TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-03-26 до 2001-04-01

Странскиот репортер не е убиен од македонските безбедносни сили

Вест - 31.03.2001

ВЛАДАТА ДЕМАНТИРА Станува збор за веќе видено сценарио уште од косовската криза, што н&ицирц; упатува на сомневања дека убиството е дело на косовските терористи, можеби облечени во униформи на АРМ, македонската единица не гаѓала на косовска територија, тврди владиниот Владата најенергично демантира ...

По разрешувањето на оваа криза, можеме да се вратиме на името

Вест

Кој победи, кој ќе победи - прашање е сега

Вест

Вработените во "Македонка" ќе ја блокираат наплатната рампа кај Велес

Вест

АРМ удри од Скопско до Кумановско

Вест

Вест Вест Вест Вест Вест Вест Вест Вест

17 поврзани вести »

"Сакам да правам многу фини работи што не се за кажување"

Вест - 30.03.2001

Брифинг на светската фудбалска легенде Мишел Платини "Јас сум среќено човек што го ужива својот живот и сакам да правам многу фини работи што овде не е место да ги кажам. Мојата среќа е во семејстовото, пријателите, забавата и се разбира фудбалот.

"Земјите-извознички на фудбалери имаат најдобри репрезентации"

Дневник

ПЛАТИНИ ЈА ДОБИ ОЛИМПИСКАТА SВЕЗДА

Вест

Мишел Платини загрижен, но денеска ја добива "Олимписката sвезда"

Вест

Платини пристигна во Скопје

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

Шаќири работи на терен, а Ставре Џиков прославува

Вест - 31.03.2001

ПО КРИВИЧНАТА ПРИЈАВА ПРОТИВ ДОВЧЕРАШНИОТ ПРАТЕНИК НА ДПА, А СЕГА ВОЈНИК НА ОНА ЌЕ ПОСТАПУВА СКОПСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО Моето апсење не претставува проблем, тоа е работа на МВР, јас јавно кажав дека со оружените сили ќе ја терам мојата работа, власта или ќе седне да преговара или војната продолжува, ...

Пратеникот Хисни Шаќири ќе одговара за вооружен бунт

Вест

Шаќири се одметна под влијание на микроструктурите

Вест

Празните мандати ја пополнуваат УЧК

Дневник

Хисни Шаќири, пратеник на ДПА се приклучил на ОНА

Вест
5 поврзани вести »

Солана: Верувам дека ги убедив македонските лидери да го сменат Уставот

Вест - 29.03.2001

Шефот за надворешни работи на ЕУ бара да се смени Уставот за да ја одразува подобро мултиетничката реалност на државата БРИСЕЛ - "Верувам дека македонските лидери ги убедив да направат јасен политички гест кон албанската заедница, со цел да се зачуваат албанските партии во Владата и во ...

Надеж за вистинска одлука

Вест

Џафери: Солана гласник на надежта

Вест

Ништо не може да се реши преку насилство

Вест

Робертсон и Солана повторно во Скопје

Вест
5 поврзани вести »

И Македонија под надлежност на трибуналот

Вест - 30.03.2001

ГЛАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ НА ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА, КАРЛА ДЕЛ ПОНТЕ, ВО ПОСЕТА НА МАКЕДОНИЈА "Не е сосема јасно дали биле извршени воени злосторства", изјави Дел Понте по средбите со Доста Димовска и Џевдет Насуфи. Министерката за внатрешни работи демантираше дека двете жени кои беа ...

Дел Понте испитува воени злосторства во Македонија

Вест

Сознанија за силувања има, но жртвите не се јавуваат

Вест

Хашкиот трибунал спрема обвиненија против ОВК

Вест

Испораката на Милошевиќ во Хаг одложена за една година?

Вест
5 поврзани вести »

Одложени завршните турнири во плеј—офот и во Купот

Дневник - 31.03.2001

ОДБОЈКА - ПРВА ЛИГА, МАЖИ Полуфиналните и финалните мечеви во плеј-офот и во националниот одбојкарски Куп во машка конкуренција, закажани за овој и за следниот викенд, се одложени на барање на три прволигашки тима. - За в понеделник, претседателот на Одбојкарскиот сојуз на Македонија (ОСМ) закажа ...

Лигата продолжува со нов календар

Вест

Барем ќе остане повеќе време за подготовки

Дневник

Плеј-оф стартува без екипите од Тетово

Вест

Денеска ќе се знае дали ќе продолжи првенството

Вест
5 поврзани вести »

Шарон нареди напади врз Арафат, загинаа тројца, Фатах најавува контраудар

Вест - 30.03.2001

Ерусалим, 30 март - Израелските трупи вчера убија двајца палестински тинејџери во појасот газа за време на судирот со демонстрантите кои на нив фрлаа молотови коктели и камења. Ерусалим, 30 март - Израелските трупи вчера убија двајца палестински тинејџери во појасот газа за време на судирот со ...

Тројца загинаа во нов бомбашки напад во Израел, Хамас најавува нови насилства

Вест

Арапскиот самит ги поддржа Палестинците

Вест

Палестински снајпер уби бебе, бомби и врз автобус и шопинг центар

Вест
4 поврзани вести »

"Само на Љубе Бошковски ќе му ги дадам тајните документи за тероризмот кај нас"

Вест - 30.03.2001

СЛУЧАЈОТ АРАЧИНОВО ПРЕД ЗАВРШНИЦА Муча Бајрами еден од шестмината обвинети за тројното убиство на полицајците во Арачиново, во својата одбрана на вчерашното судење обелоденува неверојатни податоци и имиња замешани во случајот Арачиново но и дека поседувал документи од странски разузн "Денеска пред ...

Обвинението недокажано, полицијата не ја нашла дрогата поради која обвинетите наводно пукале во полицајците

Дневник

Обвинетите апелираа до Судот да ги најде вистинските убијци

Вест

За обвинителите полицајците се убиени поради дрога, обвинетите го нарекоа процесот монтиран

Дневник
4 поврзани вести »

Спорниот дел од преамбулата мора да се ревидира

Дневник - 31.03.2001

Бранко Героски-Личен став По успешно изведените акции на македонските безбедносни сили за разбивање на упориштата на албанските терористи на Шар Планина, но и на повеќе други локации на северната граница кон Косово, во дел од јавноста расте победничката еуфорија и се зацврстува погрешното мислење ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да се разговора за промена на Уставот и на Преамбулата

Вест

Таа пуста преамбула

Вест

Солана со пофалбите, носи и пакет за уставни промени

Вест
4 поврзани вести »

Куќите и фирмите се исклучуваат, ама не и зградите

Вест - 28.03.2001

ПО НАЈАВАТА НА "ВОДОВОД" ЗА ИСКЛУЧУВАЊЕ НА ВОДАТА Двоен аршин во законот - за најмалку три неплатени сметки од март минатата година до сега, исклучувањето на водата во куќите е законско, но е и кај зградите Акцијата за исклучување на водата на корисниците кои имаат три и повеќе неплатени сметки за ...

Исклучување на должниците со најмалку три неплатени сметки

Вест

Водата ќе им биде запрена и на домаќинствата со три неплатени сметки

Дневник
3 поврзани вести »