TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-08-06 - 2001-08-12

Жестоки престрелки и денеска

А1 - 12.08.2001

Татнежи од артилериски оган утрово околу 8 часот доаѓаа од селото Љуботен на Скопска Црна Гора, на 15 километри од Скопје. Македонските безбедносни сили возвратија на нападите што утрово ги извршиле терористите на полициската станица во селото Љубанци - потврдија извори во министертството за ...

Нападите кај Радуша се поинтензивни

А1

Нападнати пунктови на полицијата и на АРМ кај Радуша и Чашка

Вест

Загинаа уште седум војници

Вест

Немаме избор, избрани сме да се бориме

Дневник

Дневник Дневник Вест Дневник А1 Вест Дневник Дневник

20 поврзани вести »

Македонија - ситуација од блискоисточен тип

А1 - 10.08.2001

ЕУ преговарачот Франсоа Леотар оценува дека Македонија се наоѓа на прагот од ситуација од блискоисточен тип. Според Леотар, потребно е да се запре неумоливата спирала на одмаздничките акции да се одговара со воени операции. "Свесно сме ангажирани во трка против омразата и насилството.

Пердју - ОНА да ги прекине насилствата

А1

ЛЕОТАР: Договорот ќе биде доведен во прашање, ако состојба се влошува

Вест

"Етничките" уставни одредби ќе се менуваат според Бадентеровиот механизам

Дневник

Во Охрид парафиран текстот на договорот

Вест

А1 Вест Дневник Вест А1 Вест А1 Вест

19 поврзани вести »

Терористите не дозволија да се однесе храна до Вратница и Јегуновце

Дневник - 11.08.2001

ПОВТОРНО СПРЕЧЕН ХУМАНИТАРЕН КОНВОЈ Албанските терористи вчера го спречиле Меѓународниот црвен крстда им достави хуманитарна помош на жителите од тетовските општини Вратница и Јегуновце. - Меѓународниот црвен крст вчера планираше да дистрибуира храна и друга хуманитарна помош во две одделни пратки.

Сликата на Доријан Греј

Дневник

Притисоци врз Македонците да ги напуштат огништата

Вест

"Терористите не држат како животни во кафез"

Дневник

Од шест, во Вратница стигнаа само два камиона помош

Вест

Дневник Вест Дневник А1 Вест Дневник Вест Дневник

14 поврзани вести »

Проширување на мандатот на НАТО при разоружувањето на ОНА

А1 - 12.08.2001

Македонија бара да биде проширен мандатот на силите на НАТО при операцијата разоружување на таканаречената ОНА - изјави владиниот портпаролот Антонио Милошоски. "На мислење сме дека не е можно, по последните настани и офанзиви, УЧК да се разоружа доброволно" - изјави Милошоски.

НАТО нема да разоружува ако не престанат борбите

Дневник

Само морална обврска

Дневник

Не се знае кога ќе почне мисијата на НАТО ниту кога ќе заврши

Вест

НАТО не го гарантира прекинот на огнот

А1

Дневник А1 А1 Дневник Вест Дневник А1

12 поврзани вести »

Прилеп вчера во длабока жал

Дневник - 11.08.2001

ПЕЛАГОНИЈА СЕ ПРОСТИ ОД ДЕСЕТТЕ ВОЈНИЦИ Прилепчани, познати како луѓе на непокорот, на моменти # ракоплескаа на поворката, симболично сакајќи да покажат дека ништо нема да ги спречи во одбраната на татковината, но и огорчени зашто ниту еден државник не дојде на погребот, а не присуствуваше ниту ...

Погребани десеттемина подмолно убиени македонски војници

Вест

Прилеп обвиткан во жалост

А1

Во Прилеп денеска 10 погреби

Дневник

Семејствата ги добија телата на загинатите војници

Вест

А1 Вест Дневник Дневник

9 поврзани вести »

Реваншот во Швајцарија само формалност

Дневник - 11.08.2001

ПЕЛИСТЕР - СЕНТ ГАЛЕН 0-2 (0-1) Физички подобро подготвените фудбалери на Сент Гален, се наоѓаат пред пласманот во првото коло на Купот на УЕФА, откако со 2-0 го поразија македонскиот освојувач на купот Пелистер, изненадувајќи го пред домашните навивачи.

Оладените Вардар и Пелистер на екскурзија во Лиеж и Санкт Гален

Вест

Белгијците се "вадат" на старата слава, Швајцарците на анонимни странци

Вест

Со сите сили до победа

Вест

Секоја победа без примен гол би било успех

Дневник

Вест Дневник Вест

8 поврзани вести »

Тетово мирно

А1 - 12.08.2001

Во Тетово денеска релативно мирно. Поединечни детонации се слушале од правец на селото Ратае. По синоќешните престрелки опожарени се повеќе објекти во градските населби Поток, Борис Кидрич и во близината на градскиот стадион, како и во приградската населба Дреновец.

Тетово повторно провокации

А1

Погребан загинатиот полицаец Синадиновски

Вест

Тетово нема да падне

Вест

Без слободно Тетово нема мир!

Дневник

А1 Вест Вест

8 поврзани вести »

Во Битола згрижени 86 тетовски семејства

Вест - 10.08.2001

РАСЕЛЕНИЧКИ БРАН ВО ГРАДОТ НА КОНЗУЛИТЕ Раселените лица се сместени кај роднини и пријатели. Агенциите за недвижнини ги демантираат шпекулациите дека тетовци масовно купуваат станови и куќи во Битола Од почетокот на воената криза во земјава поголем број граѓани од кризните подрачја побараа ...

Раселените деца на летување во Охрид

Вест

Тетовци, кумановци и арачиновци бараат вооружена акција за уништување на терористите

Вест

Бројот на реселените лица над 100.000, сместување нема

Дневник

ОН апелира за решавање на кризата со бегалците во Македонија

Вест

А1 Вест

7 поврзани вести »

Ништо веќе не му помага на "Макпетрол"

Вест - 08.08.2001

СОСТОЈБАТА НА ПАЗАРОТ СО НАФТЕНИ ДЕРИВАТИ СТАНУВА СЕ ПОХАОТИЧНА За време на вчерашната неколкучасовна блокада на граничниот премин Богородица, вработените во "Млаз" - Богданци ги запираа само товарните возила, порачувајќи дека ни граничните протести веќе немаат ефект Околу 400 работници на "Млаз" - ...

Највената блокада започна

А1

Макпетрол заглави во лавиринтот на владините одлуки

Вест

Повторно криза за бензин

А1

Уште 85 цистерни со деривати за "Макпетрол" блокирани на граница

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

Буш - Блиски Исток

А1 - 11.08.2001

Претседателот на САД Џорџ Буш нагласи дека Јасер Арафат ќе треба да се потруди и да ги фати виновниците за самоубиствениот напад кој што во четвртокот се случи во Ерусалим. Американската Влада го обвини и Израел за завземањето на палестинскиот главен штаб, како и на другите палестински политички ...

Џорџ Буш има коефициент на интелегенција - 91, Клинтон - 182

Вест

Буш дозволи делумно државно финансирање на истражувањата на основните клетки

Вест

Буш за најновите настани

А1

Буш замина на летен одмор на ранчот во Тексас

Вест
5 поврзани вести »