TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-09-10 до 2001-09-16

Милијарда долари за Бин Ладен

А1 - 16.09.2001

Одговорот на САД на терористичките напади ќе биде "траен и далекусежен", изјави претседателот Џорџ Буш во рамките на консултациите во Кемп Дејвид. Тој за прв пат го посочи Осама Бин Ладен, кој се крие во Авганистан, како главен осомничен.

Бин Ладен: „Немам врска со терористичките напади во САД“

А1

Досега околу 5.000 исчезнати

А1

Авганистан се подготвува за напад од САД

А1

САД vs. Авганистан

А1

Вест Вест Вест Дневник Дневник А1 А1 А1

28 поврзани вести »

Грогирана јавност

Дневник - 15.09.2001

пораки Народот не заслужил власта на која и дал легитимитет и мандат да му возвраќа така. Правото да знае што се случува во државава и со неа, е негово неприкосновено право Специјалниот пратеник на ЕУ - олеснувач во политичкиот дијалог во нашава земја, Франсоа Леотар, деновиве побара да биде ...

Трајковски даде согласност за нова мисија на НАТО

Дневник

Нова НАТО мисија во Македонија

А1

НАТО вели дека нападот врз САД е напад врз алијансата

Вест

НАТО не сака да изврши инвазија, туку да ги штити набљудувачите

Дневник

А1 Вест А1 Вест Вест Дневник А1 А1

18 поврзани вести »

Сите средношколци-Албанци ја бојкотираат наставата

Дневник - 15.09.2001

наставата во КУМАНОВО се уште не се нормализира Учениците-Албанци "топтан" ги доставувале документите за упис во гимназијата "Гоце Делчев", зашто оцениле дека така е побезбедно Сите ученици-Албанци од четирите средни училишта во Куманово ја бојкотираат наставата.

Децата во Арачиново ќе учат под шатори

Вест

Ученици бојкотираат настава, професори штрајкуваат

Дневник

Гимназијалците Албанци и денеска не дојдоа на настава

А1

Кумановско: Бојкот на гимназијалците Албанци

Вест

Вест Вест Вест Дневник А1 А1 Вест Дневник

13 поврзани вести »

ОНА првпат предаде снајпери и противоклопни системи

Вест - 15.09.2001

"НЕОПХОДНА ЖЕТВА" - ВО КРИВОЛАК ИЗЛОЖЕНО ОРУЖЈЕТО СОБРАНО ВО ВТОРАТА ФАЗА Арсеналот на оружјето се состоеше претежно од автоматски пушки, митралези од различни видови, тешки митралези за противвоздушна одбрана, десетина рачни ракетни фрлачи и "зољи", како и од два минофрлача од Вчера во воениот ...

"Жетварите" собраа 1.276 парчиња "ново" оружје

Дневник

НАТО ја собра втората третина од оружјето

Вест

"Жетварите" ја завршија втората фаза, на потег се парламентарците

Дневник

Собрани две третини од оружјето на ОНА

А1

Вест Вест Дневник А1 Дневник Дневник А1

12 поврзани вести »

Се уште неизвесно дали Линк ќе биде вториот мобилен оператор

А1 - 15.09.2001

Министерството за транспорт и врски и денеска не донесе одлука за иднината на преговорите меѓу Владата и Линк Телеком. До доцна синоќа, а и во текот на денешниот ден траеа консултациите на експертите од министерството со советникот, австриската компанија Фихтнер.

Дали Линк ќе биде вториот мобилен оператор?

А1

Балковски: "Линк" нема документи за тригодишно искуство во мобилната телефонија

Вест

"Линк телеком" бара одложување на преговорите со Владата

Дневник

Балкоски не отстапува од барањето Линк да достави гаранција

А1

Вест Дневник А1 Вест Дневник

10 поврзани вести »

Арафат ги осуди авионските напади

Вест - 12.09.2001

Палестинскиот лидер Јасер Арафат вчера ги осуди авионските напади врз светскјиот трговски центар во Њујорк, и врз Пентагон во Вашингтон. "Го изразувам моето сочувство и сочувството на палестинскиот народ на американскиот претседател Буш и на американскиот народ за овој ужасен чин. Го осудуваме ова.

Израелски тенкови го опколија палестинскиот град Јенин

А1

Изреал го одби предлогот на Арафат за средба со Перес

Вест

Перес и Арафат се среќаваат денеска

Вест

Арафат е спремен за средбата со Перес

Дневник

Вест Дневник Дневник

8 поврзани вести »

ОНА: Лавовите оперираат во тетовско

А1 - 13.09.2001

Еден од командантите на таканаречената ОНА во Македонија предупреди дека може да дојде до обновување на судирите доколку НАТО силите ја напуштат земјата, бидејќи ниту албанската заедница, ниту припадниците на ОНА немаат доверба во македонските сили за безбедност, јави приштинската агенција ...

На НАТО не му е јасно кому одговараат "Лавовите"

Вест

"Лавовите" требаше да се јават пред да припукаат

Дневник

Питер Фејт резервистите ги прекрсти во паравојска

Вест

Бранителите во Ратае во главата на претставникот на НАТО Фејт рикаат како лавови

Дневник

Дневник А1

7 поврзани вести »

Само Италија и Грција директно им помагаат на бегалците-Македонци

Дневник - 13.09.2001

КАКО СТАСУВА ЕВРОПСКАТА ПОМОШ ЗА ПРОТЕРАНИТЕ? Речиси сите европски земји им помагаат на бегалците-Македонци преку УНХЦР и Меѓународниот црвен крст, а единствено Италија и Грција, покрај тоа што редовно уплаќаат на сметките на тие меѓународни хуманитарни организации, даваат и директна помош за ...

Повеќе од 6.000 бегалци се вратиле во Македонија

Дневник

Македонците-бегалци не се враќаат дома во придружба на НАТО војниците

Дневник

За бегалците- 6, за уништените домови 20 милиони евра

Дневник

Хуманитарците повикуваат на план за заштита на бегалците

А1

Дневник А1

7 поврзани вести »

Референдум ДА или НЕ - „Жетвата“ ќе почека

А1 - 16.09.2001

Оружјето што е собрано и деактивирано досега на Криволак, утре ке биде транспортирано во Грција, каде што ќе биде целосно уништено. Операцијата „Жетва“ ќе продолжи по исполнувањето на условите предвидени со договорот - најави денеска портпаролот на НАТО во Македонија мајор Бери Џонсон.

Претседателот треба да го достави предлог Уставот

А1

На повидок ли е нова политичка криза во Македонија

А1

Џафери се заканува со "контрареферендум"!

Дневник

СДСМ, ПДП и ДПА против референдумот

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »

Станковски донесе свежина во нападот

Дневник - 13.09.2001

Слога Југомагнат - Беласица Г.Ц 4-1 (1-1) Со подобра и поофанзивна игра во второто полувреме победи Беласица со 4-1 во првиот меч од 1/8-финалето на националниот куп. Реваншот е во идната среда во Струмица. Потег на мечот беше одлуката на тренерот на домаќините Маглајлија наместо одбранбениот ...

Осминафинални натпревари од Купот на Македонија

А1

Денеска први мечеви од осминафиналето

Дневник

Слога Југомагнат се искачи на врвот, Вардар потклекна пред Цементарница 55

Вест

Шампионското искуство - решавачко за успехот

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »