TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-04-30 - 2001-05-06

Ултиматум до терористите да ги вратат киднапираните

Вест - 05.05.2001

Владата вчера упати ултиматум до вооружените терористички групи веднаш да го ослободат заробениот војник на АРМ. По истекот на овој рок, безбедносните сили ќе продолжат со преземањето вооружени дејствија. Повикот се упатува за да се избегнат непотребни жртви на цивилното население, објавија ...

Жестоко гранатирани позициите на терористите

Вест

Уште двајца убиени војници, еден киднапиран, АРМ удри по терористите кои прогласија слободна територија

Вест

Ќе ја пресушиме поддршката што терористите мислат дека ја имаат

Вест

Мирот не смее да се уценува со тероризам

Дневник
5 поврзани вести »

Путин: Одбрамбената политика на Буш добра основа за дијалог

Вест - 05.05.2001

МОСКВА, (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека говорот за одбранбената политика што во четвроткот го одржа американскиот претседател Џорџ В. Буш е добра основа за дијалог за меѓународната безбедност.

Германија бара Буш да се откаже од проектот за противракетен штит

Вест

Лора Буш меѓу 50-те најубави на светот

Вест

Буш потврди дека САД сака противракетен штит, Русија против

Вест
4 поврзани вести »

Мечот во Тетово одложен, полуфиналето од Купот на 9 мај?

Вест - 05.05.2001

Прва фудбалска лига - 23 коло Поради замрзнувањето на сите активности на клубот што ги најави раководството на Шкендија ХБ, одложен е натпреварот од 23 коло на Првата фудбалска лига меѓу тетовскиот прволигаш и Силекс. Терминот за одигрување на овоаа средба како и на претходно одложените полуфинални ...

Првенствата продолжуваат, одложените куп-средби в среда?

Дневник

Одложени мечевите од полуфиналето на Купот

Вест

Одложени двете куп-средби

Дневник
4 поврзани вести »

Нов повик за итна евакуација на цивилите во Кумановско

Вест - 05.05.2001

Министерствата за одбрана и внатрешни работи вчера попладне упатија нов јавен повик до цивилното население во кумановските села: Лојане, Матејче, Слупчане, Липково, Оризари и Ваксинце, под итно да ги напуштат своите домови и да се евакуираат во насока кон Куманово, но да се движат исклучиво по ...

Полициски час во кумановскиот регион

Вест

Итна евакуација на жителите од 9 кумановски села

Вест
3 поврзани вести »

Премиерот Георгиевски, в.д. министер за одбрана

Вест - 04.05.2001

Од вчера, премиерот Љубчо Георгиевски времено раководи и со Министерството за одбрана, откако претходно му ја прифати оставката на Љубен Пауноски. Ова било, меѓу другото, договорено на вчерашниот состанок на премиерот Георгиевски, претседателот на Собранието Стојан Андов во улога на врховен ...

Џиков: Обвинителството ќе продолжи да ги истражува трансакциите на Пауноски

Вест
2 поврзани вести »

Фестивал и симпозиум за турската култура

Дневник - 04.05.2001

ВАЛАНДОВо Во Валандово денеска во 12 часот ќе биде отворен Меѓународниот фестивал на пролетни веселби "Хид-бах шен фест". Десеттиот, јубилеен фестивал ќе продолжи еден час подоцна, со изложба на ракотворби. Потоа ќе почне меѓународен симпозиум за турската народна култура.

Меѓународен фестивал на пролетни веселби "Хид- бах шен фест"

Вест
2 поврзани вести »

Јапонија го депортира во Кина синот на севернокорејскиот лидер

Вест - 05.05.2001

Токио, 5 мај - Јапонија го депортираше во Кина лицето за кое се смета дека е најстариот син на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ил. Наводниот син на Ким Јонг Ил, беше уапсен од јапонската полиција завчера при обид нелегално, со лажни патни исправи да влезе во Јапонија, при што изјавил дрека сакал ...

Синот на севернокорејскиот лидер пребегна во Јапонија

Вест
2 поврзани вести »

Живот во карантин поради реата од шталите на Ветеринарниот институт

Дневник - 04.05.2001

ВО НАСЕЛБАТА АВТОКОМАНДА Граѓаните од Автокоманда бараат да се преместат шталите и крематориумот што работат во рамките на Ветеринарниот институт оти се шири неподнослива реа и се загадува воздухот во населбата. И советниците од општината Гази Баба инсистираат да се измени Деталниот урбанистички ...

Се бара дислоцирање на шталите и крематориумот на Ветеринарниот факултет

Вест
2 поврзани вести »

Пронајдена најлон кеса со човечки черепи и коски

Вест - 05.05.2001

ВО СКОПЈЕ, КАЈ МОСТОТ БЛИЗНАК На улица Перо Наков во скопската населба "Маџари", во непосредна близина на мостот во изградба "Близнак", завчера била пронајдена прозирна најлон кеса во која имало четири човечки черепи и коски. Кесата ја пронашол Драган Ш.

Пронајден мртов 22-годишен скопјанец со најлон кеса на устата и носот

Вест
2 поврзани вести »

Папата во Грција побара прошка за гревовите против православните христијани

Вест - 05.05.2001

АТИНА, (Ројтерс) - Папата Јован Павле вчера побара прошка за гревовите против православните христијани и повика на помирување меѓу католиците и православните христијани додека се подготвуваше да искаже вербален напад на "небратската" поделба што постои веќе 1.000 години.

Папата денеска во Грција

Вест
2 поврзани вести »