TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-04-16 до 2001-04-22

МВР со, АРМ без тендер

Вест - 21.04.2001

Директорот на АД за осигурување "Вардар" Стојан Клопчевски, вели дека за потпишување на договорите за осигурување би требало да се распише тендер на кој би се појавиле македонските осигурителни компании. Министерството за внатрешни работи го направило ова во 2000 и 2001 година, а тендерот го добило ...

Осигурувањето запна кај терминологијата

Вест

Не може осигурителна компанија да ни кажува дали сме биле во војна

Вест

Загинатите македонски војници не биле осигурени за војна

Вест
4 поврзани вести »

Должниците ги опседнаа наплатните пунктови на ЕСМ

Вест - 19.04.2001

АКЦИЈАТА НА ЕСМ УСПЕШНО ГИ ДИСЦИПЛИНИРА ПОТРОШУВАЧИТЕ Триесетина мобилни екипи на ЕСМ вчера исклучија нови 900 должници во населбите Драчево, Чаир, Радишани, Скопје - Север, во Стара чаршија и за денес најавија исклучување на уште 900 потрошувачи Редиците од загрижени потрошувачи на електрична ...

Струја сакаат да ни продадат Бугарите, Британците, Швајцарците и Унгарците

Вест

Мобилните екипи ќе ја сечат струјата се до подобрување на наплатата

Вест

ЕСМ ќе увезува струја, ТЕЦ Неготино оди под наем

Вест
4 поврзани вести »

Второлигашот Караорман на чекор до историјата

Дневник - 19.04.2001

фудбал - куп на македониЈа, први полуфинални средби Фудбалерите на второлигашот Караорман се на чекор да го направат најголемото изненадување во историјата на македонскиот фудбал - да се пласираат во финалето на националниот Куп, откако во првиот меч го совладаа Пелистер, среде Битола со 2-1.

Четирите полуфиналисти го сонуваат 24 мај

Вест

Слога Југомагнат претпазливо, за пелистерци премија од 3.000 ГМ

Дневник

Слога повторно го запоседна врвот

Вест
4 поврзани вести »

Клубот - филијала за лични интереси на поединци

Вест - 21.04.2001

СМЕНЕТИОТ ДИРЕКТОР НА ПЕЛИСТЕР, БРАНИСЛАВ БОЖИЌ ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ БИТОЛА.- По завчерашното сменување од местото шеф на стручниот штаб на Пелистер, тренерот Бранислав Божиќ, вчера го врати ударот. На прес конференцијата, Божиќ изнесе низа напади и обвинувања против поедини членови на управата на ...

"Коцевски ми се мешаше во работата за средбите со Вардар и со Беласица"

Дневник

Божиќ сменет - Ристевски нов тренер

Вест
3 поврзани вести »

Големото финалето денеска во Градскиот парк

Вест - 20.04.2001

Одбојка Работнички Фершпед-Лирија и Кометал Студент-Работнички Фершпед се финалните двојки во машка и женска конкуренција од деветото првенство на Македонија во одбојка. По синоќешната победа во Струмица од 3:0, над домашната екипа на Македонија, Работнички Фершпед обезбеди пласман во големото ...

Вечерва ќе бидат познати финалистите?

Вест

Работнички Ф.на чекор до финалето

Вест
3 поврзани вести »

МЗТ Скопје првпат го победи Николферт, но во клучен момент од сезонава

Дневник - 21.04.2001

КОШАРКА - ПОЛУФИНАЛЕ НА ПЛЕЈ-ОФОТ МЗТ Скопје 2000 водеше во текот на целиот меч и славеше на гости со 68-59 против Николферт Г, во првиот меч, со што израмни на 1-1 во победи во второто полуфинале од плеј-офот во Првата машка кошаркарска лига.

И Николферт и МЗТ со императивот победа

Дневник

Андоновски верува во пласман во финалето

Дневник
3 поврзани вести »

Министерката не се откажува од пријава против Димитар Станкоски

Вест - 20.04.2001

МИНИСТЕРСТВО ЗА КУЛТУРА Министерството за култура, иако предметот на директорувањето на Димитар Станкоски го става ад акта, не се откажува извештајот за Драмски театар да и го досатави на финансиската инспекција и до јавниот обвинител.

Министерката ми стегна кривична пријава, а Велинов глуми алиби за неработење

Вест

Гостувањето на Драмски во Париз неизвесно

Вест
3 поврзани вести »

Џепџија на Бресон

Вест - 19.04.2001

ДЕНЕСКА НА АРТ КИНО Вечерва во МКЦ со почеток во 21ч. во рамките на Арт киното од ретроспективата на филмови на режисерот Роберт Бресон ќе биде прикажан "Џепџија". Улогите ги толкуваат Марика Грин, Мартен Ласал, Пјер Ете, а филмот е снимен во 1959 ...

"Судењето на Јованка Орлеанка" од Бренсон

Вест

Циклус филмови на Бресон

Вест
3 поврзани вести »

ДПА и без големата коалиција останува во Владата

Вест - 21.04.2001

Министерот за труд и социјална политика и висок партиски функционер на ДПА Бедредин Ибрахими вчера ни изјави дека ако не успее идејата за широка коалиција, неговата партија ќе остане во Владата, бидејќи таа мора да функционира, и ќе настојува низ институциите на системот да го води дијалогот и да ...

Се за Македонија

Дневник

ДПА и ПДП се кошкаат за министерски места и за Штуловиот универзитет

Вест
3 поврзани вести »

Рација на СФОР во хрватската банка во Мостар

Вест - 19.04.2001

САРАЕВО (Ројтерс) - Меѓународни официјални лица поткрепени од мировниците предводени од НАТО вчера извршија рација на банката во босанскиот град Мостар во обид да ги задушат намерите за самоуправа на босанските Хрвати. Пред две недели еден врвен меѓународен пратеник за Босна го блокираше работењето ...

СФОР го собира оружјето на армијата на хрватско - муслиманската федерација

Вест

СФОР уапси потполковник на република Српска обвинет масакрот во Сребреница

Вест
3 поврзани вести »