TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-09-17 - 2001-09-23

Хрватска и Словенија во борба против тероризмот

А1 - 23.09.2001

Хрватска ја потврди својата подготвеност да учествува во борбата против тероризмот одговарајќи на повикот на Советот на Европа до земјите членки упатен во петокот од состанокот во Стразбур. Министерството за надворешни работи на Хрватска соопшти дека состанокот на Советот на Европа ја потврдил ...

Осама бин Ладен е исчезнат

А1

Буш - нов закон за економска изолација на терористите

А1

Дали Џафери е во мрежата на Бин Ладен?

А1

ЕУ усвои акционен план против тероризмот

А1

А1 А1 А1 Дневник Дневник Вест А1 А1

49 поврзани вести »

Резервистите си заминаа, Албанците ја тргнаа блокадата

Дневник - 21.09.2001

АРМИЈАТА СЕ РАСПОРЕДИ КАЈ РАТАЕ И ЖИЛЧЕ Жителите од Шемшево, Жилче и Ратае завчера се согласиле на местото на досегашните полициски резервисти да дојдат единици на АРМ Воени единици и активни полицајци вчера ги заменија полициските резервисти на позициите кај тетовските села Жилче и Ратае, откако ...

Тетово и тетовско се враќа во нормала

А1

Селаните го "заробија"полицискиот конвој

Дневник

Барикадите отстранети, Волците на местото на Лавовите

Вест

Смена на полицијата во Ратае и Жилче

А1

Дневник Дневник Вест А1 А1 Вест Дневник Дневник

16 поврзани вести »

Фетаи очекува поддршка од Владата во спорот со Витанов

Вест - 20.09.2001

За судската тужба што заменик - министерот Зоран Витанов ја поднесе против министерот за економија Бесник Фетаи, тужениот тврди оти нема информации дека Јавното обвинителство отворило процес против него, но како и да е, тоа не го плаши, бидејќи тој не се чувствува виновен.

Фетаи не се плаши ни од обвинителството

А1

Витанов се прави важен со куртоазни средби

Вест

Јавното обвинителство го отвори случајот Бесник Фетаи

А1

Витанов му удрил бокс на Фетаи

Вест

Вест Дневник А1 Вест Дневник Дневник Вест

12 поврзани вести »

Собранието треба да заседава утре

А1 - 23.09.2001

Седницата на собранието посветена на утврдување на текстот на уставните амандмани треба да продолжи утре. Пратениците на претходното продолжение на 85 - тата седница го утврдија текстот на три амандмани, меѓу кои и четвртиот посветен на преамбулата на уставот.

Собранието треба да заседава во понеделник

А1

Новата формулација на преамбулата доби благослов од 62 пратеници

Дневник

4-от, 5-от и 6 - от нацрт амандман изгласани

А1

Пратениците го бараат предлагачот Трајковски на говорница

Дневник

А1 Дневник Вест Дневник А1

10 поврзани вести »

Љубчо ќе мора да избира помеѓу референдумот и власта

Вест - 21.09.2001

СЕ ПРАВИ ФРОНТ ЗА УРИВАЊЕ НА ВЛАДАТА СДСМ, ПДП и ДПА и другите помали партии најавуваат сојуз, напуштање на широката коалиција и предизвикување политичка криза, ако Георгиевски го поддржи референдумското изјаснување Ако Георгиевски и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја поддржат иницијативата на Нова ...

Втората фаза на уставните промени не можеше да започнe денеска

А1

Со референдумот ќе се спасува Преамбулата на Уставот

Дневник

Референдум или „контра референдум“

А1

ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за референдум

Вест

Дневник А1 Дневник Вест

9 поврзани вести »

Британците се пакуваат, Брисел - прави математики

Дневник - 22.09.2001

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ЗА НОВАТА МИСИЈА ВО МАКЕДОНИЈА Бројот на војниците во новата мисија се уште е отворено прашање, но се калкулира со 350 војници, од кои повеќето ќе бидат офицери за врски Британските војници следната недела ќе почнат да се повлекуваат од Македонија, како што е предвидено со планот ...

Во Брисел се креира новата НАТО мисија

А1

Лесната категорија во Македонија, "тешкашите" во Косово

Вест

Македонија побара "лесна" мисија на НАТО, Брисел може да испрати "робусна"

Дневник

По кризните региони ќе шетаат набљудувачи, обезбедувачи, извлекувачи, "врскаџии" и полицајци

Вест

А1 Дневник А1

8 поврзани вести »

Дебела заработувачка на сметка на учениците

А1 - 20.09.2001

Некои од издавачките куќи што годинава влегоа во бизнисот со издавање учебници за основното образование ќе заработат по повеќе од сто илјади германски марки. Со ваков ќар годинава ќе можат да се пофалат издавачките куќи чии што сопственици работат во министерство за образование.

Ќе се среди ли хаосот во учебникарството

А1

Пепелашка и Нинџа желките на Новковски

Вест

Попара и разуздани советници во учебникарството

А1

Министерот им се нафрли на "Дневник" и на А1

Дневник

Дневник А1

7 поврзани вести »

"Ќе се придружам на секоја одлука на Мицевски и на Христов"

Дневник - 22.09.2001

ФУДБАЛ - ГОЦЕ СЕДЛОСКИ ЗА ПОКАНАТА ЗА НАСТАП ВО РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА - Дали селекторот Јовановски го повикува истиот Христов што не му беше потребен пред еден месец? - изјави Ѓорѓи Христов Ќе се придружам на секоја одлука на Тони Мицевски и на Ѓорѓи Христов во врска со идниот настап за репрезентацијата ...

"Со Христов и Седлоски ќе донесеме заедничка одлука"

Вест

Христов и Мицевски бараат извинување, Јовановски нема намера никому да се правда

Дневник

Мицевски и Христов поминаа со укор

Вест

"Сега нема пречка да бидат викнати во А - тимот"

Дневник

Дневник

6 поврзани вести »

ФСМ го одби барањето на Словаците за играње во ист ден

Дневник - 21.09.2001

Фудбалскиот сојуз на Македонија (ФСМ) го одби барањето на колегите од Словачкиот сојуз претстојните меѓусебни мечеви на двете селекции (А и младата) во почетокот на октомври да се играат во ист ден. ФСМ ги потврдил претходно одредените термини.

Арнаудов реизбран за претседател, сменети шест члена на УО

Дневник

Арнаудов останува претседател, Управниот одбор реконструиран

Вест

Арнаудов реизбран за претседател на Фудбалскиот Сојуз

А1

Денеска во Струмица седница на Собранието

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Скопските екипи на маки

Вест - 22.09.2001

РАКОМЕТНИ СУПЕРЛИГИ Викендов продолжува суперлигашкиот ракометен карван во двете конкуренции, па иако е се уште рано да се издвојуваат дерби-средбите, се очекува мноштво возбудливи натпревари. На маки особено ќе бидат скопските суперлигаши Металург, Пролет и Југ, кои некако природно го губат ...

Службени три бода за прилепчани од дуелот со Римако

Вест

Ниски удари за прилепските екипи

Вест

Прилепчани службено ги добија бодовите против Римако

Дневник

Мобилизираниот Римако не допатува во Прилеп

Вест

Дневник

6 поврзани вести »