TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кичевчанецот 🇲🇰ن @zoreski
#reach: 56441   ( 58th )
#followers: 5365   ( 610rd )
На денешен ден, во 2001 година започна војната во Македонија. 22 години подоцна, герилската група која ја нападна државата од Косово, денес е власт, заштитена од странците како бели мечки.
Македонија е во распад, Македонците се граѓани од трет ред. https://t.co/LR2o33CsUS
123ReTweets433Favorites·Details
"10 години гордост. Историски час за Кичево (“Крчова“) под албанско владеење, 24 Март 2013 - 24 март 2023"

Зборувајте за соживот, зборувајте за “ено-опшесфо“. Ама само на Албански.
Институциите ќе молчат, странците ќе го поддржуваат ова бидејќи профитираат, градот пропадна. https://t.co/0NqkszCA7n
83ReTweets250Favorites·Details
Вкупно 0 (нула) медиуми ја пренесоа веста за паролите „10 години албанско владеење со Кичево“ и албанските знамиња и вкупно 0 (нула) политичари реагираа по повод ова. 👏👏👏
70ReTweets213Favorites·Details
"Марш за женските права" во НВО организација. Не се пропушта ниедна прилика за да шират отворена омраза и нетрпеливост кон православието. https://t.co/wSHoDagp6D
36ReTweets104Favorites·Details
Во 2001 година бев средношколец во кичевската гимназија „Мирко Милески“. Гимназијата беше мешана, македонски и албански класови. Физичко го држевме заедно со албански клас од иста генерација и така беше некое време пред да почне војната. На средина имаше мрежа за одбојка (1/6)
18ReTweets157Favorites·Details
Јас од ЕУ и ЕУ вредности во овие 30 години имам видено само уцени, лаги, силеџиство, ароганција, висока корупција и двојни стандарди. Така да, не ве разбирам за кои тоа европски вредности се залагате.
24ReTweets83Favorites·Details
Се' е тоа во главите на вмровците https://t.co/RDHGMT6TGf
23ReTweets62Favorites·Details
Денес се одбележуваат 12 години од почетокот на крвавата граѓанска војна во Сирија🇸🇾. Започна со т.н. „Арапска пролет“, поттикната од западните земји. Загинаа над половина милион луѓе, а над 13 милиони луѓе се раселени. Војната се' уште трае. https://t.co/iPdju6BF1B
19ReTweets69Favorites·Details
An American view on Slavic people
🇷🇺Bad Russians
🇺🇦Good Russians
🇧🇾also bad Russians
🇵🇱Catholic Russians
🇨🇿Strange speaking Russians
🇸🇰Same
🇷🇸Balkan Russians
🇭🇷Russians who love🇩🇪
🇸🇮Germanic Russians
🇧🇦Russians who love🇹🇷
🇲🇪lazy Russians
🇧🇬oldest Russians
🇲🇰non-existing Russians
17ReTweets74Favorites·Details
- Немам учебник.
- Сине, ние сме членка на НАТО.
14ReTweets83Favorites·Details
Православието во Македонија секогаш било столб за обичниот човек во најтешки времиња. Од дом за сиромашните, јадра на писменоста, до учесник во народните востанија. Нашето свештенство секогаш било духовна поткрепа и световна авангарда. https://t.co/kEYbVRS89d
14ReTweets56Favorites·Details
80 години од депортацијата на македонските Евреи.
Никогаш, никому да не се повтори. https://t.co/wH56ks14MC
14ReTweets54Favorites·Details
Вкупно 0 (нула) функционери имаат реагирано на изјавите на Габриел Ескобар кои во континуитет ги дава негирајќи го Македонскиот идентитет.
12ReTweets58Favorites·Details
Фонд за иновации потрошил милион евра за хонорарци. Помеѓу нив и за Гунтер Фелингер, лик кој се слика кај ќе стигне и кому му пречи кирилицата. https://t.co/KNOjvqVDaQ
16ReTweets37Favorites·Details
Уште Бехтел и ќе се врати младината и ќе влеземе во ЕУ https://t.co/6fURbbEnji
13ReTweets37Favorites·Details
Моето семејство имало пекара во Битола, во Бела Чешма, пред Втората светска војна. Први соседи им биле Евреи со кои живееле убав живот и во добро и во лошо. При една несреќа со мангалов сад, ризикувајќи го неговиот живот прадедо ми Нове бил спасен токму од неговиот сосед. (1/2)
5ReTweets67Favorites·Details
Европската Унија отворено поддржува насилни протести и екстремисти. Последните случувања во Грузија го покажаа тоа. Порано беше незамисливо и се правеше многу дискретно. На тоа дереџе е спадната ЕУ. Тоа се (новите) европски вредности. Навикнете се. И тоа нема врска со демократија
11ReTweets41Favorites·Details
Пред американската инвазија на Ирак, тамошната христијанската заедница броеше околу 2 милиони. Денес е околу 500.000.
8ReTweets43Favorites·Details
Не еден, туку цела екипа на Вистиномер го истражувала случајот со фотографијата (помеѓу 2 рецензии дали земјата е рамна и дали е Славица или Миа Калифа). Некој не сака јавно да му стои името на тој текст.
Нејсе, на крај заклучувате дека само пренеле пораки од директорката, ама… https://t.co/YRcQacuwxL https://t.co/04KzMOLuq2
10ReTweets35Favorites·Details
Пред неколку дена побарав одговор од @SlavicaGrkovska @VladaMK @InFondMK @kostapetrov што работи, колку е платен и со какви компетенции Гунтер Фелингер е дел од Фондот за Иновации? Одговор до моментов нема. ЗЗемаа(т) плата од нас, должат одговор.
Од Јован Деспотовски не можам да… https://t.co/m28foYqU1I https://t.co/yzSFabHhEa
12ReTweets26Favorites·Details
Најчесто разговара со:
#Name@Nick#дискусии
1Kosta Petrov 🇺🇦kostapetrov6
2Slavica Grkovskaslavicagrkovska6
3Влада на Република Северна Македонијаvladamk5
4Фонд за иновацииinfondmk5
5p|ps 👌m0rban4
6U.S. Embassy North Macedoniausembassyskopje3
7Ambassador Angela Aggelerusambnmacedonia3
8EU Ambassador David Geerambassadoreu3
9UK in North Macedoniaukinrnmacedonia3
10MatthewLawsonUKmatthewlawsonuk3