TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-10-15 - 2001-10-21

Македонија набави пет скафандри

Вест - 20.10.2001

АНТРАКСОТ ВОВЕДУВА НОВИ ПРАВИЛА ВО РАБОТЕЊЕТО Поштенските службеници кои работат со пратки, задолжително мора да имаат работни мантили, маски и хируршки ракавици, а по завршувањето на работата мора да се дезинфицираат. Скафандрите ќе ги носат петте ...

Од 9 до 2

Вест

Терористите испратиле порака до жртвите: "Земете си пеницилин!"

Дневник

Македонија купува скафандери и формира тим за борба со антраксот

Дневник

38 случаи на антракс во САД досега

А1

А1 А1 Вест Дневник Вест Вест Дневник Вест

32 поврзани вести »

Американците дале курбан дваесетина командоси

А1 - 21.10.2001

Најмалку 18 луѓе загинале, а 23 се ранети во денешните бомбардирања на Кабул, соопшти официјалниот претставник на талибанското министерство за информирање, Абдул Химат. Загинатите и ранетите, меѓу кои имало и жени и деца, биле од една населба во северниот дел на главниот град Кабул, во која од ...

Талибанците го спречија влегувањето на американските командоси

А1

Американските војници влегоа во Авганистан

Вест

ЕУ: Уривањето на талибанскиот режим е легитимна цел

Вест

Командосите - претходница на копнената инвазија на Авганистан

Дневник

А1 Дневник А1 А1 Дневник А1 А1 А1

17 поврзани вести »

Утре седница на уставната комисија

А1 - 21.10.2001

Првиот парламентарец за утре ја свика седницата на уставната комисија, а за в среда седницата на собранието на кои, по три одложувања, треба да започне расправата по предлогот амандмани за измени на уставот на земјата. „Очекувам на овие седници да земат учество и пратениците на Партијата за ...

Амнестијата ќе се разменува за преамбулата?

Дневник

Андов: Солана и Робертсон се важни луѓе

Вест

Амандманот за Преамбулата - последен

Вест

Деблoкада на парламентот - во среда седница

А1

Дневник Вест А1 Вест Вест А1 А1 Вест

17 поврзани вести »

Дефинитивно влегување на полицијата во пет пилот-села

А1 - 21.10.2001

Во Лешок и во Теарце, тетовско, во Опае и во Лопате, кумановско и во Грушино, скопско, македонската полиција во мешан состав дефинитивно се враќа утре. Конечната одлука денеска ја донесоа македонските власти со претставниците на меѓународната заедница во Скопје, на состанокот на центарот за кризен ...

Полицијата од понеделник сепак се враќа во пилот-селата

А1

Бошковски не ги пушта полицајците само со пендрек и пиштол

Вест

Полицијата в понеделник нема да влезе во окупираните села

Дневник

Амнестијата - тема на седницата на координативното тело

А1

Дневник А1 Дневник Вест Дневник А1 Вест Дневник

14 поврзани вести »

Одлуката да влезам во манастир и да се замонашам е моја

Вест - 20.10.2001

ИСКУШЕНИЧКАТА ВАСЕ ТРПЧЕСКА ЈА РАСВЕТЛИ МИСТЕРИЈАТА ЗА НЕЈЗИНОТО ЗАМИНУВАЊЕ ВО МАНАСТИР Од мојата 14 - та година отец Наум ми е духовен татко, а за тоа се сведоци и моите родители, вели Васе. Откако од 31 август заминала во манастир имала пет средби со своите родители, но последниот пат им порачала ...

"Самоволно отидов во манастирот и таму ќе останам!"

Дневник

Искушеничката Васе Трпческа денеска одржа прес

А1

"Мојата ќерка се плаши од Наум"

Дневник

Зошто Наум ја кара Црквата со народот?!

Дневник

Вест Дневник А1 Вест Вест Дневник Дневник Вест

13 поврзани вести »

Во завршното деветто коло, нашите шахисти загубија од Иран со 2,5:1,5

А1 - 20.10.2001

Македонската шаховска репрезентација го освои претпоследното осмо место на екипното светско првенство во Ереван. Во завршното деветто коло, нашите шахисти загубија од Иран со 2,5:1,5. Стаменков ја забележа единствената победа, ремизираше Јаќимовиќ, а поразени беа Митков и Стојановски.

Македонија ремизираше против големата Украина

Дневник

Нашите рамноправни со Украинците

Вест

Еден поен разлика меѓу првите четири тима

Дневник

Нерешен резултат на македонската шаховска репрезентација

А1

Вест Дневник Дневник А1 Дневник Вест

11 поврзани вести »

Скопскиот џез-фестивал во срцето на нашата култура

Дневник - 20.10.2001

Кирил Темков - Повеќе од музика Создавајќи љубители и приврзаници на овој музички жанр, кој е неопходен за разбирање на новите тенденции во творештвото воопшто, Скопскиот џез-фестивал овозможи благотворни влијанија во нашата култура и мисла, како и во нашите срца, кои трајно всадуваат свест за ...

Фламенго, џез и кубанска вечер

Вест

Спектакл со танчерката Марија Серано

Дневник

Скопскиот џез фестивал почнува вечерва

А1

Европски и на африкански џез—ритам

Дневник

Вест А1 Вест Дневник А1

10 поврзани вести »

Седумдесет албански професори во Куманово добија отказ

Вест - 20.10.2001

НОВКОВСКИ РАСЧИСТУВА СО ПАРАЛЕЛИЗМОТ ВО ОБРАЗОВАНИЕТО Отказите за пофесорите се засновани врз нивното отсуство од работното место повеќе од три дена и самоволното организирање настава за средношколци во основни училишта на албански јазик, со што ги ...

Отказ за директорите на осмолетките што ги прибраа средношколците

Вест

Паралелни паралелки

Дневник

Професорите добија три дена за да се вратат на работа, директорите на осмолетките — отказ

Дневник

Учениците ќе останат без свидетелства, професорите ќе заработат казни

Вест

Дневник А1 Дневник

8 поврзани вести »

Цип Продукт - газда на битолски Лозар

А1 - 20.10.2001

Цип Продукт и официјално стана газда во битолски Лозар. Тане Николовски и Цветан Панделевски вчера го потпишале договорот со Агенцијата за приватизација со кој стануваат сопственици на 51,6 проценти од капиталот на фабриката што ја произведува познатата кисела вода Пелистерка.

Лозарци ќе штрајкуваат од среда

Вест

Од идната недела "ЦИП продукт", доминантен сопственик на "Лозар"

Вест

Првите луѓе на Агенцијата за приватизација извршиле незаконска продажба на битолски Лозар

А1

Лозарци по третпат му викаат "не" на "ЦИП продукт"

Вест

А1 А1

7 поврзани вести »

Панов: Не се плашиме од никого, само да немаме повредени...

Дневник - 19.10.2001

РАКОМЕТ - И ПОКРАЈ ТЕШКАТА ГРУПА ВО ЛШ Кометал Ѓ. Петров ќе ја имаат можеби најтешката задача досега против АКВА, Крим и Монтекс Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров во натпреварите по групи во Лигата на шампионите ќе ја имаат можеби најтешката задача досега - да изборат пласман меѓу осумте ...

Нема разочарување, ама, сепак, можеше и подобро

Вест

Не можеа да добијат потешки противници во Лигата на шампионите

Дневник

На ѓорчепетровки и на вардарци баш и не им се посреќи

Вест

Извлечени противниците на македонските ракометни тимови во европските купови

А1

Дневник

6 поврзани вести »