TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-01-08 до 2001-01-14

Лажливиот НАТО

Дневник - 13.01.2001

Мимоза Ристова-Васева - сите нуклеарни афери во македонија(1) Во последниве петнаесетина години Македонија, во неколку наврати, стана цел на нуклеарни афери. Таканаречениот Балкански синдром е само продолжение на застрашувачки, но недокажани афери.

Деплетед ураниум сторѕ

Дневник

На Криволак никогаш не се користела муниција со осиромашен ураниум

Дневник

Владата е имуна на "балканскиот синдром"

Дневник
4 поврзани вести »

СДСМ има добри клоци за добрите кадри

Дневник - 12.01.2001

Коментар-Катерина Блажевска Над Претседателството на Централниот одбор (ПЦО) на СДСМ завчера попладне се надвисна тешка дилема: дали да се радува што нивен компетентен кадар ќе биде шеф на мисијата на Македонија во седиштето на НАТО во Брисел, или да покаже како СДСМ "машки" го хармонизира ликот и ...

Ако продолжи вака да се однесува, СДСМ ќе влезе во криза

Дневник

СДСМ очекува избори најдоцна до март

Дневник
3 поврзани вести »

Неинформираните граѓани се против отворањето на детското прифатилиште во Аеродром

Дневник - 12.01.2001

"МЕЃАШИ" Мислењата на граѓаните што живеат во Аеродром се поделени во врска со отворањето на кризен центар за прифаќање на децата од улица во нивната населба. Тие што живеат во непосредна близина на објектот што детската амбасада "Меѓаши" ќе го адаптира во кризен центар, сметаат дека прифатилиштето ...

КФОР подари 10.000 ГМ за уредување на детското прифатилиште во Аеродром

Дневник
2 поврзани вести »

Трансферот на Беќири во

Дневник - 11.01.2001

Слога Југомагнат Голема е веројатноста дека напаѓачот на Слога Југомагнат и на македонската репрезентација Арџенд Беќири нема да ја продолжи својата кариера во Јужна Кореја, во клубот Сувон Блу Вингс. Тој прексиноќа се врати од Далечниот Исток, каде што беше на проба дваесетина дена.

Младинци на Галатасарај на калење, Беќири се враќа од Кореја

Дневник
2 поврзани вести »

По Николферт, известени Работнички и МЗТ Скопје 2000

Дневник - 13.01.2001

КОШАРКА - ИНИЦИЈАТИВА ЗА ЈАДРАНСКА ЛИГА *КК Работнички доби известување од Кошаркарскиот сојуз на Македонија (КСМ) за предмет-иницијатива за Јадранска Лига (ЈЛ). Даниел Димевски, претседател на клубот, ни дополни дека ставот на Работнички е позитивен и оти треба да се работи на тоа поле.

Благојевиќ не е регистриран за Николферт Г

Дневник
2 поврзани вести »

Беласица ГЦ нема да учествува на турнирот во Норча (Италија)

Вест - 09.01.2001

СТРУМИЦА.- Претседатлот на Беласица ГЦ Ванчо Таковски, на првата прозивка на фудбалерите на 5 јануари, ни изјави дека "кенгурите" нема да учествуваат на турнирот во Норча, кој треба да се одржи од 3 до 11 февруари во овој италијанскиот град.

Без проблем внел ножеви во авион на лондонски Хитроу

Вест - 09.01.2001

ЛОНДОН (АП) - Британскиот таблоид "Сандеј пипл" објави дека еден човек опишан како истражувач од весник успеал да провлече три смртоносни ножеви низ аеродромското обезбедување и со нив да се качи во авион. Неидентификуваниот истражувач успеал да пренесе минијатурен месарски нож, стилет и кама во ...

Семеен дизелаш "рено клио"

Вест - 09.01.2001

ВЕЌЕ ОД ОВОЈ МЕСЕЦ НА ПАЗАРИТЕ "Рено клио" - 1,5 ДЦИ е еден од најлесните дизел-автомобили во неговата класа. Но, како што велат конструкторите, и еден од највеселите и најпрактичните. 1,5- литарскиот мотор со систем за гориво со акумулаторско вбризгување содржи дополнителен ладилник за ...

Последните 3 птици пуоли ќе се спасат со радиопредавател

Вест - 09.01.2001

ОЛИНДА, Хаваи (АП) - Стручњаците за птици се обидуваат да имплантираат радио предаватели во последните три примерока на птиците познати како пуоли кои се сметаат за најреткиот вид на птици на светот. Луѓето од Проектот за заштита на птиците од шумата во Мауи ќе одат во природниот резерват "Ханави" ...

"Бљак"

Дневник - 09.01.2001

Колумна - Љубомир Фрчкоски Сер Малком Рифкин, на едно пригодно отворање вечера во хотелот Селсдом Парк, во јужен Лондон, цитирајќи еден негов претходник, вели дека: "министрите за надворешни работи во принцип се исправени пред една сурова дилема - нивните изјави се или празни, или глупави, или ...