TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-06-11 - 2001-06-17

Состојбата на изворот Рашче е под контрола

Вест - 12.06.2001

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ПЕНОВ ТВРДИ Градот презел дополнителни мерки за заштита на изворот Рашче во координација со полицијата, опасност од недостиг на вода во Скопје нема По неодамнешната анализа на ЈП"Водовод и канализација" за можниот недостиг на вода во Скопје, скопскиот градоначалник Ристо Пенов вели ...

Источна Европа пред епидемија од кравјо лудило

Вест - 12.06.2001

ЛОНДОН, (Ројтерс) - Чешката Република можеби ќе биде првата држава во источна Европа којашто ја погоди втор бран на болеста кравјо лудило што се шири од Германија и Франција, велат британските научници. Збрката околу транспортот на живиот добиток и погрешната нивна исхрана во Европа, дури и по ...

Пијаната министерка морала да поднесе оставка

Вест - 12.06.2001

Пратениците во Парламентот на Кавазул - Натал, една од девете јужноафрикански провинции, со нетрпение го чекале говорот на министерката за образование Фаит Гаса, која била повикана да одговара на прашања во врска со неуспешното работење на нејзиното министерство.

КФОР најавува помош за засилување на безбедноста на аеродромот Петровец

А1 - 13.06.2001

Утрово, командантот на заднинскиот штаб на КФОР генерал мајор Гунар Ланге го посети аеродромот Петровец. Гунар Ланге разговараше со директорот на македонското цивилно воздухопловство Миле Манолев, и со командантот на македонските воздухопловни сили полковникот Стојановски.

Лав-движете се, комуницирајте

Дневник - 13.06.2001

Треба да вложите многу труд за да ги вратите во нормална состојба односите со околината. Повеќе движете се и комуницирајте, а од сето тоа извлечете конструктивна поука. Во љубовта обидете се да го изразите сето тоа што го чувствувате и по никоја цена немојте тоа да го сокривате.

АРМ и полицијата го бранат Скопје

Дневник - 13.06.2001

Вчера по полноќ е извршена дополнителна мобилизација на резервниот состав на војската и на полицијата во Скопје. Македонските безбедносни сили ги запоседнаа сите поважни стратегиски коти околу главниот град и се подготвени во секој момент да го бранат.

Подарени 1000 книги од семејната библотека на Друговац

Вест - 13.06.2001

Од богатата семејна библиотека семејството Друговац по желба на проф. Миодраг Друговац подарува 1000 книги на институции по одлука на семејството. На Домот за деца без родители "11 Октомври" од Скопје подарени се 200 книги од областа на македонската литература за деца, 440 книги од областа на ...

Комбинација за комерцијален успех

Вест - 13.06.2001

Опел виваро/Рено трафик Германскиот "Опел" и францускиот производител "Рено" соработуваат во сегментот комерцијални возила веќе пет години и како плод на тоа на пазарот и официјално пристигнува втората гтенерација на компактни товарни возила- "виваро" и "трафик".

Прва љубов ми е Работнички, и мислам дека љубовта тука треба и да остане

Вест - 13.06.2001

ЕДЕН ОД ТАТКОВЦИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА МОДЕРНА КОШАРКА: ЛАЗАР ЛЕЧИЌ - За човек со 40 годишна кариера како мојата, е многу тешко да се напише животна приказна. Има тука многу што да се зборува. Веројатно ќе треба да поминеш една година во затвор со мене, за да таму на мира би можел да ти раскажам се, ...

Носел пиштол без дозвола

Вест - 13.06.2001

Скопската полиција поднесе кривична пријава против Џелал Ајети за кривично дело: недозволено држење на оружје и распрскувачки материи. Деновиве полицијата кај Ајети пронашла пиштол "црвена застава" и муниција за истиот. Во разговорот со Ајети, во полициска станица било утврдено дека пиштолот бил ...