TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-01-22 - 2001-01-28

Првообвинет сведок!?

Дневник - 27.01.2001

Ѓорѓи Варошлија - Став Деновиве, случајно или намерно, државната информативна агенција МИА лиферуваше вест од прес-конференцијата на републичкиот јавен обвинител, во која, покрај другото, стои дека е отворена истрага против Бранко Црвенковски во својство на сведок.

За прислушувањето виновни се марсовците

Вест

Да се утврди налогодавачот, намерата и целта

Вест

Мимикрија

Дневник

Трајковски: Агенцијата за разузнавање не прислушувала

Вест

Вест Вест Вест Вест Дневник Вест Вест

12 поврзани вести »

Во ОБСЕ загрижени за приведените, но не и за загинатиот и за повредениот полицаец

Вест - 27.01.2001

ЕВРОПСКАТА МИСИЈА (НЕ) САКА ДА ЈА СЛУШНЕ ПРИКАЗНАТА ЗА ТЕАРЦЕ ОД СИТЕ СТРАНИ Претставници на ОБСЕ самоиницијативно биле во Шемшево и во Јажице, каде полицијата претресуваше, но немаат објаснување зошто не ги посетиле повредените и зошто не биле на погребот на убиениот полицаец "Имаме мандат и ...

Сум губел и од жени

Вест

Нема да повикам Совет за безбедност

Вест

Андов како студент почетник по право

Вест

Опозицијата бара итна седница за прислушувањето

Вест

Вест Вест Вест Вест Вест

10 поврзани вести »

Израел и Палестинците ги прекинаа мировните преговори

Вест - 27.01.2001

Таба, 27 јануари, (макфакс) - израелската и палестинската делегација во египетскиот град таба завчера ги прекинаа мировните преговори. Според американската телевизија си-ен-ен, делегациите се раздвоија откако меѓу нив дојде до спор во врска со прашањето за контрола врз насилствата.

Барак не гледа договор пред изборите во Израел

Вест

Израел ќе одлучи дали да продожат преговорите

Вест

Продолжуваат израеско-палестинските преговори

Вест

Израел и Палестина и натаму песимисти за исходот од преговорите

Вест

Вест

6 поврзани вести »

ВЧЕРА ПРЕД ИСТРАЖНИОТ СУДИЈА СОСЛУШАН ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ СТАВРЕ ЏИКОВ

Вест - 26.01.2001

АФЕРА ПРИСЛУШУВАЊЕ Наштетено ми е мене и на моето семејство Републичкиот јавен обвинител Ставре Џиков, вчера, по сведочењето во Основниот суд Скопје 1, изјави дека ја потврдил веродостојноста на сниманите прислушувани телефонски разговори што тој ги водел.

Претседателот Трајковски повикан како сведок

Вест

Андов од Џиков ја бара целата документација

Вест

Денес средба Џиков - Црвенковски

Вест

СДСМ: Андов ги злоупотреби функцијата и собранискиот печат

Вест

Вест

6 поврзани вести »

Дел Понте: Испорачувањето на обвинетите, тест на новата власт

Вест - 27.01.2001

Белград, 27 јануари, (макфакс) - ср југославија нема да може да ја избегне целосната соработка со хашкиот трибунал, доколку има намера да постане полноправна членка на меѓународната заедница, изјави главниот обвинител на хашкиот трибунал карла дел понте по завршувањето на тродневната посета на ...

Коштуница против испорачувањето на Милошевиќ во Хаг

Вест

Коштуница и Дел Понте со спротивставени ставови

Вест

Карла дел Понте во посета на Југославија

Вест

Килибарда - Коштуница поопасен за Црна Гора од Милошевиќ

Вест
5 поврзани вести »

Рутинирано и без проблеми против Исланд

Дневник - 26.01.2001

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП ВО ТУРЦИЈА ГОДИНАВА Специјално од Рејкјавик Сигурдур Елвар Торолфсон ("Моргунбладид") Победа против домаќинот Украина во последното 10. коло од групата Д во квалификациите утре, треба да значи втор пласман по ред за македонската машка сениорска репрезентација на ...

Студениот Исланд само за загревање

Вест

Македонија е фаворит против Исланд

Дневник

Саатницата ја скрои тактиката

Вест

Големите надежи Стефанов и Гоцевски останаа дома

Вест
5 поврзани вести »

Ќе се кастри и судската администрација

Вест - 25.01.2001

РЕФОРМА НА ЈАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ИЛИ ВЛАДИН ОДГОВОР НА ШТРАЈКОТ НА СУДСТВОТО "И покрај преговорите во кои постоела желба да се изнајде заедничко решение, не е направен некој поголем напредок. Ставот за исплатување на 60 проценти од платата на штрајкувачите с&ицирц; уште останува во сила, додека ...

Насуфи: "Продолжувањето на штрајкот не е рациоанално решение"

Вест

Побарана оставка од министерот Насуфи

Вест

Срамот не падна врз испцуениот Груевски

Дневник
4 поврзани вести »

Со пораз завршена најуспешната евросезона

Вест - 26.01.2001

ОДБОЈКА-Работнички Фершпед ги заврши натпреварите во Топ Тим купот Екипата на Работнички Фершпед е поразена на гостувањето во Харков, Украина од Локомотив со 3:1, по сетови 25:21, 21:25, 25:21 и 25:14, во рамките од последното, шестто коло на натпреварите по групи во Топ Тим купот.

И со пораз во Харков - втори во групата

Дневник

Работнички Фершпед бара нова сензација

Вест

Со исти победи на гостите во двата меча, Работнички Ф. во елитниот октет

Дневник
4 поврзани вести »

Ѓинѓиќ ќе го изведе Милошевиќ пред суд

Вест - 27.01.2001

БЕЛГРАД, 27 јануари (АП) - Со ветувањето дека неговата влада ќе му суди на Слободан Милошевиќ за сторените злосторства Зоран ѓинѓиќ ја презеде функцијата на првиот демократски премиер од времето на Втората светска војна во Србија.

Вчера новата влада на Ѓинѓиќ официјално ја презеде власта во Србија

Вест

Апсењето на Милошевиќ - приоритет на идната српска влада

Вест
3 поврзани вести »

Првото место за Палац, Недев третопласиран

Вест - 24.01.2001

ШАХ ЗАВРШИ ОТВОРЕНОТО ПРВЕНСТВО НА СКОПЈЕ Хрватскиот велемајстор Младен Палац (2.580) е победник на 17-то издание на Отвореното првенство на Скопје во шах, кое изминатите 9 дена се одржуваше на Скопскиот саем, со учество на 92 шахисти од повеќе земји.

Водечките ги поделија поените

Вест

Недев по 6 часа игра стигна до водство

Вест
3 поврзани вести »