TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-06-11 - 2001-06-17

Девица-покажете лојалност

Дневник - 15.06.2001

Денеска ќе се занимавате со озборување. Конкретно некој ќе ви открие изненадувачки податоци во врска со некој ваш пријател. Немојте тоа да го сфаќате пресериозно. Покажете ја лојалноста спрема пријателите, па што и да сте слушнале за нив.

Девица-нови пријателства

Дневник
2 поврзани вести »

Џафери: "Конфликтот во Македонија нема иднина"

Дневник - 13.06.2001

ЛИДЕРИТЕ НА ПДП И НА ДПА КАЈ ТРАЈКОВСКИ Лидерот на ДПА, Арбен Џафери, по вчерашната средба со шефот на државата Борис Трајковски изјави дека воениот конфликт во Македонија нема иднина и дека е беспредметен. Тој и лидерот на ПДП, Имер Имери, имаа двочасовна средба со претседателот Трајковски во ...

Џафери и Имери бараат примирје до охридската средба

Вест
2 поврзани вести »

Пари доволно за едно "злато"

Вест - 14.06.2001

Традиционално карате На Европското првенство во традиционално карате за сениори и јуниори, во Вила де Конде, Португалија, Дејан Недев, по трет пат стана европски шампион во јуниорска категорија, во дисциплината Фукуго поединечно.

Пет медали за "традиционалистите" во Португалија

Дневник
2 поврзани вести »

Планот на Трајковски прифатлив, но под неколку услови - вели Муса Џафери

А1 - 13.06.2001

Планот за демилитаризација и амнестија е прифатлив,но под неколку услови -изјави политичкиот претставник на ОНА за Западна Европа Муса Џафери,во интервју за дописникот на Факти од Брисел. Демилитаризацијата и амнестијата ги гледаме како дел од процесот, но со неколку предуслови кои треба да се ...

Планот за демилитаризација е прифатлив, но со меѓународни гаранции

Дневник
2 поврзани вести »

Некои филмаџии заговараат да не се одржи"Браќа Манаки"

Вест - 13.06.2001

ДРУШТВО НА ФИЛМСКИ РАБОТНИЦИ Во Друштвото на филмаџиите има две струи од кои едната е порадикална и смета дека треба да се одлучи годинава да не се одржи Фестивалот на филмската камера, а другата дека треба да се почека додека Министерството за култура не ги префрли средствата Друштвото на ...

Тозија собира ситни поени, "Вардар филм" не може да си го врати угледот

Вест
2 поврзани вести »

Со гасот од Дрисла ќе се произведува струја

Вест - 14.06.2001

ФИЗИБИЛИТИ СТУДИЈА ЗА ДЕПОНИЈАТА ЗА ОТПАД Јавното претпријатие "Дрисла", изработи физибилити студија за дегасификација на депонијата со искористување на отпадниот гас во енергетски цели. Проектот предвидува употреба на депонискиот гас за производство на електрична енергија, а истовремено издувните ...

"Флораскоп", "ОХИС" и "Паркови и зеленило" ќе користат струја произведена од ѓубрето?

Дневник
2 поврзани вести »

Духот на принцот Дипендра не сакал да замине од палатата

Дневник - 16.06.2001

НЕПАЛ Духот на непалскиот престолонаследник, принцот Дипендра, во четвртокот покажа јасен отпор при напуштањето на својот дом. И покрај напорите од страна на толпата Хиндуси кои едвај чекаа да се ослободат од лошата среќа во главниот град, слонот избран да го изведе духот на Дипендра од градот прво ...

Непалскиот принц бил на алкохол и кокаин кога го уби кралското семејство

Вест
2 поврзани вести »

Струга со почит кон браќата Миладиновци

Вест - 14.06.2001

Стуга завчера ја одбележа 140 - годишнината од излегувањето на Зборникот на браќата Димитар и Контантин Миладинов. Стужани должната почит кон своите сограѓани, великите поети од преродбенскиот период на македонсакат мисла, ја искажаа и со поставување плоча пред Домот на културата што го носи ...

Стружани прават прослава за Зборникот на Миладиновци

Вест
2 поврзани вести »

Освен Арачиново сите автобуси возат редовно

Вест - 12.06.2001

ЈСП НЕ ГО МЕНУВА ВОЗНИОТ РЕД Автобусите, што сообраќаат до селата Стајковци и Раштак, возат без никакво ограничување, а вечерните автобуси кон скопските села од Скопје тргнуваат во 20.30 и во 22.30 часот. Одлуката за укинување на послеполноќните автобуси донесена пред еден ме Автобускиот превоз до ...

ЈСП: редукција на автобусите за 10 отсто

Вест
2 поврзани вести »

Депеш Мод се подготвуваат за светска турнеја

Вест - 12.06.2001

КВЕБЕК СИТИ, (Ројтерс) - Влијателната британска технопоп група Депеш Мод која се појави во 80-тите години, неделава ќе ја почне својата петмесечна турнеја во Канада. Ова е првпат по 15 годишна пауза сите тројца членови на бендот да бидат задоволни и стабилни во приватниот и деловниот живот.

Нов албум на Депеш Мод

Вест
2 поврзани вести »