TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-06-25 до 2001-07-01

Продолжува расчистувањето на Арачиново

А1 - 01.07.2001

И денеска продолжува акцијата за расчистување на Арачиново. Специјалните безбедносни сили на РМ вршат детален претрес на куќите кои терористите ги напуштија. Според текот на досегашните активности, се очекува во најскоро време да се санира електричната мрежа и санбдувањето со вода.

Во Арачиново жителите се уште не можат да се вратат

Вест

Во Никуштак меѓусебни пресметки на терористите

Вест

Оазата на мирот, грда слика на тероризмот

Дневник

Операцијата на чистење продолжува во Арачиново

А1

А1 Вест Вест Вест Дневник Дневник Дневник Дневник

57 поврзани вести »

Судењето на Милошевиќ почнува во вторник

А1 - 01.07.2001

Судењето на Милошевиќ во Хаг ќе започне во вторник, а директно ќе биде пренесувано и на интернет на веб адресата www.icty.org/milosevic . Пари, облека и книги се нештата што Милошевиќ ги бара за да му биде полесно во затворската ќелија.

Aлбанија го поздрави испорачувањето на Mилошевиќ во Хаг

А1

Милошевиќ ќе сведочи пред судот во Хаг во вторник

Вест

Коштуница: Предавањето на Милошевиќ не е и законско ни уставно

Вест

Во хашкиот затвор по 12 години власт, 4 загубени војни и илјадници жртви

Вест

Дневник Дневник Дневник Дневник Дневник А1 А1 А1

24 поврзани вести »

Истрели во центарот на Тетово

А1 - 30.06.2001

Вечерва околу 19.45 часот се слушнаа 2-3 истрели во строгиот центар на градот.Според извори на А1 сообраќајот нормално се одвива се до улицата „Илинденска“ каде што се наоѓа Општинскиот суд. Зачестени се раздвижувањата на терористите во текот на денов и преку ноќта.

Детонации во Тетово

А1

Во тетовско - детонации од Шара

А1

"Сухој" ги надлетуваше терористичките позиции на Шара

Вест

Уништено складиште со оружје на терористите на Шара

Дневник

А1 Вест Вест Дневник Дневник А1 Вест А1

14 поврзани вести »

Приватните бензиски остануваат со ОКТА

Вест - 30.06.2001

Приватните бензиски пумпи остануваат со ОКТА од каде последнава недела редовно, без лимит и по поволни услови се снабдуваат со потребните горива. "Макпетрол кога се изборувавме за маржата не не подржа", вели Митко Јовановски од Здружениеот на приватните бензиски пумпи.

Непочитувањето на договорот со ОКТА е еднакво на комерцијален тероризам

Вест

На бензинските пумпи нема нафтени деривати

А1

Владата не одлучуваше за дериватите на "Макпетрол", го чека "љубовното писмо" од Брисел

Вест

Крстевски и Фетаи бадијала летаа до Брисел, "Макпетрол"

Вест

Дневник Дневник А1 Вест А1 Вест Дневник

12 поврзани вести »

Фершпед Работнички е за компромисно решение

Вест - 30.06.2001

Кошарка Актуелниот македонски кошаркарски шампион, Фершпед Работнички издаде официјално соопштение во кое ги повикува сите кошаркарски клубови од Македонија, како и раководството на КСМ да се договорат за датумот на одржување на собрание на сојузот на која ќе биде избрана новата раководна структура ...

Самарџиски ќе игра за СР Југославија ако КСМ го казни

Дневник

Државата на страна на КСМ

Вест

Фершпед Работнички на собранието што го најави КСМ за 21 септември

Дневник

Фершпед целосно го превзема КК Работнички

Вест

Дневник Дневник Дневник Дневник Дневник

10 поврзани вести »

"Падобранската мисија" на Солана - неуспешна

Дневник - 28.06.2001

"ТАЈМС" ЗА СИТУАЦИЈАТА ВО МАКЕДОНИЈА Во моменти кога на Република Македонија и се заканува граѓанска војна, дипломати од Европската Унија се обидуваат да ја спасат стабилноста во земјава, пишува во вчерашниот број на британскиот весник "Тајмс".

ЕУ продолжува со напорите за мир во Македонија

А1

Скопјанчињата се разладуваа додека Солана ги спасуваше терористите

Вест

ЕУ се стави на страната на терористите

Вест

Македонските лидери мора да ја научат лекцијата

Дневник

Дневник Вест Вест Вест

9 поврзани вести »

Франсоа Леотар: Важно е да се води дијалог

Вест - 30.06.2001

СРЕДБА ТРАЈКОВСКИ - ЛЕОТАР "Зборуваме за прашањата на Уставот, а посебно за прашањата што произлегуваат од различните нивоа на внатрешнополитичкиот живот. Му нагласив на претседателот Трајковски дека постојат повеќе нивоа на дијалог, особено меѓу внатрешните фактори.

Разговарам само со легитимни претставници на граѓаните

Дневник

Франсоа Леотар ги започнува средбите со државно-политичкиот врв

А1

Франсоа Леотар со препорака до земјите од шенген регионот

А1

Мистериозно пристигнување на Франсоа Леотар во Скопје

Вест

А1 Вест Дневник

8 поврзани вести »

Уапсените терористи од Радуша признаа дека се припадници на ОНА

Вест - 30.06.2001

Муарем Ебиби (27), Нехад Пајазити (22), Седат Пајазити (24) и Арун Пајазити (56) сите од скопското село Радуша, завчера по апсењето биле приведени пред истражен судија од Основниот суд Скопје 1. Тие во првичната изјава признале дека се борци на ОНА.

Зајакнато обезбедувањето на планината Жеден

А1

Рашче мора да се брани по секоја цена

Дневник

Терористи ја окупирале северната страна на планината Жеден

Дневник

Пренесувал бомби во комби на Министеството за труд

Вест

А1 Вест Вест

8 поврзани вести »

Министерот Груевски не верува дека ќе се најдат неправилности во Македонска банка

Вест - 30.06.2001

ВО РАСВЕТЛУВАЊЕТО НА АФЕРАТА "ЕРГЕНИ БАНКАРИ" АКТИВИРАНА И УПРАВАТА ЗА ЈАВНИ ПРИХОДИ Министерот за финансии пред три дена издал налог и до Упаравата за јавни пригходи да изврши контола на скандалозната Министерот за финансии Никола Груевски пред три дена издал налог и до Упаравата за јавни пригходи ...

Ламбе Арнаудов и Војо Михајловски прописно си ги платиле акциите во Банката

Вест

Вашингтон ако навистина сака, може да го пресече финансирањето на ОНА

Дневник

Трансакциите во Македонска Банка за Комисијата за хартии се исправни

А1

Груевски побара контрола на трансакциите со капиталот на Македонска банка

Вест

А1 Дневник

7 поврзани вести »

Специјален пратеник за Македонија од САД

А1 - 29.06.2001

Американскиот претседател Џорџ Буш, денес изјави дека во Македонија заедно со Леонтар ќе работи и специјален ппратеник од САД, Џемс Пардју. Експертот по уставно право Роберт Бадентер по заминувањето од Скопје за париски „Le Monde“: „Барањето Македонија мултиетничка држава носи ризик за парализа на ...

На Македонија не и треба консензуална, туку локална демократија

Дневник

Интервју на Бадентер за А1

А1

За Бадентер не е логично да се напушти граѓанскиот концепт на државава

Дневник

Во Скопје пристигна Роберт Бадентер

А1

Вест

6 поврзани вести »