TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-06-11 - 2001-06-17

"Диво месо" комплетен победник на "Чернодрински"

Вест - 15.06.2001

ЗАВРШИ 36. МАКЕДОНСКИ ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ" "Диво месо" на Горан Стефановски, во режија на Александар Поповски, проект на Драмскиот театар од Скопје е годинашниот апсолутен победник на Македонскиот театарски фестивал "Војдан Чернодрински" "Диво месо" на Горан Стефановски, во режија на Александар ...

Драмски со "Диво месо" — апсолутен победник на фестивалот

Дневник

Вечер посветена на лауреатите на "Чернодрински"

Вест

"Диво месо" и испитна претстава на студенти од ФДУ

Вест

"Кандид во земјата на чудата" и "Бајка за мртвата царска ќерка"

Вест

Вест

6 поврзани вести »

Демобилизација на полициските резервисти со криминални досиеја

А1 - 16.06.2001

Пендаровски потврди дека при брзата мобилизација на резервниот полициски состав во Скопје, што била извршена поради заканите од присуството на терористите во Арачиново, биле направени грешки со тоа што оружје било делено и на лица со криминални досиеја.

Неофицијално за извештајот на Бошковски

А1

Дел од мобилизираните резервисти ќе треба да го вратат оружјето

Дневник

Бошковски мора да каже кому се дал оружје

Вест

Бошковски должи објаснувње за критериумите според кои се доделува оружјето

А1

Вест

6 поврзани вести »

Зголемено количеството на денарите во оптек

Дневник - 16.06.2001

МАРКАТА ПОВТОРНО ЌЕ СКОКА Изминативе четири месеци секој ден само преку граничниот премин Блаце од земјава се одлеваат по најмалку 150.000 ГМ, тврдат експертите Поголемите менувачници во земјава за следната недела подготвуваат нов скок на германската марка, велат во менувачките кругови.

НБМ и МВР ги бараат воените профитери во банките

Дневник

Вредноста на германската марка паѓа

Вест

Мал пад на курсот на денарот

А1

Германската марка достигна цена од 36 денари

Вест

Вест

6 поврзани вести »

Ситуацијата во Куманово -очајна

Вест - 16.06.2001

КРИЗАТА ЗА ВОДА ВО КУМАНОВСКО КУЛМИНИРА Куманово веќе 10 дена се снабдува со вода за дневните потреби од цистерни, денес во Медицинскиот центар ќе се монтира времена пречистителна станица за вода на веќе постојниот бунар во болницата.

Со кризата за вода Куманово на работ на епидемија

Вест

На Куманово му се заканува епидемија

Дневник

Куманово седум дена без вода, ги нема и цистерните

Вест

Во Куманово се шири неподнослива реа

Вест
5 поврзани вести »

Во Македонија засега нема заразени од хеморагична треска

Дневник - 16.06.2001

СПОРЕД СЗО Од Македонија не е пријавен ниту еден случај на заболени од хеморагична треска во Светската здравствена организација, тврдат во Канцеларијата за хуманитарна помош на СЗО во Скопје. Тие се во постојан контакт со здравствените власти во земјата и со Комисијата што ги следи состојбите со ...

Македонија подготвува карантин за смртоносниот вирус од Косово

Дневник

Терористи во Арачиново заразени од смртоносниот вирус

Дневник

На Косово 36 заболени од хеморагична треска

Вест

Превентивна, а не карантинска заштита од хеморагичната треска

Вест
5 поврзани вести »

Консензуална демократија - барање на ДПА и ПДП

А1 - 17.06.2001

Консензуална демократија, е барањето на албанските политички партии, поставено на синоќешната сесија од дијалогот, кој се води под покровителство на претседателот Борис Трајковски. А1, од западни дипломати кои будно ги следат разговорите кај шефот на државата, дознава дека албанската платформа ...

Политичарите — умерени оптимисти, јавноста очекува решение на кризата

Дневник

Во пет до дванаесет лидерите ќе се обидат да го запрат воениот часовник

Дневник

ПДП тврди дека МВР дели оружје на граѓани од македонска националност врз партиска основа

А1

Политичкиот дијалог сепак во Скопје

А1
5 поврзани вести »

Договорот од Ница не смее да се менува

Вест - 16.06.2001

САМИТ НА ЛИДЕРИТЕ НА ЕУ ВО ГЕТЕБОРГ Демонстрантите го запалија знамето на ЕУ на протстите во Гетеборг Гетеборг, 16 јуни - Процесот на проширување на Европската унија мора брзо да се примени и не смее да претрпи никакви измени, изјави вчера германскиот канцелар Герхард Шредер, на самиот почеток на ...

Хулигани и полицајци во "Битка за Гетеборг"

Дневник

САД и ЕУ инсистираат на политичко решение во Македонија

Вест

Проширување на ЕУ и екологија - главни теми на самиотот во Гетеборг

Вест

Пред самиот на ЕУ уапсена жена со минофрлач и експлозиви

Вест
5 поврзани вести »

НБМ "се испра" од партиските трансакции во "Македонска банка"

Дневник - 16.06.2001

НАРОДНА БАНКА Народна банка на Македонија нема обврска да издаде дозвола за најновата промена на акционерскиот капитал во "Македонска банка" Народна банка на Македонија нема обврска да издаде дозвола за најновата промена на акционерскиот капитал во "Македонска банка", бидејќи поединечните ...

Ламбе Арнаудов и Војо Михајловски лапнаа 17 отсто од акциите во Македонска банка

Вест

Колкава е вистинската вредност на акциите на Македонска банка?

А1

Нови сопственици на дел од акциите во Македонска банка

А1
4 поврзани вести »

Вирус во видеото од погубувањето на Меквеј

Вест - 15.06.2001

САН ФРАНЦИСКО, (Ројтерс) - Еден Интернет фајл со којшто можело да се овозможи гледање на видео снимката од погубувањето на Тимоти Мејвеј, содржел штетна програма што на лошонамерните хакери им отворил задна врата кон компјутерите на сите корисници што го симнале фајлот, велат стручните лица за ...

Европскиот печат го осуди погубувањето на Меквеј

Вест

Погубен Меквеј, бомбашот од Оклахома

Вест

Меквеј им се извини на жртвите од бомбашкиот напад

Вест
4 поврзани вести »

Пандев и Стојков потпишаа за Интар

Вест - 16.06.2001

Конечно реализирани трансферите на нашите двајца најперспективни фудбалери По разговорот, што претседателот на Беласица ГЦ Ванчо Таковски во Милано го водеше со раководните луѓе на италијанскиот прволигаш Интер, е договорено двајцата наши најперспективни фудбалери Горан Пандев и Аце Стојков во ...

Пандев и Стојков во младинскиот тим на Интер

Дневник

Стојков и Пандев го чекаат ставот на Морати

Вест

Ванчо Таковски за Горан Пандев побарал 2 милиони ГМ

Вест
4 поврзани вести »