TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-06-18 - 2001-06-24

Трет ден од акцијата во Арачиново

А1 - 24.06.2001

Третиот ден на акцијата на македонските сили за безбедоност за чистење на албанските екстремисти од Арачиново започна во 7 часот изутринава со жесток артилериско-тенковски оган. Нешто пред 10 часот претпладнево во акција стапија два хеликоптера на армијата кои го гранатираа каналот на почетокот на ...

Примирје во Арачиново

А1

Продолжува акцијата во Арачиново

А1

Акцијата на АРМ и на полицијата почна во Никуштак

Вест

Огнен обрач околу терористите

Дневник

Дневник Вест Вест Дневник А1 А1 Вест Дневник

29 поврзани вести »

Солана - втор ден во Скопје

А1 - 24.06.2001

Високиот претставник на европската унија за заедничка надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана денеска престојуваше во Скопје. По воспоставеното примирје,пред да ја напушти земјава не прецизира под кои услови е потпишано ова примирје.Политичкиот дијалог ќе продолжи , ова го изјави и ...

Хавиер Солана во Скопје

А1

Арачиново го суспендира дијалогот?

Вест

Запад мора да врши притисок или ќе се соочи со крвопролевање

Дневник

НАТО треба да и помогне на Македонија да победи во војната

Дневник

А1 Дневник Дневник Вест А1 А1 Вест Дневник

19 поврзани вести »

ПДП ги напушта дијалогот и владината коалиција?

Дневник - 23.06.2001

Поради акцијата на безбедносните сили во араЧиново Политичкиот дијалог кај шефот на државата по прексиноќешната деблокада вчера повторно западна во криза откако ПДП побара итно запирање на воената акција во Арачиново како услов за натамошното учество во преговорите и во владината коалиција ...

Албанскиот блок го условува продолжувањето на преговорите

А1

Разговорите се блокирани

Вест

Дијалогот на лидерите пропадна,Македонија влегува во нова криза

Дневник

Тајна вечера кај Трајковски за да се фати лажгото

Вест

А1 А1 Вест Дневник Вест Дневник Дневник А1

16 поврзани вести »

Од 3 до 5 илјади војници за разоружување

Вест - 22.06.2001

СЕ ПОДГОТВУВААТ НАТО ТРУПИТЕ ЗА МИСИЈАТА ВО МАКЕДОНИЈА Во двете писма на генералниот секретар на НАТО Џорџ Робертсон до претседателот Трајковски, недвосмислено се вели дека војската ќе дојде само во случај на целосно примирје и со ограничен мандат само за собирање оружје Врховниот командант на ...

"Европа треба да докаже дека има волја да и помогне на Македонија"

Дневник

Две писма од Робертсон до Трајковски

А1

НАТО ќе ја разоружува ОНА откако ќе прекинат насилствата

Дневник

Германија, Италија и Шпанија ќе помогнат во разоружувањето

Дневник

Вест А1 Вест Вест Дневник А1 Дневник

12 поврзани вести »

Во кумановско-липковскиот регион терористите провоцираат

А1 - 23.06.2001

Македонските безбедносни сили денеска претпладне од позициите во кумановско - липковскиот регион соодветно, но и жестоко одговараат на оружените провокации од албанските терористи, кои и натаму атакуваат од реонот на селата Слупчане и Оризаре - јави радио Скопје.

Престрелки и обид за прегрупирање на терористите во кумановско

А1

Терористите го избркаа Црвениот крст

Дневник

Попладнево престрелки во кумановско

А1

Полноќни рафали над Матка

Дневник

Вест Вест Дневник Вест Вест

10 поврзани вести »

Буш побара затворање на границата со Косово

Вест - 21.06.2001

Вашингтон. - Претседателот на САД Џорџ Буш го поддржа барањето на рускиот претседател Владимир Путин - границата меѓу Република Македонија и Косово да се затвори и да се запре дотурот на оружје на албанските терористи. Говорејќи пред новинарите во Белата куќа, Буш рече дека "е цврсто убеден оти таа ...

Бин Ладен планира атентат врз Буш на самитот во Џенова

Дневник

Затворање на границата меѓу Косово и Македонија

А1

Буш : САД и Русија можат заеднички да го спречат конфликтот во Македонија

Вест

Путин: "Средбата со Буш беше успешна"

Вест

Дневник Вест Дневник

8 поврзани вести »

Извисија обиколницата околу Скопје и патната мрежа околу Бунарџик

Вест - 22.06.2001

ВЛАДАТА БАРА ДРУГИ ИЗВОРИ НА СРЕДСТВА ЗА ПРОЕКТИТЕ ОД КОИ СЕ ПОВЛЕЧЕ ТАЈВАН Проекти за кои ќе мора итно да се бара нов финансиер се автопатната обиколница на Скопје, чија вредност е околу 20 милиони долари, и проектот за изградба на неколку трафостаници и патната мрежа до економската зона Бунарџик, ...

Што ќе повлечат Тајванците од Бунарџик?

Вест

Македонија ќе му ги врати кредитите на Тајван

Вест

На заминување Тајванците продаваат се, дури и закачалки

Вест

Кина и Македонија ги обновија дипломатските односи

Вест

Дневник Вест Дневник

8 поврзани вести »

Бугарите

Дневник - 22.06.2001

Колумна-Никола Поповски Кога политичарите ги создаваат проблемите, а потоа не можат да ги решат, на крајот ќе се најдат и граѓани и политичари што ќе се обидат да го решат проблемот, но на некој свој трет начин, а тоа по дефиниција може да значи влегување во некаков вид нова авантура Бугарите се ...

Царот Симеон побара од владата на Костов да троши разумно

Вест

Движењето за царот Симеон ќе коалицира со партијата на Турците?

Дневник

"Царската" партија победи, но и фали еден пратеник за мнозинство

Дневник

Партијата на царот победи на парламентарните избори

Вест

А1 Дневник Вест

8 поврзани вести »

Нападната патрола кај Радуша

А1 - 24.06.2001

Албанските терористи денеска повторно нападнале патрола на македонските безбедносни сили во реонот на селото Радуша. При нападот еден војник е полесно ранет. Повредениот војник е пренесен во воената болница во Скопје. Албанските терористи биле разбиени од страна на македонските безбедносни сили.

Нападната полициска патрола кај селото Радуша

А1

Терористите кај Радуша се локални жители

Дневник

Албанските терористи на планината Жеден разапнале шатори

Вест

Разбиена терористичка група на Жеден

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Банкарите смислуваат стратегија како да се спасат од затвор

Вест - 21.06.2001

ВОЈО, ЛАМБЕ И ВОЗАЧОТ ВЧЕРА БАРАА ОДГОВОР ОД КАДЕ ИМ СЕ ПАРИТЕ ЗА АКЦИИТЕ ВО МАКЕДОНСКА БАНКА Тројцата главни актери на вмровската игра со Македонска банка, во претпладневните часови, многу убаво расположени пристигнале во Фондот со службената, сребрена "ланчиа" на Војо Михајловски Триото акционери ...

Гиевски: На име на партијата нема ни фирма, ни акција

Вест

Зоран Трпевски: трансакцијата на акциите, со која тројцата членови на ВМРО-ДПМНЕ стана акционери, е спротивна со одлуката на Уставниот Суд

А1

ВМРО—ДПМНЕ го закрупнува својот банкарски капитал

Дневник

Ламбе Арнаудов и Војо Михајловски може да завршат во затвор

Вест

А1

6 поврзани вести »