TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-06-11 - 2001-06-17

Генералот Павковиќ обвинет дека бил гробар на косовските Албанци

Дневник - 15.06.2001

СЛУЧАИ "ЛАДИЛНИК" ?"БАТАЈНИЦ? Во наредб?потпишан?од генерало?Лазареви?се бара единиц?на полицијата ил?на војската да изврша?"асанациј?на терено? Во белградската приградска населб?Батајниц?ка?најголемио?воен аеродром во Југославиј?вчер?почн?откопувањето на локацијата посочена како масовн? гробница ...

Југославија в година во "градинката на НАТО"

Дневник

Постои соработка меѓу вооружените сили на Македонија и СР Југославија

А1
3 поврзани вести »

"Млаз" ќе го блокира преминот Богородицаако не бидат пуштени цистерните со нафта

Дневник - 16.06.2001

НАФТАТА НА "МАКПЕТРОЛ" СЕ УШТЕ ЧЕКА ДОЗВОЛА Синдикатот на "Млаз" донесе одлука според која во понеделник од 15 до 18 часот ќе го блокира овој сграничен премин во знак на протест поради непочитување на спогодбата за слободна трговија со ЕУ Превозникот "Млаз"-Богданци најави дека ќе го блокира ...

40 цистерни на"Млаз Богданци" ќе го блокираат граничниот премин Богородица

Вест

Цистерни на Макпетрол седми ден блокирани на граничниот премин Богородица

А1
3 поврзани вести »

Началникот на Генералштабот Андревски поднесе оставка

Дневник - 13.06.2001

промени во воениот врв Претседателот Трајковски вчера за нов началник на Генералштабот на Армијата на Македонија го постави генерал-потполковникот Панде Петровски Претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили, Борис Трајковски, вчера за нов началник на Генералштабот на Армијата ...

Панде Петровски нов началник на Генералштабот на АРМ

Вест

Генерал потполковник Андревски поднесе неотповиклива оставка

А1
3 поврзани вести »

Лејкерс конечно почнаа да личат на — себе

Дневник - 15.06.2001

НБА - ФИНАЛЕ: ТИМОТ ОД ЛА ПОВЕДЕ СО 3-1 ВО ПОБЕДИ Вечерва, уште еден меч во Филаделфија, можеби последен Лос Анџелес лејкерс конечно почна да личи на екипата што ги прегази своите противници на Западот и со победата од 100-86 на гости против Филаделфија, поведе со 3-1 во големото финале на ...

Лејкерси со рекордни победи на гости до титулата?

Вест

Филаделфија офка од повреди, но стега заби против "тврдите" Лејкерс

Дневник
3 поврзани вести »

Шестмина полицајци повредени во заседа кај Одри

Вест - 13.06.2001

ОНА СЕ СИМНА ВО РАМНИЦАТА ВО ТЕТОВСКО Во заседата на свијокот од мостот кај селото Одри, на камионот полн со полицајци, терористите отвориле жесток вкрстен оган од автоматско оружје од различни позиции, полицијата жестоко возвратила, а престрелката траела околу еден час Завчеравечер, нешто пред ...

Девет полицајци ранети кај тетовското село Одри

Дневник
2 поврзани вести »

Проекти на тема "Општество и геномска култура"

Дневник - 15.06.2001

ВО МСУ ПОЧНУВА САЕМОТ НА ЕЛЕКТРОНСКИ УМЕТНОСТИ Во Музејот на современата уметност во Скопје вечерва (20,30 ч.) ќе биде отворен Скопскиот саем на електронски уметности "СЕАФаир 2001". Во текот на викендов во МСУ ќе се одржат повеќе симпозиуми, предавања, работилници и дискусии на тема "Општество и ...

Генетското инженерство низ инсталации

Вест
2 поврзани вести »

По шест додини затвор за докажано разбојништво

Вест - 14.06.2001

Судскиот совет во Основниот суд 1 во Скопје обвинетите за кривично дело: разбојништво, Исени Шаќири и Алије Гаши ги прогласи за виновни и им изрече затворски казни од по 6 години. Против Алије Гаши која е државјанин на СР Југославија е изречена и мерка: протерување од државата и забрана за влез ...

Шест години затвор за разбојници што сакале да ограбат гастербајтер

Дневник
2 поврзани вести »

Делегацијата ќе се врати во Темпи со 12 гајби "скопско"

Вест - 12.06.2001

ОДБЕЛЕЖАНИ 30 ГОДИНИ ОД ЗБРАТИМУВАЊЕТО НА ТЕМПИ - АРИЗОНА И СКОПЈЕ Соработката меѓу двата града ќе се прошири во областа на спортот и на бизнисот, а делегацијата особено ќе лобира во Аризона да се подобри увозот на вино и пиво од Македонија.

Делегација од Темпи во посета на Скопје

Вест
2 поврзани вести »

Адвокати

Дневник - 15.06.2001

колумна, Никола Поповски Фактот дека се поделени неколку илјади парчиња оружје на луѓе кои не се формациски организирани претставува адвокатура на војната, а подобар адвокат од министерот на МВР е само уште оној смешен лик кој формално е портпарол на Владата Војните обично почнуваат за да се ...

Миротворци, храбро!

Дневник
2 поврзани вести »

Се одвиваат преговорите за тренер со четворица

Дневник - 14.06.2001

ВАРДАР Списокот на кандидати проширен и со името на Хаџиевски Вардар преговара со Ѓоко Хаџиевски, Драган Канатларовски, Зоран Смилески и Бошко Ѓуровски околу нивен евентуален ангажман за тренер на најтрофејниот фудбалски клуб во Републикава.

Кандидати за тренер — Канатларовски, Смилески, браќата Ѓуровски...

Дневник
2 поврзани вести »