TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-09-24 - 2001-09-30

САД ќе нападнат за 48 часа

А1 - 30.09.2001

Саудискиот дисидент Осама бин Ладен се наоѓа во Авганистан, каде што го кријат поради неговата лична безбедност, изјави денеска талибанскиот амбасадор во Пакистан, Мула Абдул. „Осама бин Ладен се наоѓа во исламскиот емират Авганистан и само луѓето од безбедносните сили знаат каде е“, им рече на ...

Финансиерите на Бин Ладен перални на пари

А1

Потребата да се изрази поинакво мислење

Дневник

Маќеата на Осама ден по нападите била во американска болница во Париз

Дневник

Американски командоси веќе две недели го ловат Бин Ладен

Дневник

Дневник Вест Дневник А1 А1 А1 А1 Вест

28 поврзани вести »

Германска помош за Македонија

А1 - 29.09.2001

Германското министерство за надворешни работи ги зголеми ветените „флексибилни" средства за стабилизирачки и мерки за изградба на доверба во Македонија за уште два милиона, на вкупно 7 милиони марки. Во тие рамки за прв пат се ставени на располагање и 1,8 милиони марки за конкретни мерки за помош ...

"Лисиците" ќе користат повеќе итрина отколку сила

Дневник

Германците понудиле 600 војници за лесната мисија

Вест

„Лисица“ се комплетира

А1

НАТО пушта 1.000 "лисици" во Македонија

Вест

Дневник А1 А1 Дневник Дневник Дневник Дневник А1

24 поврзани вести »

Иницијатива за измена на граѓанизираната преамбула

А1 - 29.09.2001

Меѓу политичките лидери во земјава, особено во македонскиот блок, се понагласена иницијатива за делумни измени во охридскиот договор. Образложение - дискусиите во парламентот, а и јавната расправа за нацрт-амнадманите покажуваат дека уставните измени, така како што се договорени во Охрид, во целост ...

Кај пратениците нема расположение за усвојување на амандманите

Дневник

Почнува "борба за опстанок" на македонскиот народ во преамбулата

Дневник

Андов: Три амандмани Собранието нема да изгласа

Вест

Можни интервенции во охридскиот договор

А1

А1 Дневник Вест А1 Дневник Дневник А1 Дневник

13 поврзани вести »

За прекршување на примирјето виновен е Израел

А1 - 30.09.2001

Израел денеска му даде на палестинскиот лидер, Јасер Арафат 48 часа да го зајакне нестабилното примирје, откако 10-тина Палестинци беа убиени во текот на крвавиот викенд исполнет со протести кои имаа за цел да се одбележи првата годишнина на востанието.

Еден загинат Палестинаец и немири на годишнината од интифадата

Вест

Блиски Исток - нови насилства

А1

Јасер Арафат и Шимон Перес си подадоа рака

Дневник

Перес и Арафат се согласија да ја обноват соработката за мир

Вест

А1 А1 Вест А1

9 поврзани вести »

Кој ќе ја поттикне амнестијата

А1 - 30.09.2001

Дали ќе има или не референдум за уставните измени, дали ќе се соберат потребните 80 пратенички гласови за конечно усвојување на охридскиот договор, ќе добијат ли припадниците на ОНА амнестија по нивното разоружување и декларирање дека паравојската не постои.

Ако потпишат изјава за амнестија, Џиков и Бошковски може да добијат кривични пријави

Дневник

Се бара јунакот за амнестија

Вест

Министерот Мемети нуди генерално помилување за ОНА

Вест

Амнестијата е горчлива, но мора да се проголта

Дневник

Дневник А1 Дневник

8 поврзани вести »

Воено профитерски скандал од меѓународен ранг

А1 - 28.09.2001

Македонскиот амбасадор во Украина, Владо Блажевски земал дебела провизија за купените хеликоптери од оваа земја, обвинува директорот на Агенцијата за развој и инвестиции Сашко Станинов. Според него, Блажевски ги измамил и владата и ресорните министерства продавајќи им репарирани хеликоптери по цена ...

Не јас, туку амбасадорот во Украина зеде провизија за хеликоптерите

Вест

Хари Костов прифаќа ТВ дуел, само ако Станинов лично ја плати каматата што треба да ја платат граѓаните

Вест

Само вербална пресметка меѓу Комерцијална и опонентите

А1

Хари Костов не прифаќа долгот на Станинов да му се враќа на рати

Вест

Дневник А1 Вест

8 поврзани вести »

Пријателски меч Вардар - Слога Ј. в сабота од 10 ч.

Дневник - 27.09.2001

Вардар и Слога Југомагнат ќе одиграат пријателски меч в сабота, на стадионот во Чаир, со почеток во 10 часот, изјави Борче Ристески, потпретседател на "црвено-црните". На двата тима ќе им недостигаат по тројца играчи, сите репрезентативци, и тоа Муарем Зекир, Игорче Стојанов и Драган Начевски од ...

Фаворитите се избегнаа

Вест

Четвртфиналето без дерби-натпревар

Дневник

Денеска ждрепка за 1/4 финалето на Купот

Вест

Работнички Кометал против Слога Југомагнат ја прекина црната серија, "фенерот" за Пелистер

Вест

Дневник Дневник

7 поврзани вести »

"Индиго компани" гарантира брз рестарт на "Македонка"

Вест - 28.09.2001

ШТИПСКИОТ ТЕКСТИЛЕН КОМБИНАТ БАРА ПРЕКИНУВАЊЕ НА СТЕЧАЈНАТА ПОСТАПКА Ако до 5 октомври не се укине стечајната постапка, работниците, заедно со "Индиго компани" ќе ја преземат фабриката и ќе стартуваат со производство Англиската фирма "Индиго компани" веќе има обезбедено суровини и машински парк за ...

Британската влада застана зад "Оригинал индиго компани"

Дневник

Британските донации за Македонија немаат врска со "Македонка"

Вест

Никој во Штип не знае каде се парите за рестарт на "Македонка"

Вест

Мистериозно исчезнале 3,2 милиони ГМ за рестартирање на Македонка

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

Родителите и учениците ја бркаа директорката Бајатовска по ходници и ја исфрлија од училишната зграда

Вест - 26.09.2001

ДВОНЕДЕЛНИОТ ЦИРКУС ВО НЕГОТИНСКОТО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ЗАВРШИ Во интерес на учениците, професорите и претставниците на Министерството за образование се договорија да биде назначен нов заменик -директор кој ќе ги има сите овластувања да раководи со училиштето и ќе биде По 12-дневен штрајк, вчера ...

Родителите ја исфрлија Бајатовска од фотелјата, Министерството ја врати

Дневник

Грбот на Бајатовска го чува лично премиерот Георгиевски

А1

Бајатовска дели откази и носи "свои" професори

Дневник

Директорката, во придружба на полиција, донесе нови, а ги отпушта старите професори

Вест

А1

6 поврзани вести »

Ова не е Холивуд, ама и "манаки" е к'о на филм

Вест - 28.09.2001

ВО БИТОЛА ФЕСДТИВАЛОТ НА ФИЛМСКА КАМЕРА "БРАЌА МАНАКИ" Битола, ако ништо друго, барем четири дена во годината живее во гламур. Тоа го прави Интернационалниот фестивал на филмска камера "Браќа Манаки". Во раководниот тим пак се врати Горјан Тозија.

Битола влезе во светот на филмот

Дневник

Филмски артизам без кулоарски гламур

Дневник

"Патот на дрогата" ќе го отвори Фестивалот на филмската камера "Браќа Манаки"

Дневник

"Манаки" почнува

Вест

Дневник

6 поврзани вести »