TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зоран Заев @zoran_zaev
#reach: 104569   ( 59th )
#followers: 15321   ( 40rd )
#1
Северна Македонија оди во големото финале на #Eurovision. Нашата @TamaraTodevska продолжува напред со #Proud! 🇲🇰

Македонската музика вечерва предизвикува гордост кај сите граѓани на нашата земја и кај целата наша дијаспора низ светот.

#TeamTamara #ESC2019 https://t.co/ailNEySkNM
63ReTweets389Favorites·Details
#2
Честитки Тамара, честитки #TeamTamara. Скапоцени се овие моменти на единство кои ни ги донесовте преку музиката. Одамна не сме биле олку горди! #Proud 🇲🇰 https://t.co/8fdvL4J722
31ReTweets401Favorites·Details
#3
Честитам претседателе на Република Северна Македонија, @SPendarovski! Да ги чуваш и штитиш граѓаните. Биди секогаш праведен и правичен, секогаш објективен, секогаш критичен, со слух за потребите и интересите на граѓаните.

Ајде сите да одиме #ЗаедноНапред! https://t.co/eriQXA6llJ
35ReTweets343Favorites·Details
#4
Good luck #TeamTamara, we are already #Proud of you.
To all the friends across Europe, tonight vote proudly for #08 and support #NorthMacedonia 🇲🇰! Let’s raise our voice and change the way the world perceives the strength of women. #MKD #Eurovision #ESC2019 https://t.co/ve3w7y3sf9
25ReTweets244Favorites·Details
#5
Од Берлин носам вести: Ќе има преговори со ЕУ, покрај членството во НАТО. Тоа значат пари, фондови, систем, перспективи. Затоа сите земји се стремат да бидат земји-членки на НАТО и ЕУ. https://t.co/vb3d95tsEv
36ReTweets207Favorites·Details
#6
Со новиот автопат кој поминува низ Грделичка клисура од Скопје до Белград ќе се патува за три и пол до четири часа.

Сега граѓаните на 🇲🇰 и 🇷🇸, како и европските граѓани, имаат автопатско решение од северната до јужната порта на Европската Унија.

➡️ https://t.co/9QjLh1qstj https://t.co/bMqvzTne3M
54ReTweets153Favorites·Details
#7
Им благодарам на пријателите од Германија и Франција што ги препознаа подвизите кои ги презедовме како врвен придонес за балканската и европската стабилност. Нашата посветеност не запира тука, европската идеја за сојузништво на диверзитетот бара постојана грижа за себе и другиот. https://t.co/zIycSJ3yW5
34ReTweets202Favorites·Details
#8
Денеска е Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата - #IDAHOTDay. Убав ден и повод за да им оддадеме почит на сите што ги бранат и промовираат правата на припадниците на ЛГБТИ заедницата. 🏳️‍🌈 https://t.co/OeyFXNe2GC
32ReTweets179Favorites·Details
#9
Пораката е примена. Следат јасни чекори за поправање на состојбите, тоа е наша обврска.

На 5 мај е потребна граѓанска мобилизација, која ќе спречи ВМРО-ДПМНЕ повторно да ја заробат и блокираат државата.

На 5 мај излезете и да го потврдиме патот по кој тргнавме сите заедно! https://t.co/L6mw427f9Z
30ReTweets183Favorites·Details
#10
Го пречекавме Светиот Отец, неговата Светост Папата Франциск. Ни пристигна со пораки кои ги потврдуваат вредностите на нашата заедница, убавината на различните култури, етнички заедници и религии што живеат во општество еднакво за сите. Благословот е силна поддршка за сите нас. https://t.co/lHgBCyTAoV
26ReTweets155Favorites·Details
#11
Навиваме за Тамара и посакуваме среќа за нашиот претставник на Евровизија 2019. Направи нѐ горди! 🇲🇰❤️

Ја повикувам македонската дијаспора да ја поддржи Тамара и да гласа за број 1️⃣7️⃣, на втората полуфинална вечер, која ќе започне вечерва во 21:00.

#TeamTamara #ESC2019 https://t.co/IrCgUgiodA
20ReTweets161Favorites·Details
#12
Огромна е честа, моја и на сите граѓани на нашата земја, што Папата Франциск денеска испрати пораки кон светот за добробит на Северна Македонија. https://t.co/7Mi9qPc8Te
16ReTweets152Favorites·Details
#13
Им го честитам најголемиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден на сите христијански верници. Нека овој празник ни донесе мир на сите, благосостојба и меѓусебно почитување. https://t.co/HQvpWtYH3x
15ReTweets121Favorites·Details
#14
Во рамките на апостолската посета на Неговата Светост и прв свештеник на Католичката Црква, се сретнав со Папата Франциск.

Оваа Апостолска посета е инспирација за народот на Северна Македонија и го замолив Папата Франциск да се помоли за доброто на граѓаните и на земјата. https://t.co/Mdx7g7g8Dz
15ReTweets110Favorites·Details
#15
Го намалуваме ДДВ за парно греење од 18% на 5%. Секое семејство, приклучено на централното парно греење со стан со просечна квадратура, ќе добива пониска сметка за околу 220 денари месечно, што е годишна заштеда од скоро над 2.600 денари. https://t.co/0bGgazUyTJ
18ReTweets99Favorites·Details
#16
Четиричлено домаќинство во социјален ризик ќе добива месечен надоместок од 10.600 денари, наместо досегашните 3.029 денари.

#ЗборотЕЗбор, ги враќаме парите кај граѓаните! https://t.co/mITRcvfTZf
16ReTweets96Favorites·Details
#17
Благодарам за топлото добредојде од канцеларката #Merkel 🇩🇪, каде на нејзина и на покана од претседателот @EmmanuelMacron 🇫🇷учествуваме на Конференција заедно со лидерите од земјите на Западен Балкан. #WesternBalkans https://t.co/vDQWuBbttN
13ReTweets103Favorites·Details
#18
Браво почитувани граѓани, од различни етнички заедници, политички определени и неопределени. Покажавме дека имаме земја која е европска и имаме одговорен народ со јасни демократски определби. Имаме беспрекорно чисти избори во двата круга.

Поразени се политиките на поделби.
10ReTweets111Favorites·Details
#19
Со канцеларката Меркел потврдивме дека Северна Македонија и Договорот од Преспа се позитивен пример на Балканот и дека тој успех е охрабрување за сите земји учеснички на Конференцијата за Западен Балкан. #WesternBalkans https://t.co/hzDZYz9vJM
12ReTweets98Favorites·Details
#20
Во недела, да ги оставиме на страна поделбите и да се сплотиме пред изборот и одлуката. Секој и сечиј глас е важен. Се обраќам до сите наши граѓани - излезете на 5 мај и гласајте по сопствена волја, но ЗА иднината на земјата и ЗА иднината на децата.

Напред со Стево Пендаровски! https://t.co/YIz7fLdK8N
14ReTweets86Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Влада на Р. Северна Македонијаvladamk4
2Stevo Pendarovskispendarovski2
3CERNcern2
4Pedro Sánchezsanchezcastejon1
5Emmanuel Macronemmanuelmacron1
6Federica Mogherinifedericamog1
7UK in North Macedoniaukinrnmacedonia1
8Foreign Office 🇬🇧foreignoffice1
9Edi Ramaediramaal1
10PSOEpsoe1