TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-06-11 - 2001-06-17

Во Арачиново и натаму се пука

А1 - 17.06.2001

Во Арачиново и неговата околина ноќеска и денеска се пука. Ова село на 10 километри од Скопје веќе 11 дена е под контрола на самопрогласените борци за слобода, команданти на паравоената ОНА инаку во слободно време по професија дилери на дрога, дрвосечачи и криминалци.

Напади врз полициските пунктови во Арачиново од страна на терористите

А1

Самоубиствен напад на терорист од Арачиново

Дневник

Застрелан терорист во џип кој пукал во полицијата

Вест

Терористите не можеле сами да го лекуваат повредениот, па го повикале Црвениот крст

Вест

Вест А1 Дневник Вест Дневник Дневник А1 Дневник

21 поврзани вести »

Терористите ќе мируваат до 27 јуни

Вест - 16.06.2001

ОНА ГО "СЛЕДИ" ПРИМИРЈЕТО ПРЕЗЕМЕНО ОД МАКЕДОНСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ "Ние сме воено добро организирани и ги почитуваме наредбите што ни ги дава господин Ахмети. Нема да пукаме, освен ако не сме нападнати, и с&ицирц; уште имаме моќ да пукаме на Скопје ако н&ицирц; провоцираат", вели командантот ...

Одложена реконструкцијата на локалниот пат Пинтија - Горно Лисиче

Вест

Крстевски: Либерализацијата на трговијата може да биде деструктивна за производството

Вест

Во Кумановско терористите фаќаат нови позиции

Вест

Џафери: Се доближуваме до смирување на состојбата

Вест

Вест Вест Вест Вест Вест Вест Вест Вест

16 поврзани вести »

Граната паднала во близина на кумановската касарна „Карпош“

А1 - 17.06.2001

Терористите од липковскиот регион денеска повторно го гаѓаа Куманово. Минофрлачки проектил со калибар 120 милиметри завршил во близина на касарната „Карпош“, во кумановското предградие Бедиње. Мината не експлодирала бидејќи била некомплетна и немала запалка.

Во кумановско нема престрелки - забележани се прегрупирања на терористите

А1

Повремени престрелки во примирјето

Дневник

По Тетово, терористите одново се активираа во Кумановско

Вест

Прераспоредување на терористите во кумановско

А1

Дневник Вест А1 А1 Дневник А1 Вест Дневник

16 поврзани вести »

ОНА оди си!

Вест - 15.06.2001

ДИПЛОМАТСКА ОФАНЗИВА ЗА МИР ВО МАКЕДОНИЈА Сите 19 членки на НАТО го поддржаа планот на претседателот Трајковски за разоружување на терористите. Македонија не е за воена интервенција на НАТО. "Првиот чекор на терористите е тие да го напуштат Арачиново, порачаа генералниот секретар на НАТО Македонија ...

Прекин на огнот, дијалог и разоружување на терористите ќе донесат мир

Дневник

Терористите бараат место на преговарачка маса

А1

Робертсон и Солана пристигнаа во Скопје

А1

ЕУ ќе им го претстави на терористите планот за разоружување?

Дневник

Дневник Дневник Вест А1 Вест

10 поврзани вести »

Џорџ Буш денеска во Македонија?

Вест - 16.06.2001

Агенцијата Танјуг, повикувајќи се на добро информирани дипломатски извори во Љубљана, вчера јави дека американскиот претседател Џорџ Буш денеска може да ја посети Македонија, по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин во главниот град на Словенија, Љубљана.

САД ја сака Русија за партнер ако го смени ставот за ракетна одбрана

Вест

Прв самит на врвот во 21 век

Дневник

Нов план на Путин за Балканот

Вест

Елцин го повика Путин да не отстапува пред Буш

Вест

Вест Дневник Вест Вест

9 поврзани вести »

Илинка Митрева ја поддржува владината коалиција

А1 - 16.06.2001

„Силите на НАТО и АРМ е предвидено да функционираат заедно со формирање на мешовити воени групи“ - изјавува Илинка Митрва во интервјуто за А1. Таа смета дека не треба негативно да се сфати доаѓањето на НАТО војските во Македонија. „Тие треба да помогнат во разрешувањето на кризата.

Македонија в понеделник ќе ги нормализира односите со Кина

Дневник

Митрева оди за Пекинг

Вест

Тајванците си ги бараат парите назад

Дневник

Тајванците си ги бараат парите назад

Вест

Вест А1 Вест

8 поврзани вести »

Светското првенство ќе мине без Македонец

Дневник - 16.06.2001

ШАХ- ПОЕДИНЕЧНО ЕП ВО ОХРИД Руслан Пономарјов (Украина) и Емил Сутовски од Израел вчера доцна попладне се сретнаа во тајбрејк меч за златниот медал паричната награда од 40.000 долари за првиот, односно 30 илјади за вториот на Второто поединечно Европско првенство (ЕП) во Охрид. Во борба за 3.

Недев и Стојановски - само со теоретски шанси за пласман за СП

Дневник

Директниот дуел во послендото коло го дава победникот

Вест

Стојановски ги спаси нашите шахисти од дебакл

Вест

Петмина Македонци само со теоретски шанси за пласман на СП

Дневник

Вест Вест

7 поврзани вести »

НАТО ќе ги разоружува албанските екстремисти

Дневник - 16.06.2001

СЕВЕРНОАТЛАНТСКИОТ СОВЕТ ЌЕ ДОНЕСЕ ОДЛУКА ДО ВТОРНИК Ангажманот на војската во демилитаризацијата и амнестијата ќе се одвива под знакот на НАТО, а не како билатерален договор меѓу Македонија и земјите-членки што ќе учествуваат во операцијата Идната недела Северноатлантската алијанса ќе одлучи на ...

Стапица на патот кон траен мир

Дневник

НАТО се подготвува за интервенција во Македонија

Дневник

НАТО ќе разоружува, но можеби не само тоа

Дневник

Во Брисел средба на земјите членки на НАТО

А1

А1

6 поврзани вести »

Тренерот Јонуз има само една дилема - Ќумбев!

Дневник - 16.06.2001

ФУДБАЛ - КУП ИНТЕРТОТО: УТРЕ ПОБЕДА МУ ГОСТУВА НА ЗАГРЕБ - Уште од денеска во главата го имам составот со кој треба да истрчаме на стадионот во Крањчевичева - ни рече Мирсад Јонуз, тренерот на Победа спроти утрешниот натпревар со Загреб (17.30 ч.), во Купот Интертото, на гости.

Во Загреб на позитивен резултат

Вест

Загреб со комбиниран тим против прилепчани

Вест

Прилепчани посакуваат улога на аутсајдер

Дневник

Сега засега, Победа - Загреб ќе се игра во Прилеп

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

Израел почна да го применува планот на ЦИА за прекин на огнот во Газа

Вест - 15.06.2001

Газа, 15 јуни - Израел денеска започна да ги повлекува тенковите од позициите во близина на населбата Нецарим, во Појасот Газа и ги укина блокадите на патиштата во областа. Овој чекор на Израел е дел од Договорот за примирје меѓу Израелците и Палестинците, што официјално стапи во сила вчера ...

Примирјето почна со израелско-палестински "двобој" на Западниот брег

Дневник

Палестинците и Израелците го прифатија мировниот план на ЦИА

Дневник

Арафат го прифати мировниот планот на САД, Хамас и Џихад одбиваат примирје

Вест

Израел ги прифати предлозите на ЦИА, Палестина се мисли

Вест

Вест

6 поврзани вести »