TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

🇲🇰🇲🇰🇲🇰 @waitermkd
#reach: 68593   ( 180rd )
#followers: 13276   ( 78th )
Си шеташ онака и го гледаш 30 метарскиот јарбол со албанското знаме. Патоказите и информативните табли се двојазични. Претставниците во власта албанци си зборуваат на мајчин јазик... И онака срце ти е полно. Идеш дома и гледаш празен фрижидер. Децата.... Вреди ли? https://t.co/8YI205Pgv0
59ReTweets266Favorites·Details
Интервјуто со Никола Карев за грчкиот весник „Акрополис“ 1903г. 👇

"... Комитетот не е бугарски и, второ, изгледа дека сме наклонети кон Бугарија затоа што само таа се покажува расположена да ни помогне. И Грција, ако го правеше истото, ќе ја прифатевме со целото наше срце" https://t.co/l7TFnE4Juk
31ReTweets118Favorites·Details
Ај алал да им е на велешани за таан алвава. Ја јадам од коа знаам за себе, и во ниту еден момент не потфрлиле во однос на квалитетот.
ПреНајУбава 😋😋😋😋 https://t.co/SjOStf98nU
13ReTweets162Favorites·Details
Едно девојче има мож 6-7 години, ама она отракано, зборливо, секогаш расположено... 😁😁
Вечерва ми мафта со рачето и
"Дечко, дојди ваму" 🤣🤣🤣
Повели....
"Да ти кажам многу сум задоволна од храната, особено од помфритот" 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
5ReTweets137Favorites·Details
Ако разберете, слушните, видите... некој хотел (мислам на баш ХОТЕЛ шо не си играат ТУРИЗАМ И УГОСТИТЕЛСТВО) со 4 или 5 ѕвезди, да бараат хотелски работник пишете во ДМ или во риплај тука 😁🤗

Од 2023, по договарање на услови за работа би почнал со работа :) :)

Thanks однапред
19ReTweets32Favorites·Details
Требаше да биде нешто што ќе прерасне во традиција, а не дочека ни јубилејни 10 години од почетокот на "КРУШЕВО - ЕТНО ГРАД".
Почна 2009, заврши 2017.
Крушево пред повеќе од 100 години, во Илинденскиот период... 👇👇👇
Вистински туристички времеплов.
Штета! :/ https://t.co/4YD69XSj2S
15ReTweets65Favorites·Details
ГАЛИЧКА СВАДБА 2022г.
#Macedonia
🇲🇰❤️🇲🇰❤️🇲🇰❤️🇲🇰❤️

📸 David Angjelovikj https://t.co/53S4LZvHeV
16ReTweets52Favorites·Details
"Со маки сум се родила" многумина ја пееле, ама дефинитивно најдобро, најемоционално, онака да те наежи, само Вања Лазарова 😍

🇲🇰❤️🇲🇰💛🇲🇰❤️🇲🇰💛 https://t.co/xLJx6PyAav
9ReTweets75Favorites·Details
Млади им сметаат, многу неред праеле.

Старите биле доодени, геријатрија, немало пари од нив.

Фамилијарни-малите урлале/пиштеле по плажи и кафани.

Масовен туризам"не се издржвит".

Вон сезона"немат љуѓе не ја бива вака.

Охриѓани, нешто/некој ќе ви се погоди вака некогаш? 🤣🤣
6ReTweets75Favorites·Details
9 Август, празникот Свети Пантелејмон, денот кога штрковите почнуваат да се "организираат" собирајќи се во јата и полека полека нѐ напуштаат, одејќи во потоплите јужни делови на планетава.

Уште еден чекор поблиску до убавата есен 😍😍😍😍

🍁🍂🍁🍂🍁
https://t.co/NH2l9ByWBL
6ReTweets46Favorites·Details
3+ века се гордееме со староградската архитектура на Охрид, Крушево, Кратово.. И уште следните 10 ќе останат препознатливи тие.
Во денешно време каков "печат"/"белег" сме оставиле во ова поле? Градби по кои ќе се сеќаваат луѓето на 21ви век во МКД?

М да, овие долу на слика 3/4 https://t.co/UedPeRrLQM
5ReTweets34Favorites·Details
Какви пари човеку? Луѓе не жалеа пари само живот да спасат. Продаваа се што имаа, кредити земаа, се позајмуваа... и на крајот ги враќаа во ковчези.
Некогаш поубо да поќутиш да се праиш дека не си во тек со настаните отколку вака да се изнстресеш глупости и револтираш луѓе https://t.co/StsbbK5pNM
5ReTweets20Favorites·Details
Сеа се сведе се на името, јазик, идентитет, историја...
Судството со 8% доверба ич е небитно. Шо тонеме во секоја сфера од секојдневното живеење уште понебитно.
РЕШЕТЕ ГО ОВА СО БУГАРИЈА И ВЛЕГВИТЕ 🤣🤣🤣🤣

ЕУ 👎👎
5ReTweets19Favorites·Details
"... ај пуст да е, пуст да би
останал живот кучешки!

Роди се човек, роб биди
роди се човек, скот умри
скотски цел живот работи
за други, туѓи имоти.
За туѓи бели дворови,
копај си црни гробови!

За себе само ’ргај си
за себе маки тргај си"

#Рацин
#Македонија
🇲🇰❤️🇲🇰❤️🇲🇰❤️🇲🇰 https://t.co/zQOekL541G
5ReTweets19Favorites·Details
... вика "ме фати инает, му се јавив на сите гости што беа на прославата. Само 6 порачале кафе. Само 6. Хотелот кога плаќавме ни начука 60 кафиња, 5000 денари плус на сметка, арам да им е"

Ахх бее, абе усул малку да се има хотелиериии, усул. Ова е чиста КРАЖБА!
2ReTweets27Favorites·Details
Крале Марков Камен, Кривогаштани 👇

"....Ние така веруваме, а вие како сакате..."

🤣🤣🤣🤣

❤️ https://t.co/XbsImSKjoN
1ReTweets16Favorites·Details
Плажа Свети Стефан, Охрид
Еее сега е најубо вака празно. Езерцево чисто, чистоооо, бистро.
Одмор за очи, душа, тело после работен ден https://t.co/2YY54EKesm
0ReTweets19Favorites·Details
-Добро утро. За доручек сакате џем/мед путер, јајца на око, омлет, виршли со јајца варени, паштета со сирење, шунка со кашкавал..или некоја ваша комбинација од наведеното по желба?

А?👀
Молам?👀

👩‍🦰 Леле не можам сеа да мислам да прам комбинации, шо ќе донесиш ќе јадам

🤣🤣🤣🤣
1ReTweets14Favorites·Details
Ова па скопјаниве 🤣🤣🤣
Абе #Битола ко беше главен град на Европскиот дел од Османската империја, важен центар, Скопјенце беше толку небитно селце (и ден денес важи уште за НАЈГРАДСКИ ГРАД во Македонија) 🤣🤣🤣🤣

https://t.co/mkKknIrmAW https://t.co/WFxDKSODkJ
2ReTweets8Favorites·Details
Многу сме јаки бе ова балканциве. Голем дел од западноевропските земји почнуваат да се "тренираат" и "вежбаат" за престојната најавена тешка зима, се тушираат пократко, штедат струја, вода... ние овде се однесуваме ко да нема утре. Еднаш се живее бе 🤣🤣🤣🤣🤣
0ReTweets13Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Елче Зелчеelchezelche3
2Сезнајкоseznajko33
3Mila101_mila2
4💉 Горан 💉g0k1_sm0k12
5Flash Gordongoranpavlovski21
6Читателкатаprofesorkata681
7💉crvenokosata 💉2eyeshadow1
8Pavleski Ilijaipavleski1
9Alphariusthelastprimarch1
10Baumeisterunterstrich121