TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-06-11 - 2001-06-17

Стотици терористи деновиве ќе се обидат да влезат во Македонија

Дневник - 14.06.2001

СПОРЕД РАЗУЗНАВАЧКИ ИЗВОРИ Владата упати апел до меѓународни хуманитарни организации и до Светската здравствена организација да извршат притисок да се дозволи водоснабдување во Кумановско Разузнавачки извори потврдија дека најмалку 250 до 300 терористи во последните три дена ја преминале ...

ВМРО-ДПМНЕ лицитира со бројот на терористите

Вест

Над 400 терористи преминале над Шипковица

Вест

Во Македонија од Косово влегле 400 нови албански терористи

Дневник
4 поврзани вести »

Насер Хани убиен од ОНА?

А1 - 17.06.2001

Атентатот врз стружанецот Насер Хани функционер во ДПА и близок пријател на луѓето од врвот на партијата на Џафери странски разузнавачки служби нарачателите на убиството ги лоцираат во врвот на паравоената ОНА како опомена за раководството на ДПА.

Убиен директорот на струшкиот центар за социјални работи

Вест

Подмолно убиен активист на ДПА

Дневник

Убиен е активистот на ДПА, Насер Хани

А1
4 поврзани вести »

"Малев" го откажа вчерашниот, а "Бритиш ервејс" не лета ни денес

Вест - 14.06.2001

СТРАНСКИТЕ АВИОКОМПАНИИ ДНЕВНО ЈА ПРОВЕРУВААТ БЕЗБЕДНОСТА НА СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ "Свисер" од вчера се врати на Скопскиот аеродром, додека унгарската авиокомпанија "Малев" повторно го откажа летот. "Бритиш ервејс" вчера соопшти дека поради моментната состојба во државава ги откажуваат летовите за ...

Странските авиокомпании се вратија на скопскиот аеродром

Дневник

Авиокомпаниите продолжија со редовните летови

Вест

Странските компании го напуштија Скопскиот аеродром

Вест
4 поврзани вести »

Војната директно го погоди стопанството, штетата - 340 милиони ГМ

Дневник - 15.06.2001

СПОРЕД СТОПАНСКАТА КОМОРА Стопанската комора на Македонија процени дека досегашните директни и индиректни штети од кризата во земјава изнесуваат околу 340 милиони ГМ со тенденција и понатаму да се зголемуваат. Штетите се предизвикани поради запрените процеси на производство и поради зголемените ...

Фирмите работат, никој ништо не плаќа

Дневник

Притворена измамничка што купувала стока без да плаќа за неа

Дневник

Директните штети од војната проценети на 800 милиони ГМ

Дневник
4 поврзани вести »

Лидерот на терористите прогласи прекин на огнот до 27 јуни

Дневник - 16.06.2001

НОВО СООПШТЕНИЕ НА ОНА ОНА би можела да ја прифати спогодбата помеѓу четворицата политички лидери, но со соодветни гаранции, изјави Ахмети за "Факти" Терористичката организација ОНА, прексиноќа прогласила прекин на огнот во деловите на Македонија каде што во текот на изминатите неколку месеци се ...

ОНА прогласи прекин на огнот

А1

Ахмети бара сили на НАТО и место на преговарачката маса

Дневник
3 поврзани вести »

"Не сум обезбедувал лекови за ОНА"

Дневник - 15.06.2001

МУХАРЕМ НЕЏИПИ ТВРДИ Во Министерството за здравство немаме магацини за лекови, а снабдувањето со потребните лекови оди преку Фондот за здравство, изјави вчера заменик-министерот за здравство Мухамер Неџипи. Тој ги негираше написите во медиумите дека тој обезбедувал лекови и потрошен медицински ...

Неџипи тврди дека полицијата е замешана во палењето на неговата куќа

А1

Неџипи: Ако треба, облечен во униформа на ОНА, ќе носам лекови по кризните села

Вест
3 поврзани вести »

Водата за пиење наместо во чешмите, истекува во поток

Дневник - 15.06.2001

РЕСТРИКЦИИ ВО ТЕТОВО ЈКП "Тетово" од вчера, освен Медицинскиот центар во Тетово ги исклучува сите корисниците од градската водоводна мрежа, во периодот од 10 до 14 часот, со цел да се надмине проблемот со недостигот од вода во овој град.

Безбедностите сили не се повлекуваат, туку се прераспоредуваат на Шара

Вест

И во Тетово најавени рестрикции на водата, Шара во темница

Вест
3 поврзани вести »

Загубарите ќе "преживеат" додека не се реши безбедносната криза

Дневник - 13.06.2001

ВЛАДАТА ЈА ОДЛОЖИ СОЦИЈАЛНАТА ВОЈНА Незадоволни од најавата на Владата да ги остави без работа, околу 7.000 вработени во петте загубари што вчера требаше да бидат затворени најавија дека неделава масовно ќе им се приклучат на демонстрантите од штипска "Македонка" Владата вчера на неопределено време ...

Загубарите ја молат Владата да не ги ликвидира

Вест

Работниците од петте фирми - загубари најавуваат дека повторно ќе протестираат во среда

А1
3 поврзани вести »

Ју владата усвои закон за соработка со Хашкиот трибунал

Вест - 15.06.2001

БЕЛГРАД, 15 јуни (Ројтерс) - Југословенската влада вчера го усвои предлог-законот за соработка со судот за воени злосторства при ОН и ќе биде даден на гласање во Собранието, изјави претседателот Воислав Коштуница. Не е јасно дали законот бил усвоен едногласно или со мнозинство гласови во ...

Во СРЈ наскоро закон за екстрадиција на воени злосторници

Вест

Хашкиот трибунал предупредува дека следи дали се случуваат злосторства во регионот

Вест
3 поврзани вести »

Ситуацијата на скопскиот аеродром се стабилизира

А1 - 14.06.2001

Денес на скопскиот аеродром се реализирани сите летови. На аеродромот слетуваат и полетуваат авионите на сите странски и домашни авиокомпании , освен на британската " British Airways" и унгарската "Malev". " British Airways" ги откажа сите летови за оваа недела.Од Малев најавуваат дека утре ќе го ...

На скопскиот аеродром не слетаа авионите на „Malev“

А1

Откажани летовите на скопскиот аеродром

А1
3 поврзани вести »