TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-06-11 - 2001-06-17

Место спортска сала, студентите добија депонија

Вест - 13.06.2001

НЕДОИЗГРАДЕНИОТ ОБЈЕКТ ДО СТУДЕНТСКИОТ ДОМ "ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ" - МЕСТО ЗА ИСФРЛАЊЕ ЃУБРЕ Преполна со ѓубришта од кои се шири неподнослива реа, недоизградената спортската сала требаше да биде место за спортување и за рекреирање на студентите Недоизградената спортска сала кај домот "Гоце Делчев" е ...

Во средните училишта има 27.778 места за нови ученици

Дневник - 13.06.2001

В ПОНЕДЕЛНИК ПОЧНУВА УПИСНАТА ТРКА В понеделник ќе почне уписната трка во средните училишта. Пријавувањето на кандидатите ќе трае два дена, а резултатите треба да бидат истакнати на 22 јуни. Тестирања ќе има само во атрактивните училишта, каде што се пријавуваат голем број кандидати, а ќе полагаат ...

За фонтаната се уште се бараат спонзори

Вест - 13.06.2001

УРЕДУВАЊЕ НА ПАРКОТ "ЖЕНА БОРЕЦ" Градските власти се обидуваат да обезбедат донации за обновување на фонтаната во паркот "Жена борец" спроти Републичкото собрание. Главниот градски архитект Никола Велковски, вели дека донациите треба да се состојат во материјали за изведба на проектот, односно ...

Моцарт умрел од свински котлети заразени со трихинелоза

Вест - 13.06.2001

Според најновите податоци за смртта на Волфганг Амадеус Моцарт, кои ги објави еден американски лекар, познатиот композитор починал од болеста "трихинелоза", која ја добил од заразени свински котлети. Лекарот Јан В. Хишман од медицинскиот центар за ветрани "Пуџет саунд" во Сиетл смета дека сите ...

Грција предлага "црна листа" за албанските екстремисти во Македонија

Вест - 13.06.2001

Луксембург - Шефот на грчката дипломатија Јоргос Папандреу, на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите - членки на ЕУ во Луксембург, предложи да биде направена "црна листа" на албански екстремисти за кои постојат докази дека се вмешани во перење пари, трговија со оружје и во други ...

Дали во Благој Ѓорев и Брилијант ги потрошиле стоковите резерви

А1 - 13.06.2001

Од магацините на фабриките за масло Благој Ѓорев од Велес и Брилијант од Штип исчезнале седум илјади тони масло сопственост на дирекцијата за стокови резерви дознава А1. Се претпоставува дека поголемиот дел од маслото го потрошиле фабриките, без притоа да ги обноват државните резерви.

Овен-ангажирајте се максимално

Дневник - 13.06.2001

Обврските денеска ќе ви бидат зголемени. Не повлекувајте се, туку пробајте максимално да се ангажирате. Можеби ќе почувствувате дека некој е неправеден спрема вас, но немојте веднаш да избувнувате. Во љубовниот живот ве очекува непријатна ситуација од минатото, чувствата за кои сте мислеле дека ...

Дипломска претстава на студенти од ФДУ

Вест - 13.06.2001

ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР Во Драмскиот театар вечерва и утре студентите на Факултетот за драмски уметности, во класата на Владимир Милчин ќе изведат дипломската претстава "Аудиција". Претставата е работена по текст на рускиот автор Алексндар ...

Близнаци-исплатлива работа

Дневник - 13.06.2001

Ви престои многу исплатлива работа. Бидете практични и упорни. Во љубовната врска ви се враќа самодовербата, станувате пристоен партнер и страствен љубовник. Денешниот ден е особено важен за понатамошниот развој на емоциите и да покажете што знаете.

Буки повеќе не е тренер на Бенетон

Дневник - 13.06.2001

КОШАРКА - ВЕСТИ * Пјерлуиџи Буки повеќе не е тренер на Бенетон од Тревизо, клуб каде што игра македонскиот репрезентативен капитен Петар Наумоски. Причина за "разводот" на Буки и Бенетон е поразот од 3-0 во полуфиналето на плеј-офот во Италија против Киндер од Болоња.