TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-04-02 - 2001-04-08

АЕК со Врба декласиран во преигрувањето

Вест - 06.04.2001

ЕВРОЛИГА Шпанската Тау Керамика го декласираше АЕК на Врбица Стефанов, во повторениот натпревар од полуфиналето на УЛЕБ Евролигата- 90:65. Одлична игра прикажа Литванецот Штомбергас ,кој реализираше 39 поени, а на Тау и е потребна уште една победа за пласман во финалето против Киндер.

Врба со реми пред патот во Виториа

Вест
2 поврзани вести »

Банката им нуди на странските инвеститори четвртина од капиталот

Вест - 04.04.2001

ГОДИШНО СОБРАНИЕ НА АКЦИОНЕРИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА Доколку како заинтересиреан инвеститор се јави некоја од најдобрите странски банки, Комерцијална банка е расположена да го продаде и управувачкиот пакет Комерцијална банка е отворена за заинтересираните странски банки, ги информираше вчера ...

Кредитна банка ја реинвестира ланската добивка

Вест
2 поврзани вести »

Уништувањето на природата треба да се казнува на самото место

Дневник - 06.04.2001

ТРИБИНА ЗА ЗАШТИТА НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА Граѓаните што неконтролирано фрлаат ѓубре и ја загадуваат околината треба да се казнуваат на местото на прекршокот за да се спречи понатамошното уништување на животната средина, беше заклучено на трибината "Мандатни казни, да или не", која ја организираше ...

Мандатни казни, да или не?

Вест
2 поврзани вести »

Свирка со Вини Голиа, Густаво Агилар и Тони Китановски

Вест - 07.04.2001

УТРЕВЕЧЕР НА "СИНТЕЗИС" ВО МКЦ Утревечер во МКЦ ( 20.30 ч.) ќе биде одржан целовечерен концерт на кој ќе настапат Вини Голиа и Густаво Агилар од САД и Тони Китановски од Македонија. Концертот е во рамките на фестивалот "Синтезис", при што ќе биде промовирана новата музичка опрема на МКЦ.

Концерт на Тони Китановски со американски музичари

Дневник
2 поврзани вести »

Се чека извештајот од Париз за состојбата на мостот

Вест - 06.04.2001

НОВО ОДОЛЖУВАЊЕ НА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА МОСТОТ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Конечниот договор за старт на реконструкцијата треба да се потпише најдоцна до 23. овој месец По експертизата на внатрешноста на мостот Гоце Делчев што ја направија француските експерти од фирмата "Луј Берже", работите околу реконструкцијата ...

Мостот Ринг - Исток готов да мај

Вест
2 поврзани вести »

Работнички го потврди првото место со триумфот над вечниот ривал МЗТ

Дневник - 07.04.2001

КОШАРКА - ПРВА ЛИГА (МАЖИ) Кошаркарите на Работнички, со победа од 73-69 против градскиот ривал МЗТ Скопје 2000, го потврдија првото место на табелата и ја продолжија серијата победи во првенството - 19. по ред. Триумфот на седумкратниот првак му ја донесе мирната рака на Мирза Куртовиќ во финишот ...

Конечно дерби со лик

Вест
2 поврзани вести »

Силувачот призна дека пијан ја обљубил изнемоштената жена

Вест - 07.04.2001

ПО СИЛУВАЊЕТО НА 77-ГОДИШНА СТАРИЦА ВО КУМАНОВСКОТО СЕЛО ПРОЕВЦЕ Милан Митровиќ -"Манта" (53) откако ги посетил сите пријатели и роднини во селото Проевце и таму испил многу ракии, насилно влегол во куќата на преплашената старица и ја напаствувал по што ладнокрвно си заминал Во кумановското село ...

Силувана 77 годишна старица на спиење

Вест
2 поврзани вести »

Четвртфиналистите според планираното

Вест - 06.04.2001

ПРВА КОШАРКАРСКА ЛИГА Дербито на последноот коло од лигашкиот дел од кошаркарското првенство не менува ништо, па оттаму веќе се познати четвртфиналистите во разигрувањето за титулата. Куманово очекувано во последното коло славеше над фенерџијата Вардар, кој ќе мора да одигра бараж средба за ...

Работнички со стартната позиција број 1 во плеј-офот

Вест
2 поврзани вести »

Изборите во Британија одложени за јуни

Вест - 03.04.2001

Лондон, 3 април - Британскиот премиер Тони Блер најверојатно нема да ги свика парламентарните избори во мај, како што беше претходно најавено, туку истите ќе ги закаже за јуни. Причина за ваквата одлука на Блер е ширењето на болеста кај животните шап и лигавка во Велика Британија.

Тони Блер ги одложи локалните избори во Велика Британија

Вест
2 поврзани вести »

Индија успешно тестира ракета со атомско полнење

Вест - 02.04.2001

Делхи, 2 април - Индија изврши успешна проба на ракета земја - земја со атомско полнење. Тестот на ракетата "Притхви 2" била извршен вчера од подвижна платформа во источната индиска држава Ориса. Ракетата има должина од 8,56 метри, може да носи атомска боева глава од еден тон и да погоди цел во ...