TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-06-11 - 2001-06-17

"Чекам да се разбудам од сонот, не ми изгледа реално ова"

Дневник - 13.06.2001

ТЕНИС - ЏЕНИФЕР КАПРИЈАТИ, ПО ПОБЕДАТА НА "РОЛАН ГАРОС" По освојувањето на двете гренд-слем титули годинава, таа ќе јуриша и на Вимблдон, зашто тревнатите терени и одговараат Американската тенисерка Џенифер Капријати (25) го преживеа "кошмарот" во првиот сет и најдолгиот трет сет во историјата на ...

Капријати блесна на Ролан Гарос

Вест
2 поврзани вести »

И покрај примирјето во тетовско детонации

А1 - 15.06.2001

Повторно се слушнале детонации од страната на селото Гајре - тетовско околу 17 часот. Пронајден е неидентификуван машки труп во населба под патот Тетово - Попова Шапка. Според болничкиот извештај човек починал во текот на вчерашниот ...

Детонации во тетовско

А1
2 поврзани вести »

Џорџ Робертсон утре во Скопје

А1 - 13.06.2001

Генералниот секретар на НАТО Џорџ Робертсон утре ќе допатува во Скопје на разговори со државниот и политички врв околу безбедносната ситуација во Македонија. Во еднодневната посета на Скопје, Робертсон ќе разговара со претседателот Трајковски, премиерот Георгиевски и министрите за одбрана, ...

Поддршка до Трајковски од Робертсон

А1
2 поврзани вести »

Германија ја поддржува македонската војска, а не ОНА

Вест - 14.06.2001

НОВА ДОНАЦИЈА НА ГЕРМАНСКАТА ВЛАДА ЗА АРМ Германскиот амбасадор во Македонија Вернер Бургхард вчера во скопската касарна "Гоце Делчев" на АРМ &иацуте; предаде во употреба 20 петтонски камиони "метцедес", 50 визери за денско, но и ноќно набљудување и 20 комплети за доопремување на санитетските ...

АРМ доби 20 камиони, ноќни визори, санитетски материјал

Дневник
2 поврзани вести »

Бик-коренити промени

Дневник - 15.06.2001

Многу важна случка ќе поттикне коренити промени во вашите односи спрема една личност. Психички ќе бидете доста ранливи и се длабоко ќе доживувате. Слободните Бикови ќе бидат многу критички расположени спрема себе, и овој пат не сакаат да рескираат.

Бик-контакти

Дневник
2 поврзани вести »

Швајцарија ќе го протера Велиу

Вест - 16.06.2001

БЕРН, (Ројтерс) - Швајцарската влада вчера му наредила на контроверзниот албански активист Фазли Велиу во Швајцарија да престане да ги поддржува етничките албански герилци што се борат во Македонија, или во спротивно ќе биде протеран од државата.

Албанците од САД, Швајцарија и од Германија најголеми финансиери на ОНА

Дневник
2 поврзани вести »

Ако затреба, и Густаво Куертен ќе се вклучи во репрезентацијата

Вест - 14.06.2001

НАЦИОНАЛНИОТ ФУДБАЛСКИ ТИМ НА БРАЗИЛ ГО ДОБИ ВО ЛУИЗ ФЕЛИПЕ СКОЛАРИ СВОЈОТ ТРЕТ СЕЛЕКТОР ЗА ПОМАЛКУ ОД ЕДНА ГОДИНА Трофеен и критикуван. - Сколари Трофејниот, но и многу критикуваниот фудбалски стручњак Луиз Фелипе Сколари е именуван за нов селектор на бразилскиот фудбалски национален тим, што ...

Целта на Сколари — пласман на Бразил на СП

Дневник
2 поврзани вести »

"Комунална хигиена" единствен овластен ѓубреџија

Вест - 15.06.2001

Од 1 јуни, Градскиот комитет за сообраќај, комунално станбени работи и екологија го овласти ЈП"Комунална хигиена" да биде единствено задолжено претпријатие за вршење на дејноста "собирање и транспортирање на комуналниот цврст и технолошки отпад на подрачјето на градот".

Нова опрема за "Комунална хигиена"

Вест
2 поврзани вести »

Повремени истрели во тетовско, ранетите надвор од животна опасност

А1 - 12.06.2001

Во околината на Тетово и од пределите на Шар Планина се слушале истрели и поладнево околу 14 часот. За истрелите што синоќа се слушале од 1 до 2 часот , Пендаровски изјавува дека тоа биле истрели на македонските сили зашто биле забележани преместувања на терористите.

Проблем со водоснабдувањето во тетовско

А1
2 поврзани вести »

Командосите спремни за дејство, но немоќни пред бирократите

Дневник - 13.06.2001

ПО НАЈАВИТЕ ЗА ФОРМИРАЊЕ СПЕЦИЈАЛНА ЕДИНИЦА СО ЕДНА КОМАНДА Единствена команда, слобода во извршувањето на конкретните задачи и хеликоптерска поддршка се повеќе од доволни за уништување на терористите во конкретни мисии, тврдат македонските специјалци Армиско-полициските елитни единици засилено ...

Формирање на елитна антитерористичка единица

А1
2 поврзани вести »