TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-10-08 - 2001-10-14

Бин Ладен никогаш нема да биде фатен

А1 - 14.10.2001

Американските авиони во текот на ноќта исфрлиле три бомби на аеродромот во Кабул, кои предизвикале силни експлозии, јавија агенциите, додавајќи дека врз цели во северниот дел на авганистанскиот главен град паднале најмалку седум проектили.

Поврзаност на Бин Ладен со Албанците

А1

Во Непал уапсени тројца продавачи на маици со ликот на бин Ладен

Вест

Стотици цивилни жртви на петтиот ден од бомбардирањето

Дневник

САД ќе ги цензурира изјавите на бин Ладен

Вест

А1 А1 А1 А1 А1 Вест Вест Вест

35 поврзани вести »

Парламентот ќе заседава во понеделник

А1 - 13.10.2001

Собранието во понеделник треба да ја продолжи 83-тата седница на чиј дневен ред се предлозите на партиите Нова Демократија и Демократска Алтернатива за распишување на референдум во врска со рамковниот договор и уставните промени.

Џафери со амнестијата му ги мати сметките на Ахмети

Вест

Ахмети бара закон за амнестија

А1

ПДП против промената на „охридската“ преамбула

А1

Рокот на усвојување на уставните амандмани ќе биде пробиен

А1

А1 Вест Вест Дневник Дневник Вест А1 А1

19 поврзани вести »

Пари нема, има стегање на ременот

Вест - 13.10.2001

ММФ ШЕСТ МЕСЕЦИ ЌЕ ЈА ТЕСТИРА МАКЕДОНИЈА Фондот нема намера да го одврзе ќесето за санирање на големата дупка во Буџетот што ја направи војната, туку со ставањето на Македонија под стаф-мониторинг програма ќе застане како гарант пред потенцијалните "Вообичаена работа е кај земјите кои трпат ...

Македонија по шестмесечен мониторинг се враќа на стендбај—аранжман

Дневник

Банерџи: „Мост кон аранжман“

А1

Следниот аранжман со ММФ на пролет

А1

ММФ ќе дефинира програма за мониторинг на Македонија

Вест

Дневник Вест Дневник А1 Дневник Дневник Вест

12 поврзани вести »

Пет нови случаи на антаркс во САД

А1 - 14.10.2001

Петмина варботени на компанијата „Американ Медија“ се покажале позитивни на тестот на изложеност на болестта соопши потрпаролот на оваа компанија со седиште во Флорида. Со тоа бројот на заболени од антракс се зголеми на осум. Американските власти и еф-би-ај не ги оментираа овие извештаи.

Антраксот против военото воздухопловство

А1

На хевиметалците "Антракс" им се погоди името

Вест

Во Германија лажна тревога за антракс

А1

Кодирани пораки за нови напади - Заразата со антракс се шири

А1

А1 А1 Дневник Вест

9 поврзани вести »

ПРАШИНАТА НА ММ

Вест - 13.10.2001

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ БОЈАТА НА МОЈАТА МАКЕДОНИЈА-РАЗМАЧКАНА КАКО И СИТЕ НИЕ Немаше воопшто прашина во неговата Македонија. Сонце-да, а зошто и не би било? По некој отсјај во нечија карпа, колку да се види чистината на емоциите. По малку избришан простор, хе-налик на пустина, ама тука веќе имате и ...

Премиерно прикажан "Прашина" на Манчевски

Дневник

Милчо дигна прашина

Вест

Македонска премиера на „Прашина“

А1

"Прашина" пред македонската публика

Дневник

Вест Дневник Дневник Вест

9 поврзани вести »

Кометал Ѓорче Петров сигурен и во Крушевац

А1 - 13.10.2001

Единаесетте гола предност од првиот натпревар против Напредак, се покажаа сосема доволни за пласман на ракометарките на Кометал Ѓорче Петров во групите од Лигата на шампионките. Тие попладнево триумфираа и во Крушевац, во реваншот од второто квалификациско коло, со резултат 21:33.

Тешка задача за Работнички Ф., полесна за К. Студент

Дневник

Лигата на шампионите извесност за Кометал ЃП, за вардарци уште неизвесности

Вест

Чадиев: "Одиме на победа и во реваншот"

Вест

Кометал ЃП се враќа во евро—елитата

Дневник

Вест Дневник

7 поврзани вести »

Курсистите Албанци се враќаат

А1 - 13.10.2001

„Сите 109 курсисти кои се на 3-месечна обука во центарот за образование на кадри од областа на безбедноста во Идризово по неодамнешниот бојкот во понеделник повторно ќе се вратат на настава“, изјави вчера за „Утрински весник" портпаролот на МВР, Васко Шотаровски.

Албанците и Американците си отидоа

Вест

"Малцинските" полицајци самоволно ја прекинаа обуката

Дневник

Иџет Мемети ги повикал Албанците идни полицајци да не го посетуваат тренингот

А1

Малцинските полицајци нема да бидат квалитетни

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

ЕСМ пушти струја и вети времено стопирање на стечајот на "Југохром"

Вест - 10.10.2001

ПРОТЕСТ НА ЈУГОХРОМЦИ ПРЕД ЕЛЕКТРОСТОПАНСТВО НА МАКЕДОНИЈА Отстапката на ЕСМ важи додека траат преговорите на "Југохром" со газдата на ФЕНИ, Французинот Жан Пјер Розан, кој сака комбинатот да го земе под концесија. Директорот Арнаудов не верува дека преговорите ќе...

ЕСМ сепак ќе го снабдува Југохром со струја

А1

Вработените во "Југохром" ќе го блокираат "ЕСМ"

Дневник

Газдата на "Фени индустри" бара "Југохром" да остане во работна кондиција

Вест

ЕСМ ја исклучи струјата во "Југохром", вработените најавуваат протести

Дневник
5 поврзани вести »

Успехот не ме успива, неуспехот не може да ме потресе

Дневник - 10.10.2001

ФУДБАЛ - ЃОРЕ ЈОВАНОВСКИ - Не поднесувам оставка и не размислувам ниту за тоа дали ФСМ ќе ме смени, бидејќи тоа што сме го зацртале и ќе го спроведеме - вели селекторот Не бегам од одговорноста, но лесно е да се биде голем во успеси, а многу е тешко да се биде голем во неуспеси - изјави Ѓоре ...

Ќе си замине ли Ѓоре Јовановски од селекторската фотелја?!

Вест

Македонска репрезентативна фудбалска агонија

Вест

Словачка лекција по фудбал

Дневник

Ѓоре ги потроши кредитите, ќе го плати ли данокот?

Дневник
5 поврзани вести »

Што добиваат граѓаните со втор мобилен оператор

А1 - 13.10.2001

Во тек е постапка за избор на втор мобилен оператор. Прво во игра беше Линк Телеком, па отпадна. Сега е грчката Оте. Англикиот Минт, пак, уште на почетокот на тендерот достави жалба до второстепената владина комисија, упатувајќи критики за постапката и обвинувајќи ги Линк и Оте дека не ги ...

Балковски навива за ОТЕ

Вест

Почнаа преговорите со ОТЕ за втор мобилен оператор

А1

Административната тромост ќе го отфрли Линк од играта за втор мобилен оператор

А1
4 поврзани вести »