TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-04-02 - 2001-04-08

Долгот за крија од 70.000 марки ќе се плаќа со продажба на слики

Вест - 03.04.2001

АКЦИЈА ЗА СПАС НА ДЛУМ Според Мирослав Масин, претседател на ДЛУМ, продажбата е организирана со цел асоцијацијата да може да опстане во периодот додека не се најде нов простор. Министерството за култура ни понуди еден простор, а во опција е уште еден, рече Масин.

Да го спасиме Ликовниот салон

Вест
2 поврзани вести »

Трговците со 5.352 таблетки "екстази" по четири години во затвор

Вест - 07.04.2001

Судскиот совет во скопскиот Основен суд 1 ги огласи за виновни обвинетите Боро Узунов и Борислав Томовски , кои се товарат за кривично дело: недозволено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори.

Обвинетите за шверц на 5.300 таблети "екстази" мислеле дека продаваат "вијагра"

Дневник
2 поврзани вести »

Госпоѓа министерка се вози во скапаното, но сепак државно "ауди"

Вест - 05.04.2001

ЛУКЗУЗНАТА И ЕСТЕТСКА ОБНОВА НА ВОЗНИОТ ПАРК НА МНР СЕ ОДНЕСУВА НА МИНИСТЕРОТ, НО ЗА ЖАЛ НЕ И НА НЕГОВАТА СОПРУГА Од пред неколку дена министерот за надворешни работи Срѓан Керим го вози нов блиндиран "мерцедес", а неговата сопруга Снежана на работа оди со старото министерско "ауди" на МНР Службено ...

Керим се вози во блиндиран "мерцедес"

Вест
2 поврзани вести »

Малахова и Панов ги ставаат потписите

Вест - 07.04.2001

Се официјализираат нови трансфери во Кометал Ѓорче Петров Наталија Малахова и Александар Панов се првите две имиња од најавените априлски активности на управата на Кометал Ѓорче Петров за доведување засилувања во клубот кои ќе стават потписи на договорите.

Пет имиња во пакетот за преговори

Вест
2 поврзани вести »

Полицијата трага по злосторникот

Вест - 06.04.2001

ПО УБИСТВОТО НА СКОПСКИОТ ТАКСИСТ КАЈ СЕЛОТО ВИЗБЕГОВО Завчера во Скопје беше погребан 52-годишниот Илија Ристевски, таксистот од компанијата "Дунав" , кој во понеделникот беше пронајден мртов во близина на селото Возбегово. Досегашната истрага покажа дека се работи за убиство врз таксистот од ...

Со нож убиен таксист на компанијата "Дунав"

Вест
2 поврзани вести »

За само три месеци се откриени и протерани повеќе од 3.000 странци

Дневник - 05.04.2001

ИЛЕГАЛЦИ Полицијата во изминатите три месеци од Македонија протерала 3.134 илегалци, од кои најголем број биле Романци, Албанци и Југословени. Илегалците биле само на минување низ Македонија, а крајна цел им било влегување во Грција.

За нецела недела откриени повеќе од седумдесет илегалци

Дневник
2 поврзани вести »

Во тепачка го турнал соученикот на улица под камион

Вест - 03.04.2001

Пред средното државно училиште АСУЦ "Боро Петрушевски", на булевар Едвард Кардељ, во петокот, околу 11,30 часот, дошло до крвава тепачка меѓу Г.Г. и Д.К. и двајцата ученици од ова училиште, во која што тешко бил повреден Д.К. Во тепачката која што Г.Г. и Д.К.

Средношколец тешко повреден во тепачка со соученик

Дневник
2 поврзани вести »

Акција за чистење на Парк-шумата

Вест - 07.04.2001

ДЕНЕС И УТРЕ НА ВОДНО Договорено е да се исчисти потегот од Долно Водно до Средно Водно, а покрај екопатролата и "Паркови и зеленило", се очекува во акцијата да се вклучат и невладините организации и граѓаните Денес и утре, градот Скопје, ЈП "Паркови и зеленило" и градската еко - патрола почнуваат ...

Акција за чистење на Водно

Вест
2 поврзани вести »

Островјаните недомаќински ги испратија Шпанците

Вест - 06.04.2001

Фудбал - Лига на шампиони Ги начна Шпанците. -Јан Харт го постигнува првиот гол Англиско-шпанските дуели во 1/4 финалето на Лигата на шампионите во фудбал завршија со предност на англиските екипи пред реваншот за 14 дена. Арсенал со 2:1 ја совлада Валенсија, додека Лидс Јунајтед ја декласираше ...

Шпанско-англиски дуел во четвртфиналната разврска

Вест
2 поврзани вести »

Германски неонацисти со нож врежале кукаст крст на раката на кореанско девојче

Вест - 06.04.2001

ДИЗЕЛДОРФ - Германската полиција е во потрага по четворица луѓе, обвинети за врежување кукаст крст со нож на раката на едно 15 годишно девојче, Кореанка, влечејќи ја на еден паркинг. Портпаролот на полицијата изјави дека на девојката &иацуте; пришле во едно предградие на западниот дел од Дизелдорф, ...

Германската полиција трага по неонацистите кои со нож и нацртаа кукаст кртс на корејката

Вест
2 поврзани вести »