TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-05-21 до 2001-05-27

Странците знаеја за декларацијата

Вест - 26.05.2001

ЏАФЕРИ И ИМЕРИ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ ОД ПРИЗРЕНСКАТА ПЛАТФОРМА Декларацијата е силна порака за мир, а не за војна и е погрешно сфатена, порачуваат лидерите на ДПА и ПДП Дипломатскиот кор во Скопје и преставници на разни меѓународни институции и вчера продолжија со интензивните контакти со лидерите на ...

Во Македонија нема закон за Џафери

Вест

ЛДП: Џафери и Имери го заверија масакрот на осумтемина војници и полицајци

Вест

НД: Не ја поддржуваме Владата, ако ПДП и ДПА не се оградат од договорот

Вест

Амбасадата на САД: Неприфатлив е обидот ОНА да се воведе во државните структури

Вест

Вест Вест Вест Вест Вест Дневник Дневник Вест

13 поврзани вести »

Горан Јовановски и Ванчо Трајанов дебитанти во тимот

Вест - 26.05.2001

Селекторот Ѓоре Јовановски го објави списокот на репрезентативци за претстојните мечеви со Молдавија и Турција Во поширокиот список на репрезентативци што доаѓаат в предвид за престојните квалификациски мечеви со Молдавија и Турција,новиот селектор Ѓоре Јовановски ги вклучи и дебитантите Горан ...

Во Струмица се решава првакот

Вест

Трето финале, прва титула за Пелистер

Вест

Пелистерци му го посветија Купот на Стојковски

Дневник

Завршува и фудбалската сезона

Дневник

Дневник Вест Вест Вест Дневник

10 поврзани вести »

Ваксинце се освојува куќа по куќа, жесток отпор од терористите

Вест - 26.05.2001

ПО ВЛЕГУВАЊЕТО НА МАКЕДОНСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ ВО СТРАТЕШКОТО УПОРИШТЕ НА ЕКСТРЕМИСТИТЕ Во 7.20 часот вчера изутрина, АРМ и полициските единици ја продолжија акцијата за влегување во терористичкото дувло Ваксинце, од позициите на кои застанаа во четвртокот во 20 часот.

Ранети уште тројца полицајци

Вест

АРМ конечно удри врз терористите

Вест

Терористи и цивили со бело знаме се извлекуваа од армискиот обрач

Дневник

Терористите ја провоцираа АРМ од Ваксинце, Слупчане и Оризаре

Вест

Вест Вест Вест

8 поврзани вести »

Добро утро

Вест - 26.05.2001

САКАМ ДА КАЖАМ Фровик врати се, ќе ни треба нов коридор 1 Ало, нарачавте будење. Џафери овде. Добро утро, Македонијо! Доста спиевте педесет години. Убаво си кажа човекот пред десетина дена дека сега сме се буделе од сонот наречен мултиетничка Македонија. Сонот бил илузија. Ама ние не му верувавме.

Фровик си замина од Македонија

Вест

Македонија може да прифати само чесен мир

Дневник

На дневен ред-"феноментот Фровик"

Вест

Мисијата на Фровик пропадна

Вест

Дневник Вест

7 поврзани вести »

"Гревовите" на генералот со две ѕвезди

Дневник - 26.05.2001

Христо Иванов-Има ли шпионажа во АРМ Пензионираниот американски генерал со две ѕвезди Рич Грифит беше обвинет дека игра двојна улога - дека и помага на македонската армија во нејзината реформа, но и дека на ОНА и пренесува доверливи податоци.

Сите го бараат Јуда

Вест

Не сум предавник!

Вест

Андревски против Андревски

Дневник
4 поврзани вести »

Данците не го прифаќаат терминот 30 мај

Дневник - 26.05.2001

ОДБОЈКА - ПО ОДЛОЖУВАЊЕ НА средбите На Данска не и одговара новиот закажан термин, 30 мај, за реванш-натпреварот од Б-квалификациите за ЕП со машката А-сениорска репрезентација на Македонија, и инсистира мечот да се игра на 9 или 10 јуни.

Мечот со Данска, дефинитивно одложен

Вест

Средбите со Данска и со Норвешка - во Струмица

Дневник
3 поврзани вести »

Пеце ги однесе "обединетите бои" во полуфиналето

Вест - 26.05.2001

КОШАРКА - Наши интернационалци Екипата на Бенетон со победата од 107:101, по продолжението во четвртиот натпревар со Аеропорти ди Рома, успеа да се пласира во полуфиналето на плејофот на Италија. Сите заслуги за триумфот и пласманот на "обединетите бои" во полуфиналето е капитенот на нашата ...

Бенетон не полета од римскиот аеродром

Вест

Наумоски на чекор до полуфиналето

Вест
3 поврзани вести »

Пауел и Иванов на крајот на мај ќе се договараат за самитот Буш - Путин

Вест - 23.05.2001

Москва, 23 мај - Рускиот министер за надворешни работи Игор Иванов и американскиот државен секретар Колин Пауел на крајот од месецов ќе се сретнат во Унгарија за да ги договорат деталите околу самитот Путин - Буш, кој е планирано да се одржи во јуни во Словенија.

Пауел ќе даде нов предлог за решавање на израелско-палестинскиот конфликт

Вест

Средба Колин Пауел - Игор Иванов

Вест
3 поврзани вести »

Рачан најави реконструкција на хрватската влада

Вест - 23.05.2001

Загреб, 23 мај - Хрватскиот премиер Ивица Рачан изјави дека прашањето за реконструкција на Владата ќе биде разгледано по две до три недели, откако ќе бидат формирани институциите на локалната власт во земјата. Во интервјуто за Хрватското радио, Рачан истакна дека и владеачките и опозиционите партии ...

На локалните избори во Хрватска победи партијата на премиерот Рачан

Вест

Вчера се одржаа локални избори во Хрватска

Вест
3 поврзани вести »

Палестина и Израел го прифаќаат Мичеловиот план за Блискиот Исток

Вест - 23.05.2001

Ерусалим, 23 мај - Палестинската и израелската страна го прифатија извештајот на Меѓународната комисија за Блискиот Исток предводна од американскиот сенатор Џорџ Мичел, но без да ги прецизираат нивните конкретни чекори во насока на реализирање на предлозите содржани во мировниот план.

Перес подготвен за преговори со Арафат, во Газа нови израелски напади

Вест

Реакции во Израел по завчерашните воздушни напади врз палестински позиции

Вест
3 поврзани вести »