TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зоран Заев @zoran_zaev
#reach: 67952   ( 344th )
#followers: 18499   ( 25th )
#1
Народе мој, успеавме! 🇲🇰 Северна Македонија конечно станува дел од #НАТО! Им благодарам на сите пратеници кои беа свесни за историската одговорност која ја имаат, за храброста да носат одлуки кои ја менуваат иднината. Нашето место е во ЕУ и во НАТО! #МКвоНАТО #MKinNATO https://t.co/Opvv7kPI0N
118ReTweets771Favorites·Details
#2
Оскарите никогаш не биле повозбудливи за гледање. Вечерва да ја бодриме нашата медена екипа во трката за Оскари. Со вас сме Медени! 🍯🐝🇲🇰 @HoneylandDoc

#Honeyland #Oscars #МеденаЗемја #Оскари https://t.co/GRxiS4qxIu
15ReTweets162Favorites·Details
#3
Денеска е голем, историски ден за нашата држава. Знамето на #НАТО се вее пред Собранието, во чест на ратификацијата на Договорот за пристапување во НАТО. Засекогаш ја обезбедивме иднината, стабилноста и безбедноста на нашата татковина, на сите наши граѓани. #МКвоНАТО #MKinNATO https://t.co/PcE3Fbg2kW
17ReTweets107Favorites·Details
#4
Целиот наш народ, сите наши граѓани се горди на овој историски успех – Северна Македонија, 30-та земја-членка на НАТО! Заедно сме, рамо до рамо со најсилните, најмоќните демократски држави во светот! 🇲🇰 #МКвоНАТО #MKinNATO https://t.co/wEnmImNgSR
13ReTweets94Favorites·Details
#5
#НАТО не е само безбедност и сигурност. Членството во НАТО значи и повеќе инвестиции, нови работни места и повеќе пари кај граѓаните.

Се работи за сите наши деца, за сегашноста и за иднината. https://t.co/9ViWPLpgqP
11ReTweets96Favorites·Details
#6
Стигаат вознемирувачки вести од Источна Турција како последица на силниот земјотрес кој се случил вечерва. Изразуваме сочувство до семејствата на жртвите и посакуваме колку што е можно помала штета.
Нашите мисли вечерва се со турскиот народ.
15ReTweets83Favorites·Details
#7
Бевме земја каде се прислушуваа граѓаните за да се вршат притисоци и криминали. Пратеници беа тепани во Собранието, а луѓето говореа со шепот.
Ја вративме слободата на говор и слободата на медиумите. Граѓаните гласно зборуваат. Тоа е одлика на демократските општества. #НаПравПат https://t.co/3fdM6JHizD
15ReTweets76Favorites·Details
#8
Ве повикувам сите правдољубиви луѓе, утре – понеделник, во 18 часот, пред Собранието на Република Северна Македонија, да чекориме во име на правдата.
Ве повикувам да се приклучите кон Маршот „Чекориме за правда”. https://t.co/3Vd8gvHkPs
14ReTweets79Favorites·Details
#9
Договорот од Преспа ќе живее и ќе создава иднина која значи членство во НАТО, преговори за членство во ЕУ, европски фондови, странски инвестиции, работни места, заштитен македонски идентитет. Со укинување на Преспанскиот договор, ВМРО-ДПМНЕ сака да нè врати 25 години назад. https://t.co/rC8byxpWFG
11ReTweets75Favorites·Details
#10
Успешните политики на СДСМ ја намалија невработеноста на 17,1% и отворија нови 60.000 работни места. Продолжуваме со имплементација на мерки кои значат поддршка на граѓаните и бизнис секторот и кои обезбедуваат отворање нови работни места. https://t.co/FnrIAmnL20
10ReTweets76Favorites·Details
#11
НАТО е гаранција за никогаш повеќе војна и конфликти, гаранција за вечен мир, стабилност и сигурност. Истовремено НАТО значи силна економија, инвестиции, нови работни места и повисоки плати. https://t.co/fvMX6mCDyv
10ReTweets66Favorites·Details
#12
Свети Трифун го одбележуваме во Тиквешијата - заедно со лозарите и производителите на вино од овој регион, прочуени по своите висококвалитетни производи. Владата предводена од #СДСМ сериозно вложува во лозарството и винарството и остануваме посветени на уште поголема поддршка. https://t.co/1G8UZAq0DA
10ReTweets64Favorites·Details
#13
Ги подобруваме условите на студентите во студентските домови. Заврши реновирањето на блоковите В и Г во Студентскиот дом „Гоце Делчев“!

Студентите добиваат нови соби и тоалети, поставени се системи за видео надзор и за превенирање од пожари, а целосно се уредува и дворот. https://t.co/MMIB29aoaK
11ReTweets60Favorites·Details
#14
Очекувам одговорност од пратениците, пред државата и пред нашиот народ, да се донесат законите кои имаат директна поврзаност со членството во НАТО - Законот за одбрана и со правната држава - Законот за ЈО. За државата наша се работи. https://t.co/IqZbLmrfS2
11ReTweets57Favorites·Details
#15
Овој месец се исплаќаат пензии зголемени за 722 денари, коишто стануваат трајна основа на самата пензија. Го стабилизираме пензискиот фонд - секој успех во пензиски фонд ќе значи зголемени нови пензии за самите пензионери. https://t.co/YxFRn8kO1D
6ReTweets67Favorites·Details
#16
Денес, на 4 февруари, на денот на раѓањето на Гоце Делчев, се сеќаваме и величаме еден од најмаркантните херои на македонската државност.

Неговата визија денес станува мост кој нѐ поврзува со другите народи во заедничките напори за обединета Европа. https://t.co/TdbACn9Fn0
9ReTweets58Favorites·Details
#17
Да продолжиме да ги негуваме јазикот, литературата, уметноста и културата – ова се основите на идентитетот на еден народ. На денешен ден пред точно 75 години во битолската гимназија „Јосип Броз Тито“ се одржал првиот час на наставен македонски јазик во средно училиште во земјава. https://t.co/6GlNLedTUb
7ReTweets62Favorites·Details
#18
Државата останува на младите. Затоа силно вложуваме во нив и креираме политики со кои младинската невработеност падна од 48,5% на 35%. Новиот Закон за младинско учество и младински политики, на младите им овозможува да бидат гласен фактор и да се вградени насекаде во општеството. https://t.co/jx3JP0iDXP
9ReTweets55Favorites·Details
#19
Да го отвориме срцето, да подадеме рака и меѓусебно да си помогнеме. Во духот на солидарноста и хуманоста да продолжиме да градиме фер, праведно, едно и еднакво општество за сите. https://t.co/k55xKRnbSa
4ReTweets68Favorites·Details
#20
Во 2019 г. вложивме 244 милиони денари во спортот. За споредба во 2016 г. биле одвоени само 60 милиони денари. Ова ја покажува разликата помеѓу концептите на ВМРО-ДПМНЕ и #СДСМ. Со конкретни мерки го вративме достоинството на спортистите и довербата во спортот. #НаПравПат https://t.co/HTTZHtwCZ3
10ReTweets50Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1HONEYLANDhoneylanddoc1