TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-08-13 до 2001-08-19

Прес на Ахмети за странските новинари

А1 - 19.08.2001

„Бунтовници ќе се разоружаат и ќе си заминат дома“, изјавил Али Ахмети на прес-конференција во селото Шипковица наменета исклучиво за странските новинари, пренесува агенцијата Франс Прес. Вакви прес-средби, на кои Ахмети е облечен во маскирна униформа под албанското, НАТО и ЕУ знамињата, се ...

Мисијата на НАТО: да се собере оружјето и да се врати довербата

А1

До крајот на викендов во Македонија - 1.000 натовци

А1

Али Ахмети: нема разоружување додека парламенот не го смени уставот

Вест

НАТО ќе решава кога македонските сили ќе влезат на окупираните територии

Вест

Дневник Дневник Дневник Дневник Дневник Дневник А1 А1

48 поврзани вести »

Директни напади врз позициите на македонските безбедносни сили

А1 - 19.08.2001

Изминатата ноќ во кризните региони на тетовско и кумановско се регистрирани четири директни напади на албанските терористи кон позициите на македонските безбедносни сили и помал број поединечни и рафални истрели. Вчера доцна попладне терористите со снајперско оружје дејствувале врз позициите на ...

Нападната караулата Битуше на албанско - македонската граница

А1

Пушките стивнаа, терористите убиваат со снајпери!

Дневник

Во Лешок изгоре уште една македонска куќа

Вест

Терористите кај Ваксинце повторно напаѓаат

Дневник

А1 Вест Вест Дневник А1 А1 Дневник А1

25 поврзани вести »

Пратениците од ВМРО—ДПМНЕ ќе го чекаат гласот на избирачите

Дневник - 18.08.2001

ПратениЧките групи за уставните промени Централниот одбор на СДСМ донесе одлука нивните пратеници да го поддржат Рамковниот договор, а ним сигурно ќе им се придружат и народните избраници од редовите на ПДП и ДПА Пратеничките групи на СДСМ, ПДП и ДПА ќе ги поддржат уставните промени предвидени во ...

Освојување на мирот

Дневник

"АНА ќе се неутрализира со целосната примена на рамковниот договор"

Дневник

Македонската дијаспора против рамковниот договор

А1

Турција го подржува рамковниот договор

А1

Вест Вест Дневник А1 Вест Дневник Дневник А1

16 поврзани вести »

Убиен еден палестинец

А1 - 18.08.2001

Еден палестинец беше убиен по престрелките кои избувнаа откако израелските сили рано утринава влегоа на палестинска територија во јужниот дел од појасот Газа. Според палестинските доктори од болницата Насер во градот Кан Јунис, има уште 10 повредени лица.

Исламската конференција ќе повика на востание против Изреал

Вест

Перес: Израела сака да разговара, а не да окупира палестинска територија

Вест

Изреалската армија не влезе во Витлеем

Вест

Состанок на Арафат со шефот на арапаската лига Амра Муса

А1

Вест Дневник Вест Дневник Вест

10 поврзани вести »

Генералката пред Шведска и Азербејџан падна од белата точка

Вест - 17.08.2001

МАКЕДОНСКАТА ФУДБАЛСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА МИНИМАЛНО ПОРАЗЕНА НА ПРИЈАТЕЛСКАТА СРЕДБА СО БУГАРИЈА Македонскиот фудбалски национален тим го забележа својот втор пораз под водство на селекторот Ѓоре Јовановски. Прецизно изведениот удар од белата точка од страна на бугарскиот капитен Красимир Балаков во ...

Подготовките од 20 август без дебитанти

Вест

Бугарија - Македонија 1-0 (0-0)

Дневник

Македонија и по десеттиот меч по ред без победа

Дневник

Избрани 20-те фудбалери за квалификациските дуели со Шведска и со Азербејџан за мундијалот во 2002

А1

А1 Вест Дневник Дневник Вест

10 поврзани вести »

Против АНА ќе употребиме и авиони

Дневник - 17.08.2001

ОДБРАНАТА КАТЕГОРИЧНА Македонските безбедносни сили ќе можат да ги употребат и авионите и хеликоптерите ако бидат нападнати од кои било албански терористички групи додека трае операцијата "Неопходна жетва", изјавија извори од Министерството за одбрана.

АНА е против украински војници

А1

АНА побара подршка од одметниците на ОНА

Вест

АНА ја предводи Рамуш Харадинај

Дневник

АНА повикува на војна за обединување!

Дневник

А1 А1 А1 Вест

9 поврзани вести »

Алкалоид разигрува за титулата во сите три конкуренции

Дневник - 18.08.2001

ШАХ - ДП ЗА СЕНИОР(К)И И МЛАДИНЦИ Победниците од вчерашните дуели помеѓу Алкалоид - БМ Кисела Вода и Универзал промет - Студент кај сениорите, Алкалоид - БМ Кисела Вода и Маврово - Куманово за сениорки, Алкалоид - Тутунски комбинат и Маврово - Студент кај младинците ќе играат во финалето Државното ...

Позанати учениците во плеј-офот

Вест

Алкалоид и Студент во плеј-офот

Вест

Алкалоид и Студент полуфиналисти од првата група

Дневник

Се надsираат кандидатите за титулата

Вест

Дневник Дневник

7 поврзани вести »

Постои план за помош на раселените лица

А1 - 17.08.2001

Агенцијата за бегалци при ОН денес изјави дека направила план за помош на лицата раселени поради конфликтот во Македонија за да безбедно да се вратат дома. Крис Јановски портпаролот на високиот комесар за бегалци при ОН изјави дека планот вклучувал и итна поправка на разрушените домови, ...

Во Македонија има над 100.000 раселени лица

А1

Никој не знае кога раселенитеМакедонци ќе можат да се вратат дома!

Дневник

Во населбата Автококманда собрани храна и облека за раселените лица

Вест

Слика на нехуманоста

Дневник

Дневник А1

7 поврзани вести »

"Телата на загинатите ќе бидат ексхумирани"

Дневник - 17.08.2001

ИСТРАГА ЗА НАСТАНИТЕ ВО ЉУБОТЕН Полициските органи досега притвориле 23 лица од ова село за кои се смета дека учествувале во борбите против македонските безбедносни сили Истражните и медицинските екипи ниту вчера не извршиле ексхумација на загинатите во пресметката на македонските безбедносни сили ...

Кој ја масакрира вистината во Љуботен?

Дневник

ОБСЕ демантира дека утврдило масакр врз цивили и оти "мести" нов Рачак

Дневник

МВР го обвини ОБСЕ за пропагандна војна

А1

ОБСЕ сака да исценира "македонски Рачак"

Дневник

Вест Вест

7 поврзани вести »

Европејците не го ценат Буш

Дневник - 18.08.2001

АНКЕТА ВО ЕВРОПА Европејците општо земено имаат ниско мислење за американскиот претседател Џорџ В. Буш и сметаат дека неговата надворешна политика е насочена кон задоволување на американски интереси, а не кон барање на заеднички интереси со другите земји, јави Ројтерс, повикувајќи се на анкета на а ...

Буш дрвосеча

Вест

Разоружување и распуштање на екстремистите

А1

Телефонски разговор Трајковски - Буш

А1

Буш - ова е добар знак

А1

Дневник

6 поврзани вести »