TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-10-22 - 2001-10-28

CIA прави тајни мисии за убивање на терористи

А1 - 28.10.2001

Aмериканските авиони кои и ноќеска го бомбардираа Kабул продолжуваат да го надлетуваат главниот град на Aвганистан, кој го напуштаат голем број семејства. Во ноќешните напади врз северниот дел од Кабул загинаа 15 цивили, меѓу кои има и повеќе деца, јави катарската телевизија „Ал Џазера“.

Патот на белиот прав под контрола на Албанците

Дневник

Талибанците го заробија лидерот на авганистанските ројалисти

Дневник

Нахранетите Авганистанци нема да го мразат Запад

Дневник

САД користат забранети касетни бомби

А1

Дневник А1 Дневник Вест Дневник Дневник А1 Вест

18 поврзани вести »

ПДП и ДПА молчат, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за рамковниот документ

А1 - 28.10.2001

ВМРО-ДПМНЕ цврсто застанува зад рамковниот документ, по договорените измени за преамбулата и за црквата. Ова, како што дознаваме од високи партиски извори, е епилогот од синоќешната седница на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кој практично е партискиот врв.

Сите уставните амандмани доставени - Седница во среда

А1

За да остане македонскиот, во преамбулата ќе се наредат уште пет народи

Дневник

Важните разговори на Трајковски со Солана го одложија Собранието

Вест

Солана ја кроеше Преамбулата

Вест

А1 А1 Дневник Дневник Дневник А1 А1 Дневник

17 поврзани вести »

"Вербалната војна" за "Лозар" ја добија охриѓани

Дневник - 27.10.2001

ПРОТЕСТИ ПРЕД АГЕНЦИЈА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЈА Вработените во "Лозар" се заканија дека нема да дозволат да се одржи акционерското собрание што за 17 ноември го свикаа во Битола новите сопственици на Комбинатот Пред Агенцијата за приватизација вчера протестираа вработените во АК "Лозар" и од "ЦИП продукт", ...

И на вработените во ЦИП продукт им се пие "пелистерка"

Вест

Работниците од фирмите на Николовски и Панделевски се соочија со лозарци

А1

Протести на вработените во "ЦИП продукт" и во "Лозар"

Дневник

Новите газди не му гарантираат работно место на директорот на "Лозар"

Вест

А1 Вест Вест Вест А1 Дневник Вест Дневник

16 поврзани вести »

Полицијата во Лешок до 16 часот, во Теарце чекаат политички резултати

Дневник - 27.10.2001

МЕШОВИТИ ПАТРОЛИ ВО ТЕТОВСКО Етнички мешаните патроли на македонската полиција во Теарце, кои од понеделникот по шест часа патролираат низ македонскиот дел од селото, вчера не го продолжија својот престој до 16 часот, како што беше планирано.

Полициските патролирања продолжуваат

А1

Пунктовите на АРМ и МВР во Кумановско се поместуваат

Вест

Албанците ја блокираа патролата во Теарце

Вест

Пилот-планот според договореното

А1

А1 Вест Дневник Вест А1 Вест Дневник А1

15 поврзани вести »

Собранието и уставната комисија за амандманите

А1 - 28.10.2001

Собранието на Македонија продолжението на 86-тата седница, на која на дневен ред се предлог амандманите на уставот, треба да ја одржи во среда, соопшти службата за информирање. Комплетниот предлог на уставните амандмани изготвени врз основа на рамковниот договор од Охрид, вклучувајќи ги и ...

Шефот на државата денеска ќе го достави и предлогот за преамбулата

Дневник

Уставната комисија го поддржа првиот пакет од уставните амандмани

Вест

Андов: Импичмент не можат да побараат студенти и занаетчии

Вест

Пратениците ги поддржаа деветте амандмани на предлагачот

Дневник

Дневник А1 Вест Вест Вест Дневник А1

12 поврзани вести »

Хаг го испитува случајот на киднапираните Македонци

А1 - 27.10.2001

Судот за воени злостори во Хаг веќе работи врз случајот на киднапираните Македонци, а неговата канцеларијата во Скопје располага со детални информации и подолго време е ангажирана врз документирање на случајот. Од порано имаме директни, но и подетални информации за случајот на киднапираните, изјави ...

Хаг ќе проговори, откако ќе го добие писмото

Вест

Хаг веќе работи на случајот со киднапираните Македонци

Дневник

АНА ја презеде одговорноста за киднапираните Македонци

А1

Згрозени сме и смачено ни е од се

Вест

Дневник Вест А1 А1 Дневник А1 Дневник

12 поврзани вести »

Aнтраксот го одвлече вниманието на јавноста од поголемата опасност - Бин Ладен

А1 - 27.10.2001

Американските борбени авиони ги продолжија воздушните напади врз авганистанскиот град Кабул. Американското министерство за одбрана во меѓувреме потврди дека во вчерашните напади по грешка се погодени еден логор на Црвениот крст и едно станбено подрачје.

Генералниот секретар на НАТО за уапсените терористи во БиХ

Вест

Бин Ладен илегално купил нуклеарен материјал од Пакистан?

Дневник

Бо Босна за време на војната загинале неколку истакнати приврзаници на бин Ладен

Вест

Врските со Ал Каеда во Босна прекинати

А1

Дневник Дневник А1 Вест Вест А1 Дневник

12 поврзани вести »

Продолжува антракс паниката во и надвор од САД

А1 - 28.10.2001

Потрагата по одговорните за испраќањето на писмата со смртоносниот антракс продолжува и ширум Соединетите Американски Држави, но и во странство. Преставник на државната разузнавачка агенција изјави дека се' уште нема дефинитивни заклучоци за евентуалната поврзаност на писмата со антракс со ...

Во Конгресот на САД се уште има антракс

Дневник

Шведскиот парламент евакуиран поради антракс тревога

Вест

Најдовме "лексилиум" за антраксот

Дневник

Нема гаранции дека поштата во САД е безбедна од антракс

Вест

А1 Дневник Дневник А1 Вест

10 поврзани вести »

Тешко нас ако играчите се селектори на селекторите

Дневник - 26.10.2001

Коментар - Милорад Стојмановски Тони Мицевски, капитенот што, чинам, сам се откажа од фудбалската репрезентација зашто го исвиркуваа на Градскиот стадион во Скопје, сега, преку весниците, еднаш неделно го менува селекторот, па ако треба, "ќе играл уште четири години"! Барем во репрезентацијата, ...

ФСМ нема пари за чартер до Будимпешта

Дневник

Стојан Тренчевски повторно портпарол на ФСМ?

Дневник

Мицевски: "Ѓоре нема поминато толку денови со репрезентативците колку што јас и Гоце имаме мечеви

Вест

"Секоја одлука на УО на ФСМ достоинствено ќе ја прифатам"

Дневник

Вест Дневник Вест

8 поврзани вести »

Сите лица на џезот

Вест - 26.10.2001

ПО СКОПСКИОТ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ Вториот дел од скопскиот џез фестивал започна и заврши со овации. Дефинитивно, македонската публика ја сака Куба, просто по изминатите настапи на "Кубанизмо,"Сиера Маестра" и годинашните Оркестра "Арагон" Вториот дел од скопскиот џез фестивал започна и заврши со овации.

Настап на "Мозаик" на џез фестивалот во Софија

Вест

Влатко Стефановски ќе го отвори сараевскиот џез фестивал

Вест

Фестивал на различни џез—стилови

Дневник

И годинава публиката не му недостасуваше на Џез Фестивалот

А1

Вест Дневник Вест

8 поврзани вести »