TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-10-01 - 2001-10-07

САД го нападнаа Авганистан

А1 - 07.10.2001

Американците ја срушија главната база на Талибанците на аеродромот во јужноавганистанскиот град Кандахар. Во нападите учествуваат и британски сили. Почетокот на нападите врз Авганистан ја потврди и Пентагон. Во 19 часот по средно европско време неколку силни експлозии се слушнале во главниот град ...

Обраќање на претседателот на САД, Џорџ Буш до светската јавноста

А1

Истекува времето за предавање на Осама бин Ладен

А1

Кои се всушност нашите сојузници во Авганистан?

Дневник

Талибан ќе му суди на бин Ладен ако САД даде цврсти докази

Вест

А1 А1 Дневник Вест А1 Дневник Вест Вест

29 поврзани вести »

Димовска: „Да се врати одредницата „македонски народ“ во преамбулата“

А1 - 06.10.2001

„Јавната расправа за уставните измени од рамковниот договор покажа дека тешко ќе бидат усвоени и прифатливи промените ако во преамбулата не се врати одредницата „македонски народ““, изјави потпретседателката на ВМРО - ДПМНЕ, Доста Димовска во интервју за Македонско Радио.

Измените не се идеални, но се важни за опстанокот на Македонија

Дневник

СДСМ за Преамбулата ја омекна ПДП, на ред е ДПА

Вест

Црвенковски во улога на олеснувач за Георгиевски, Џафери и Имери

Дневник

Менувам штипки за преамбула

Дневник

Вест Вест А1 Вест Дневник Дневник А1 Дневник

16 поврзани вести »

Започнува финалната фаза за уставните амандмани

А1 - 07.10.2001

Комисијата за уставни прашања, со која раководи претседателот на Собранието Стојан Андов во понеделник ќе ги разгледа предлозите на шест амандмани на Уставот што, по јавната расправа, ги достави претседателот на државата Борис Трајковски.

Амандманите нема да се усвојуваат, додека не се најдат киднапираните

Вест

Мировниот процес е деблокиран - Андов во вторник закажа седница

А1

Не Андов, туку службата за информирање вршела селекција на новинари

Вест

Очајот за киднапираните продолжува

Вест

Вест Вест А1 Вест Дневник А1 Дневник Вест

14 поврзани вести »

Смислен скандал на Пердју за време на посетата на Скопје

А1 - 07.10.2001

Полицискиот центар за обука „Идризово“ во центарот на вниманието по инцидентот предизвикан од страна на американскиот дипломат Џејмс Пердју. Пердју обвини дека неговата земја попусто дала 1.500.000 долари и 120 инструктори за обука на идните полицајци Албанци и Македонци во што се уверил по ...

Политиката и довербата

Дневник

Георгиевски: "САД се најголеми терористи"

Дневник

Полицијата не може да се врати без амнестијата и уставните промени

Вест

Пердју фрлал чаршави и вилушки

Вест

А1 А1 А1 Дневник А1 Дневник Вест

12 поврзани вести »

Јовановски: се освен пораз за нас е успех

Вест - 06.10.2001

Македонската фудбалска репрезентација утре ( 19 ч.) во рамките на квалификациите за СП -2002 год игра против Словачка Роберт Попов прекомандуван од младинската селекција Со неделниот натпревар против Словачка нашата фудбалска репрезентација ги завршува циклусот мечеви во четвртата група за ...

Победа за простување од квалификациите

Вест

Натпревар за добар фудбал, престиж и подобар рејтинг

Дневник

Последни подготовки на македонската фудбалска репрезентација

А1

Проблеми за селекторот на македонската фудбалска репрезентација

А1

Вест А1 Вест А1 Дневник А1

11 поврзани вести »

Мирот бара шанса и мудри одлуки на политичарите

А1 - 05.10.2001

Министерот за одбрана Владо Бучковски денеска во воената академија „Михајло Апостолски“ во Скопје на свечената обврска што ја дадоа дипломците од седмата генерација на АРМ зборуваше за актуелната политичко-безбедносна состојба во Македонија.

По посетата на Бучковски, заседавал Советот за безбедност на Албанија

Дневник

Обвинувањата против Бучковски продолжуваат

А1

Бучковски изненаден од реакциите во Албанија

А1

Инспекторот Буч-ковски

Дневник

А1 Дневник Вест Дневник

9 поврзани вести »

Планот на Бошковски за враќање на полицијата не важи

Вест - 06.10.2001

ДЕНОТ "Д" ЗА ВРАЌАЊЕ НА БЕЗБЕДНОСНИТЕ СИЛИ ВО КРИЗНИТЕ РЕОНИ УШТЕ НЕПОЧНАТ ЗАВРШИ Извори од МВР потврдија дека и дефинитивно, процесот на враќање на полицијата на овие територии, сепак, ќе мора да подзапре. НАТО се уште не е во можност да го поддржи враќањето на македонските безбедносни сил ...

МВР тргнува на ризик, НАТО вели — ништо не е договорено, ОНА се заканува

Дневник

Според НАТО - 20 лица се исчезнати

А1

Без амнестија - на ОНА и е страв

Вест

НАТО ги потврди вчерашните вооружени провокации

А1

Дневник Дневник Вест А1

9 поврзани вести »

Љубе Бошковски се уплаши да не нагази на мина!

Дневник - 05.10.2001

МВР не влезе во привремено окупираните села За неуспехот на најавуваната акција македонските полицајци ги обвинија војниците на НАТО, бидејќи не го разминирале теренот Македонските безбедносни сили вчера не влегоа во селата во скопското кризно подрачје, иако претходно за успехот на акцијата ...

Кога Љубе верува, верува до крај

Вест

Аферата „милион долари“ на брат Љубе ги разбранува и бугарските весници

А1

Бошковски се „оградува“ од милионот марки

А1

Софиски ДИГ не го познава Љубе Бошковски

Дневник

Вест А1 Дневник

8 поврзани вести »

Брисел ни покажа "жолт картон" — нема донаторска конференција

Дневник - 06.10.2001

ЕУ РАЗОЧАРАНА ОД МАКЕДОНИЈА ЕУ е решена врз Македонија да ги употреби сите средства на притисок кои # се на располагање за да го исполни ветеното , а првото се парите Еврокомесарот Кристофер Патен и високиот претставник за надворешна и бебзбедносна политика на ЕУ Хавиер Солана вчера рано изутрина ...

Амнестија или аболиција

А1

Европа револтирана ги притиска нашите политичари да го исполнат ветеното

Дневник

Меѓународната заедница предупреди: „Македонските политичари да го спроведат својот дел од спогодбата“

А1

Без договор и амнестија Брисел не дава пари

Дневник

А1

6 поврзани вести »

"Шпедитерите" по поволен резултат во Австрија

Вест - 06.10.2001

Одбојка Денеска во 19.00 часот во Универзитетската сала во Инсбрук македонскиот одбојкарски шампион Работнички Фершпед ќе го одигра првиот квалификациски натпревар од Топ тим купот против вицешампионот на Австрија, Васеркрафт.

Продолжуваат задкулисните игри на Австријците

Вест

Одбојкарскиот клуб Работнички Фершпед одржа прес конференција

А1

Походот кон Европа започнува во Инсбрук

Вест

Работнички Фершпед ќе го пее ланскиот хит?

Вест

Вест

6 поврзани вести »