер, има кај нас да се купи марчмало од онја што се печа на логорски огин?

#Ќерками гледала негде и сега сака да смо печеле.
1ReTweets3Favorites·Details
@grof_Zarkoff шефицата!!! Го напраеле системот, им го тупнале, снаоѓајте се :)
0ReTweets10Favorites·Details
@satelite_chris ахаха, кј ти беше претходно живеалиште бе, на пуст остров у нов зеланд? :)))
0ReTweets2Favorites·Details
@gocejonoski eeee, видиш ја више имам платено и не може да се врати назад... затоа викам поарно да си терав стандард, као ти што си терал :)
0ReTweets2Favorites·Details
@MoPkoB4E @neskafeNA ја ќе тепав едни кинези пошто се дереја, скокаја и пееја у Аушвиц.
0ReTweets2Favorites·Details
@gorangajduk не, https://t.co/BO3cZFz9Od, ова горе е за резервирање термин, додека услуги ти прае барање резервира термин праеш уплата итн... е сега прочитај ја нишката
0ReTweets1Favorites·Details
@gorangajduk е тогаш мораш тамо да аплицираш. Ја имам сменето адреса, у СК сум и сега треба да ги повлеча свите документи од Тетово (досие и што и да има тамо) за да ме пребаца у СК. Ова знам дека го праев кој мењавав лична карта и претпоставив дека сеа нема да мора :)
0ReTweets1Favorites·Details
@enginebluewater па мислим дека е 2 недели, ама не ме фаќај за збор.
0ReTweets1Favorites·Details
@alexhris а пример, да моеше сам да се сликаш и да си скенираш прсти, немаше потреба ни да идеш тамо и немаше да го има овја проблем :)
0ReTweets1Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Goran Gajdukgorangajduk3
2Росанаneskafena3
3Марк Грег Спутникsatelite_chris2
4Алекс 🇲🇰🇪🇺enginebluewater1
5zarkovgrof_zarkoff1
6Sandraalexhris1
7Goce Jonoskigocejonoski1
8Atticus Proud Неутробот Finchmopkob4e1