TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Влада на Р. Северна Македонија @vladamk
#reach: 60458   ( 454th )
#followers: 10941   ( 123rd )
#1
Благородните пораки што ги пренесува филмот „Медена земја“ @HoneylandDoc заслужуваат достојна поддршка.

Владата ќе обезбеди државна награда и ги презема патните трошоци за патувањето на филмската екипа и Атиџе Муратова на доделувањето на Оскарите.

➡️ https://t.co/xEBIqVnl31
22ReTweets48Favorites·Details
#2
Собранието на Република Северна Македонијa ја избра новата техничка Влада.

Во своето експозе мандатарот за претседател на техничката Влада, Оливер Спасовски истакна дека организирањето на фер и демократски избори е врвен приоритет на преодната Влада.

➡️ https://t.co/Xmigd6KjyN https://t.co/j5KPxhYPFW
4ReTweets28Favorites·Details
#3
Средба на премиерот @o_spasovski со францускиот амбасадор @ChThimonier: Државата се движи во вистинската насока, преодната Влада активно ги продолжува реформите, државните интереси мора да се за сите во прв план.

https://t.co/AQyJxeqoFI
4ReTweets17Favorites·Details
#4
Премиерот @o_spasovski испрати писма со честитки до премиерот @sanchezcastejon и канцеларот @sebastiankurz за повторните избори на позициите, со благодарност за поддршките од 🇦🇹 и 🇪🇸 за интеграциите на 🇲🇰 и им посака понатамошен успех во работата.

https://t.co/PMnmsumrau
4ReTweets16Favorites·Details
#5
Со поддршка од Планот за чист воздух градинката „Пролет“ во @OpstinaKarpos започнува да користи нов, еколошки систем на греење и ладење.

Со замената на стариот систем е отстранет и последниот потенцијален загадувач во Општина Карпош.

#ЗаЧистВоздух

➡️ https://t.co/I9UwAhMBLd https://t.co/f5K7TedO3g
5ReTweets13Favorites·Details
#6
Премиерот @o_spasovski оствари средба со амбасадорот на Русија, Баздникин.

Премиерот упати честитки до новоизбраниот премиер Михаил Машустин, со желби за успех во извршувањето на должноста и позитивни резултати кои ќе продонесат за натамошен сестран напредок на Русија. https://t.co/u8dmCBMrL4
5ReTweets13Favorites·Details
#7
Се зголемува коефициентот за исплата на дежурства во здравството!

🔹 Наставниот кадар добива 20% зголемување
🔹 Лекарите специјалисти 25%
🔹 Општите лекари 15%
🔹 Медицинските сестри 10%
🔹 Здравствените соработници 5
🔹 Помошно-технички персонал 5%.

https://t.co/XbnCVfVSue
4ReTweets15Favorites·Details
#8
Среќна Нова 2020 година!

Оваа година уште повеќе да го разгориме пламенот на заедништвото и солидарноста. Да ги негуваме и одржуваме љубовта и разбирањето кон другиот. https://t.co/aubvNlydFs
1ReTweets23Favorites·Details
#9
Одлуки од 3-тата #седница на Владата:

☑️ Донесена Одлука за финансиска и друга помош за семејствата чии домови беа уништени во пожарот со трагични последици во Шуто Оризари;
☑️ Предлог-законот за јавниот интерес во културата оди во Собрание. https://t.co/vifuHUnnIr
3ReTweets16Favorites·Details
#10
Министерот Димковски: Земјоделската 2019 е потврда на добрите политики на Владата и финансиската поддршка на земјоделците ќе продолжи со навремена и неселективна исплата на субвенциите.

https://t.co/mTxt6LCIn6
3ReTweets13Favorites·Details
#11
Премиерот @o_spasovski го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија @OliverVarhelyi во неговата прва посета на земјата. https://t.co/RdBJnPXyFr
2ReTweets15Favorites·Details
#12
Силна порака од претседателот на Европскиот Совет, Мишел: „Иднината на Северна Македонија е во Европската Унија”.

Премиерот @o_spasovski изрази благодарност за отворената поддршка за што поскоро отворање на пристапните преговори со ЕУ.

➡️ https://t.co/ak1Y68aaNN https://t.co/G5UPUvdKta
2ReTweets12Favorites·Details
#13
Премиерот @o_spasovski оствари средба со  Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија во Истанбул.

https://t.co/DaIZmPntEs
1ReTweets14Favorites·Details
#14
Премиерот @o_spasovski на средбата со амбасадорот на Италија, се заблагодари на италијанскиот премиер Конте за поддршката за Северна Македонија во сите важни демократски процеси и заложбите нашата држава да ги отвори заслужените преговори со ЕУ. 🇲🇰🇮🇹

➡️ https://t.co/q9RXDD6eW9 https://t.co/oHkUwzqQVd
2ReTweets11Favorites·Details
#15
🔺Податоците објавени од Државниот завод за статистика го потврдија трендот на раст на платите кој е резултат на економските мерки и политики што ги спроведува Владата на Република Северна Македонија. https://t.co/gRZR9h4g9E
2ReTweets11Favorites·Details
#16
Премиерот @o_spasovski испрати телеграма со сочувство до украинскиот премиер Гончарук - @Kabmin_UA_e за авионската несреќа.

https://t.co/OQTg1JXqco
2ReTweets10Favorites·Details
#17
Одлуки од 2-рата #седница на Владата:

☑️ Одлука за помош од 6 милиони денари за штетите од пожарите во Австралија;

☑️ Усвоени програми за работа на повеќе министерства, јавни претпријатија, агенции и акционерски друштва во државна сопственост.

➡️ https://t.co/kSgd1y5IKX https://t.co/eFxSgmKf4I
3ReTweets6Favorites·Details
#18
На средбата меѓу премиерот @o_spasovski и амбасадорот на Република Албанија, Река е констатиран напредок во односите помеѓу двете земји, во областите значајни за граѓаните и изразена е заедничка определеност за натамошен развој на пријателските односи.

➡️ https://t.co/1CcrHpWI41 https://t.co/1jlHjKYirV
4ReTweets3Favorites·Details
#19
Премиерот @o_spasovski се сретна со Петровиќ, амбасадорка на Република Црна Гора во нашата држава.

На средбата се потврдени одличните пријателски односи и заеднички е оценето дека двете држави ќе продолжат да си помагаат и во иднина. 🇲🇰🇲🇪

➡️ https://t.co/V0YeXBoYh6 https://t.co/5KCGZw0uvr
2ReTweets9Favorites·Details
#20
Продолжува реализацијата на проектот „Зелен лист, воздух чист“ за зазеленување на дворните површини во средните училишта како дел од @ZaChistVozduh.

Проектот предвидува секоја генерација ученици да учествува во создавањето на свои генерациски паркови.

➡️ https://t.co/TWyKWVnhXK https://t.co/5dDv81qQUQ
1ReTweets12Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Oliver Spasovskio_spasovski25
2Министерство за здравствоzdravstvomk1
3Oliver Varhelyiolivervarhelyi1
4Pedro Sánchezsanchezcastejon1
5Opstina Karpos (Municipality of Karposh)opstinakarpos1
6Sebastian Kurzsebastiankurz1
7Зоран Заевzoran_zaev1
8Kabmin of Ukrainekabmin_ua_e1
9HONEYLANDhoneylanddoc1
10Mila Carovskamila_carovska1