TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Венко Филипче @vfilipche
#reach: 122261   ( 4th )
#followers: 9930   ( 165th )
Фотографијата на која медицинска сестра вакцинира повозрасно лице кое седи на трактор покрена дебата на социјалните мрежи, па сметам дека е добро јавноста да ја знае позадината на целата случка.
67ReTweets181Favorites·Details
Пристигна најсовремената терапија за пациенти заболени со вирусот Ковид 19, моноклонална „коктел терапија“ со антитела од лековите "CASIRIVIMAB и IMDEVIMAB”. Во моментов сме единствена земја во Западен Балкан за чии граѓани е достапен овој лек. https://t.co/Eth7QKhdyp
61ReTweets189Favorites·Details
Повозрасната жена бидејќи не била во можност да се симне од тракторот, за да не се малтретира, медицинската сестра се качила на приколката за да ја вакцинира. Јас сметам дека тоа е гест за поздравување, а не за осуда.
43ReTweets277Favorites·Details
Исклучителна посветеност и организација при процесот на вакцинација и во непроодните места покажаа екипите на ЈЗУ ЗД Берово. Во село Ратево со трактор се спуштени неподвижните лица и вакцинирани. Теренската имунизација се спроведува плански и на тешко достапните места. https://t.co/6jor0RMSqs
54ReTweets94Favorites·Details
🙌 Ве молам споделете 🙌 Теренската вакцинација започнува во секоја од општините објавени тука👇
https://t.co/xF4Is8goIS

Процесот за теренска вакцинација е организиран во соработка со здавствените домови од секој град, локалната самоуправа и месните заедници. #ВакцинирајСе https://t.co/r4yRb5hiZD
53ReTweets47Favorites·Details
🙌 Ве молам споделете 🙌 Теренската вакцинација започнува утре во општините објавени тука👇
https://t.co/sHBZ6GCajA

Молам за поддршка од секој граѓанин во овој процес. Имаме мирна епидемилошка состојба и идеални услови да вакцинираме што поголем број на граѓани. #ВакцинирајСе
53ReTweets42Favorites·Details
Од 12 јули ќе може да се вакцинира секој граѓанин, без разлика дали е пријавен или не, во постоечките вакцинални пунктови од здравствените домови и болниците. Во спортските сали ќе се одвива масовна ревакцинација. Секој кој сака да се вакцинира истото ќе може да го направи. https://t.co/iW7FE90fU4
44ReTweets104Favorites·Details
Само вакцинирани може да бидеме заштитени. Делта сојот е присутен во околу 100 земји во светот, оттука ние како држава не може да бидеме изземени тој да се рашири и кај нас. Од понеделник вакцинацијата ќе се одвива без термин, а ќе започне и теренската вакцинација.
#ВакцинирајСе https://t.co/zxMqeYbnFV
28ReTweets71Favorites·Details
🙌 Ве молам споделете 🙌 Теренската вакцинација продолжува во овие населени места во секоја од општините објавени на линкот👇
https://t.co/Ux0oo1OTam
Комуницирајте со вашите блиски и познати ако сеуште не се вакцинирани да го направат тоа. Само така ќе ја победиме пандемијата. https://t.co/ZSSzFtkufz
29ReTweets21Favorites·Details
Фотографијата на која медицинска сестра вакцинира повозрасно лице кое седи на трактор покрена дебата на социјалните мрежи,па сметам дека е добро јавноста да ја знае позадината на целата случка.Станува збор за брачен пар кој живее во планинските колиби,место над с.Ратево,Беровско.
23ReTweets104Favorites·Details
Уште еден голем чекор напред за македонското здравство. 🙏 Денеска за прв пат изведовме операција во нашата земја за вградување на стимулатор на нервот вагус кај 36 годишна пациентка. Хируршка метода за пациенти со најтешка форма на епилепсија. 👇 https://t.co/TPYvhd47xH https://t.co/l2PafhoiP3
22ReTweets114Favorites·Details
Денес пристигна донација од 100.000 вакцини на производителот Астра Зенека од нашиот сосед Република Грција. Уште еднаш се потврдуваат добрососедските односи и поддршка. Голема благодарност до грчкиот народ и амбасадорот на Грција во нашата земја, Н. Е Русос Кундурос. https://t.co/YeURGE64XA
21ReTweets81Favorites·Details
Размислуваме наесен вакциналниот сертификат да биде задолжителен за влез на настани на затворено како и за масовни настани, доколку опфатот на вакцинираните граѓани не е доволно обемен.👇
https://t.co/eymrGWN97A
17ReTweets73Favorites·Details
Тие одлучиле самите да дојдат на вакцинација до пунктот и се појавиле на местото. На пунктот имало санитетско возило со фрижидер за теренска вакцинација и биле вакцинирани целосно безбедно, спротивно на тоа што сака да се прикаже во јавноста.
10ReTweets92Favorites·Details
Станува збор за брачен пар кој живее во планинските колиби, место над село Ратево, Беровско. Местото е тешко пристапно, а лицата кои се вакцинираат на сликите воопшто не побарале асистенција или превоз од локалниот Здравствен дом во Берово.
12ReTweets79Favorites·Details
На Клиниката за Урологија утрово започнаа две трансплантации на бубрези од починат донор, по направената експлантација на органите која заврши во доцните ноќните часови.🙏 Благодарение на хуманоста на семејството на донорот, двајца пациенти на дијализа добија шанса за нов живот. https://t.co/SvQ7M0pqBo
12ReTweets69Favorites·Details
На пунктот имало санитетско возило со фрижидер за теренска вакцинација и биле вакцинирани целосно безбедно, спротивно на тоа што сака да се прикаже во јавноста.
14ReTweets57Favorites·Details
Местото е тешко пристапно, а лицата кои се вакцинираат на сликите воопшто не побарале асистенција или превоз од локалниот Здравствен дом во Берово. Тие одлучиле самите да дојдат на вакцинација до пунктот и се појавиле на местото.
14ReTweets54Favorites·Details
Веќе нема потреба од закажување на термин за вакцинација. Отсега брзо, лесно и едноставно можеш да го сториш тоа. Посети ја најблиската здравствена установа и вакцинирај се. Само со одговорно однесување може да ставиме крај на пандемијата. Биди одговорен #ВакцинирајСе https://t.co/78QNUZ8qTX
15ReTweets24Favorites·Details
Комплетно е реконстуриран и од утрово пуштен во употреба паркинг просторот и пристапот до Клиниката за стоматологија. Заедно со Град Скопје и градоначалникот Петре Шилегов направивме реконстукција и обнова на пристапот, паркинзите и просторот за движење во кампусот.👇 https://t.co/P9a1HgKkCj
15ReTweets34Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии