TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Министерство за здравство @zdravstvomk
#reach: 85882   ( 203rd )
#followers: 4921   ( 622nd )
#1
❗ Ве молиме споделете

Меѓу граѓаните се шири е-маил со невисината содржина испратен од лажна адреса која наликува на Министерство за здравство. Известен е Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР кој веќе постапува за овој случај. https://t.co/GvGiTosD2W
38ReTweets35Favorites·Details
#2
Комисијата за заразни болести ги демантира информациите кои се пласирани денеска во одредени медиуми дека на утринскиот состанок е донесена одлука за целосно олабавување на мерките заради тоа што истите не се почитувале од граѓаните.
20ReTweets48Favorites·Details
#3
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 45 оздравени пациенти во: Скопје-19, Куманово-25, Прилеп-1.

Во изминатите 24 часа направени се 199 тестирања, а потврдени се 15 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-2, Куманово-7, Прилеп-4, Тетово-1, Струга-1. https://t.co/NEa3blKrO3
17ReTweets34Favorites·Details
#4
Министерот за здравство @VFilipche во моментов е во посета на пациентот, на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, за првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. ❤️ https://t.co/sjpFzDkOzQ
10ReTweets53Favorites·Details
#5
Од денес се казнува непочитување на Уредбата за носење на заштитна опрема.

Задолжително носење заштитна опрема (маска, марама или шал) на устата и носот, во сите јавни објекти: државни институции, маркети, продавници, банки, пошти, јавен превоз, чекални, здравствени институции. https://t.co/DeQ68jthvC
14ReTweets29Favorites·Details
#6
91% од здравствените работници кои беа заболени од КОВИД-19 се сега целосно оздравени. Им оддаваме чест за храброста и посветеноста. На сите останати им посакуваме брзо закрепнување. https://t.co/VPMWGLyhUZ
9ReTweets43Favorites·Details
#7
Апелираме да се почитуваат мерките. Тие остануваат на сила и следува казни за секое нивно непочитување. Да носиме задолжително заштитна опрема, често да ги миеме рацете и да ја одржуваме потребната физичка дистанца од 1.5 до 2 метра. Вирусот е уште тука, да бидеме внимателни. https://t.co/rEA6cIAGK2
11ReTweets25Favorites·Details
#8
Во последните 24 часа направени се 1120 тестирања, а регистрирани 35 нови случаи на ковид-19.

- Скопје 22
- Куманово 4
- Штип 1
- Тетово 6
- Струга 1
- Гостивар 1 https://t.co/8zKHyDcOYB
13ReTweets19Favorites·Details
#9
Филипче: По 50 години изграден посебен влез за возилата на итната медицинска помош во клинички центар и тројно зголемен капацитетот за паркирање
https://t.co/1rdBMmZVhq https://t.co/dbrLQKOOF9
8ReTweets32Favorites·Details
#10
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 69 оздравени пациенти.

- Скопје 18
- Куманово 36
- Дебар 1
- Штип 1
- Велес 10
- Гевгелија 1 https://t.co/WXSsaLPw0x
9ReTweets28Favorites·Details
#11
Се скратува забраната за движење за време на викенд. Апелирам до граѓаните да се воздржат од било какви собири и да се придржуваат до сите мерки на Владата.

Почнувајќи од утре, во сабота и недела, граѓаните ќе можат да се движат во периодот од 05 часот до 19 часот. https://t.co/jkcQ8tgjEO
8ReTweets25Favorites·Details
#12
Медицинските сестри се грижат за сите во светот. Во изминатиот период нивната работа беше уште потешка. Им благодариме за влогот и трудот кои го вложија. На Меѓународниот ден на медицинските сестри одаваме почит за сите кои застанаа во првите борбени редови против коронавирусот! https://t.co/rnhiyllVp7
7ReTweets24Favorites·Details
#13
Денеска добивме донација, 85 респираторни машини за т.н. неинвазивна вентилација и дополнителни 24 концентратори на кислород. Оваа донација е многу значајна, затоа што на една сериозна група пациенти кои се заболени од коронавирусот им е потребна ваква респираторна поддршка. https://t.co/cvXtoNLNxN
7ReTweets24Favorites·Details
#14
Во последните 24 часа направени се 661 тестирање, а регистрирани се 52 нови случаи на ковид-19.

- Скопје 26
- Куманово 6
- Штип 7
- Тетово 9
- Струга 2
- Велес 1
- Кочани 1

Досега во земјата се направени вкупно 27684 тестирања на ковид -19. https://t.co/EEF8AawDLU
10ReTweets15Favorites·Details
#15
Монтажната болница до Инфективната клиника ќе се користи како КОВИД центар, а во иднина како ургентен центар на Инфективната клиника. Тука ќе се прави тријажа на пациентите, кои потоа ќе се распределуваат, согласно нивната здравствена состојба. https://t.co/jZEjMnO1wU
6ReTweets26Favorites·Details
#16
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти.

- Скопје 4
- Куманово 3
- Прилеп 5
- Тетово 6
- Велес 4
- Битола 2 https://t.co/PPhM0IqfQ2
9ReTweets12Favorites·Details
#17
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти.

- Скопје 7
- Куманово 2
- Прилеп 2
- Велес 2
- Гостивар 1
- Крива Паланка 1
- Пехчево 1
- Берово 1

Во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти како последица на ковид-19. https://t.co/5q14ScGfoM
7ReTweets17Favorites·Details
#18
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти.

- Штип 1
- Велес 3
- Гостивар 1
- Кочани 1 https://t.co/pl3ML5SAZh
7ReTweets14Favorites·Details
#19
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 50 оздравени пациенти.

- Скопје 16
- Куманово 10
- Прилеп 6
- Тетово 15
- Велес 1
- Крива Паланка 1
- Валандово 1 https://t.co/VfO9POTu0w
7ReTweets14Favorites·Details
#20
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти.

- Скопје 3
- Тетово 11

Досега во земјата се направени вкупно 25841 тестирања на ковид-19. https://t.co/VLdFfwxTOy
8ReTweets10Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Венко Филипчеvfilipche1