TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-04-02 - 2001-04-08

Љубчо не ја дава, а СДСМ сака од Доста да прави херој

Вест - 07.04.2001

ШТО СИ КАЖАА НА ЗАВЧЕРАШНАТА СРЕБА ГЕОРГИЕВСКИ И ЦРВЕНКОВСКИ Лидерот на СДСМ Црвенковски, како што дознаваме, еден час го убедувал Георгиевски дека сега е моментот Димовска да се повлече од министерската функција, предложил нејзиното повлекување да биде побезболно и достоинствено, односно да биде ...

Георгиевски и Црвенковски избегаа

Вест

СДСМ: Нема проблем Георгиевски да биде премиер

Вест

СДСМ ги бара МВР и Правда

Вест

Црвенковски не бара функција во широката Влада

Вест

Вест Вест

7 поврзани вести »

Хашкиот трибунал во Белград предаде напог за предавање на Милошевиќ

Вест - 06.04.2001

БЕЛГРАД - Претставници на трибуналот за воени злосторства на ОН вчера пристигнаа во Белград за да го предадат налогот за предавање на Слободан Милошевиќ. Порпаролот на трибуналот вели дека делегацијата треба налогот за апсење за злосторство против човештвото да им го предаде на законските власти на ...

Одбиено барањето на Милошевиќ за ослободување од притвор

Вест

Милошевиќ може да добие и смртна казна

Вест

Хаг има и втор налог за апсење на Милошевиќ

Вест

Милошевиќ обвинет дека наредил да се пука врз полицијата што го апсела

Вест

Вест Вест

7 поврзани вести »

ДПА и ПДП одвоено, со свои платформи, ќе одат кај Трјаковски

Вест - 05.04.2001

СЕ ПРОДЛАБОЧУВА РАЗИДУВАЊЕТО МЕЃУ ПАРТИИТЕ ВО АЛБАНСКИ ПОЛИТИЧКИ БЛОК Во ПДП сметаат дека ДПА нема да може уште долго да ја одолжува заедничката платформа, зашто нивното членство секој ден се намалува, незадоволно од политиката што ја спроведуваат челниците на таа партија ДПА и ПДП на претстојниот ...

Претседателот Трајковски нуди дијалог за екологијата, правата на жените, а не за вистинските теми

Вест

ПДП не сака разговори без дневен ред

Вест

Халили: "Востаниците" треба да бидат вклучени во преговорите

Вест

Мендух Тачи: Нема соработка со УДБА-шите од ПДП

Вест

Вест

6 поврзани вести »

Шкендија го откажа учеството во Купот и во плеј—офот

Дневник - 07.04.2001

ОДБОЈКА - КУП НА МАКЕДОНИЈА, МАЖИ Тетовскиот одбојкарски прволигаш Шкендија нема да учествува во полуфиналните натпревари од Купот на Македонија закажани за денеска во Струмица, ниту, пак, ќе ги продолжи натпреварите од разигрувањето за шампионската титула.

Освојувачот на Купот ќе се реши во полуфиналето

Вест

Завршницата на купот во Струмица

Вест

Купот викендов во Струмица, плеј-офот во "скратена" мини-верзија

Дневник

Натпреварите продолжија, состојбата нормализирана

Вест
5 поврзани вести »

Потврдена казната на црвено-црните од два меча без публика и 5.000 ГМ

Дневник - 06.04.2001

КОМИСИИ НА ФСМ Драган Поповски, дисциплинскиот комесар на ФСМ, вчера ја потврди првичната казна на Вардар од играње два меча без публика на Градскиот стадион и парично со 5.000 ГМ. Оваа казна црвено-црните ја заработија поради инцидентот на мечот со Шкендија ХБ, кога "комитите" на полувремето ја ...

Вардар сепак два меча без публика

Вест

Одлуките на ФСМ ме"избркаа"од Шкендија ХБ

Вест

Шкендија ХБ - Победа со публика

Вест

На "Градски" сепак со публика

Вест
5 поврзани вести »

Даниловски: Здравствениот систем ни е смрдлив жабурнак

Вест - 07.04.2001

МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО СКАНДАЛОЗНО ГО ОДБЕЛЕЖА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ЗДРАВЈЕТО На тврдењето на министерот дека во здравството досега никогаш немало толку пари, лекарите реагираа со смеење и прашање зошто тогаш болниците ги немаат најнеопходните апарати за работа "Доста е од козметички корекции, ред е ...

Нова Демократија го пробива патот кон власта

Вест

Солана: ЕУ е тука да помогне, а не да стане медијатор

Вест

Најадени и весели во Европа

Вест

Партискиот дијалог ќе почне неделава

Вест
5 поврзани вести »

"Со лошата организација на мечот, Вардар ги заостри односите со Пелистер"

Дневник - 07.04.2001

ФУДБАЛ - Кирил Коцевски, Пелистер Техничкиот директор на Пелистер, Кирил Коцевски, вели дека Вардар не го положил испитот на организацијата на нивниот меѓусебен реванш-меч од четвртфиналето од Купот на Македонија во кој, и покрај тоа што загубија со 2-3, битолчани се пласираа во полуфиналето.

"Примивме гол по прекршок над Мемеди и по истек на времето"

Дневник

Пелистер и годинава го елиминира Вардар

Дневник

Лазаревски повторно им суди на Вардар и Пелистер

Вест
4 поврзани вести »

Скопје: Протестен марш на планинарите

Вест - 06.04.2001

Сојузот на планинарите на Македонија вчера попладне организираше мирен протестен марш, по повод убиството на Јосиф Илковски, поранешен новинар, што се случи минатата недела во Планинарскиот дом "Китка". Колоната учесници на мирниот протест треба да тргне од домот "Даре Џамбаз", а ќе мине покрај ...

Протест со молк на планинарите за убиството на писателот Илковски

Вест

Злосторникот остави порака на кирилица: "УЧК дојде во шумата"

Вест

Убиен домарот на планинарскиот дом "Китка"

Вест
4 поврзани вести »

Вардар и Цементарница 55 елиминирани

Вест - 06.04.2001

Фудбалски Куп на Македонија - 1/4 финале Дека во средбите од Купот на Македонија никогаш нема изразити фаворити покажаа токму резултатите од 1/4 финалните мечеви на оваа престижно натпреварување. Големиот фаворит Вардар извојува само пирова победа (3:2) против Пелистер, со што пропадна сонот за ...

Јовановски: Ние не сме екипа што се радува на туѓите несреќи

Дневник

Слога на чекор до полуфиналето, Вардар на поправен испит

Вест

Дерби—средби на Градскиот стадион и на Чаир

Дневник
4 поврзани вести »

МАТ гарантира дека до понеделник ќе плати 750 илјади ГМ

Вест - 07.04.2001

УПРАВАТА ЗА ЦИВИЛНА ВОЗДУШНА ПЛОВИДБА ЈА ПОВЛЕЧЕ ОДЛУКАТА ЗА ПРИЗЕМЈУВАЊЕ НА РЕДОВНИОТ АВИОПРЕВОЗНИК Во Управата велат дека доколку МАТ не ја плати првата рата од долговите в понеделник, повторно ќе биде приземјен Авионите на МАТ веќе не се приземјени и од вчера летаат на сите редовни линии.

МАТ пролетува само за повисоки државни интереси

Вест

Редовниот авиопревозник извиси 160 патници

Вест

МАТ приземјен, Авиоимпекс полета со задоцнување

Вест
4 поврзани вести »