TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-06-11 - 2001-06-17

Каратистите на "Макпетрол"собраа 15 медали

Вест - 12.06.2001

Интернационален карате куп во Белград (8-10 јуни) Успешен настап нашата национална селекција, како и на машката и женската екипа на карате клуб "Макпетрол" на Интернационален карате куп, кој се одржа во Белград изминатиот викенд.

Наркомани претепале старец

Вест - 12.06.2001

Александар Трпчевски(24) и Игор Стојковски (21) и двајцата од Скопје, познати нарко зависници и деликвенти на кои досега им се изрекувани најразлични санкции, пред неколку дена безмилосно го претепале 69-годишниот скопјанец Коста Павловски во моментот кога тој се обидувал да ги спречи во намерата ...

Лидија Кочовска и Зоран Илиевски-Цеки ќе пеат во дует

Вест - 12.06.2001

Лидија Кочовска и Зоран Илиевски-Цеки ќе снимаат песна во дует. Песната се вика "Златна месечина" и нејзин комплетен автор е Цеки. снимена е во неговото студио "Целофан" а е во поп стил. Оваа песна ќе биде одбележана и со видео запис кој ќе се снима наскоро и тоа во продукција "Целофан", ...

Југословенската армија се распореди и во последниот дел од тампон зоната

Вест - 12.06.2001

Белград, 12 јуни - Припадници на југословенската армија вчера целосно ја презедоа контролата и во последниот дел од копненената зона за безбедност, секторот "Ц-запад" на административната српско-косовска граница. Југословенските сили за безбедност вчера ги заземаа позициите на планината Богичевица, ...

Репрезентацијата ќе го крои календарот за натпреварување

Вест - 12.06.2001

Селекторот Ѓоре Јовановски го предложи планот за подготовки на нашиот државен тим На вчерашниот состанок со секретарот на ФСМ Никола Бошалевски и одговорните луѓе на Фудбалскиот сојуз на Македонија, селекторот на нашата репрезентација Ѓоре Јовановски го предложи планот на подготовките на ...

Обвинетиот бил параноичен но пресметлив кога пукал во жртвата

Вест - 12.06.2001

ЗАВРШИ ДОКАЗНАТА ПОСТАПКА ЗА УБИСТВОТО ВО СКОПСКОТО СЕЛО КРУШОПЕК Во Основниот суд 1 во Скопје заврши доказната постапка против Абдула Нујши од скопското село Крушопек, обвинет за кривично дело: убиство. Според обвинителниот акт Абдула Нујши на 11 јануари пред три години во месноста Бел Бунар во ...

Замавнал со стол да ја удри мајка си ама паднал и починал

Вест - 12.06.2001

Во петокот во попладневните часови во Прилеп во семејството Мажучанец се случил несреќен настан во кој што починал Славе Мажучанец (50), во моментот кога се обидел со стол да ја удри мајка си Стева Мажучанец. Во петокот во попладневните часови во Прилеп во семејството Мажучанец се случил несреќен ...

ОКТА има резерви од нафтени деривати за неколку месеци

Вест - 12.06.2001

РЕДИЦИ ЗА БЕНЗИН НА БЕНЗИСКИТЕ ПУМПИ Во ОКТА и во "Макпетрол" апелираат да не се создаваат резерви од бензин по подрумите, зашто горива има доволно Снабденоста со гориво е одлична и потреба од паника нема, тврдат во "Макпетрол" и ОКТА, по создавањето на долгите редици од автомобили пред бензиските ...

Во пресметка со ножеви еден убиен друг тешко ранет

Вест - 12.06.2001

КРВАВА ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА КИЧЕВО Во крвава тепачка, во петокот на крстосницата во центарот на Кичево што избила меѓу Зудија Јусуфи (50) и Медин Хајроски (63), со пет убоди од нож бил ранет Хајроски кој подоцна во Ургентниот центар во Скопје им подлегнал на повредите.

Израел место Македонија на списокот патници за Шведска

Вест - 12.06.2001

РАКОМЕТ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО (СЕНИОРИ) Машкиот сениорски ракометен национален тим се прости од можноста да стане дел од 16-членото европско ракометно семејство. Уште пред седум дена во Тел Авив. И оправдано македонската спортска јавност е разочарана, можеби и посрамотена.