TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-11-05 до 2001-11-11

Собранието утре ќе расправа за економски теми

А1 - 11.11.2001

Спикерот Стојан Андов реши собранието утре да расправа за економски теми, а не за уставните измени, како што беше договорено, со што дефинитивно се пробива и последниот договорен рок за изгласување на амандманите. 86-та седница на собранието, со расправа и усвојување на амандмание на уставот, ќе ...

СДСМ нема да учествува во какви било меѓупартиски договори

А1

Дебата за амандманите денеска немаше

А1

Незамисливо е албански пратеник да не гласа за амандманите

А1

ПДП се бори за нова, Климовски за постојната, Хаџиреџа да нема преамбула

Дневник

А1 Вест Дневник А1 А1 А1 А1 А1

27 поврзани вести »

Мазар-и-Шариф конечно заземен

А1 - 10.11.2001

Опозиционата Северна алијанса го зазела стратешки важниот град во Авганистан, Мазар и Шариф, потврдија Талибанците. Сега Северната алијанса се обидува, според сопствените наводи, да освои други реони на север од Авганистан и маршира кон границата со Узбекистан.

Опозицијата ги полни тенковите со гориво и муниција, но не тргна во напад

Дневник

Авганистанската опозиција во офанзива кон стратешкиот град Мазар-и-Шариф

Вест

Охрабрена од бомбардирањето, опозицијата конечно тргна во офанзива

Дневник

Информативна војна против талибанците

А1

Вест А1 Дневник А1 Дневник А1 Вест Дневник

13 поврзани вести »

Започна ексхумацијата на 12-те киднапирани

А1 - 11.11.2001

Конвој од специјалните полициски сили и силите за брза интервенција при МВР денеска се упатија кон местата каде што наводно постојат масовните гробници на 12-темина киднапирани лица од Непроштено, Доброште и Дреновец. Со оваа акција започна првата фаза од операцијата.

Утре откопување на една од потенцијалните гробници

А1

Содржина на писмото одговор на Дел Понте до претседателот Трајковски

А1

Хеликоптери ќе го снимаат теренот кај Непроштено

Вест

Хашкиот трибунал ќе ги истражува злосторствата во Макеоднија

А1

А1 Вест Дневник Вест Вест А1 Вест Дневник

13 поврзани вести »

Идентични ставовите на СРЈ и Македонија

А1 - 10.11.2001

„Белград и Скопје ја потврдија приврзаноста за учество во светската коалиција за борба против тероризмот“, изјави југословенскиот претседател Воислав Коштуница, непосредно по враќањето од работната посета на Македонија. Југословенскиот претседател рече дека „аршините што се применуваат спрема ...

Трајковски побарал реципроцитет за Македонците во Уставот на СРЈ

Вест

Трајковски побара Белград да ги признае македонското малцинство и МПЦ

Дневник

Тероризмот е тероризам независно каде ќе се појави

А1

Коштуница утре во Македонија

А1

Дневник Вест Дневник Дневник А1 Дневник

11 поврзани вести »

Паушалот за Воена болница скастрен од 9 на 6 милиони денари месечно

Вест - 09.11.2001

ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО ЌЕ ГО ПРОДОЛЖИ ДОГОВОРОТ СО ЕДИНСТВЕНАТА ВОЕНА ЗДРАВСТВЕНА УСТАНОВА Експертски тимови ќе го утврдат потребниот капацитет на Болницата за воени потреби, а остатокот ќе биде искористен за потребите на цивилното здравство Фондот за здравство ќе го продолжи договорот за работа со ...

Војо Михајловски се согласи да ја финансира Воената болница

Дневник

Војо Михајловски и Аврам Ванковски седнаа на преговарачка маса

Вест

Случајот „Воена болница“ решен

А1

Клуч на Воената болница?

Вест

Дневник А1 Дневник А1

9 поврзани вести »

Амнестијата воопшто не е проблематична

А1 - 09.11.2001

НАТО се уште го чека писмото од македонскиот претседател, Борис Трајковски, со кое шефот на државата, во името и на другите надлежни органи, пред се полицијата и обвинителството, треба да ги даде гаранциите дека амнестијата за поранешните припадници на ОНА и практично ќе се спроведува.

За помилување, секој борец на ОНА со посебна молба

Вест

Со изјавата за амнестија на терористите ги уриваме правниот систем и Уставот на државата

Дневник

Јавното обвинителство не амнестира и не дава помилувања

Дневник

Амнестија — да, но не вака!

Дневник

А1 Вест Дневник А1

9 поврзани вести »

Глигоров не бил во кабинетот на министерот Бошковски

А1 - 08.11.2001

Поранешниот македонски претседател Киро Глигоров никогаш не бил во кабинетот на министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски, соопшти неговиот кабинет. Демантот се однесува на изјава на министерот Бошковски цитирана во весникот „Вест“, во врска со истрагата за атентатот врз поранешниот претседател.

Не сум бил во кабинетот на Бошковски

Вест

И Џиков му се сврте на Фрчко

Вест

Мракот ги голта сведоците и информаторите за атентатот врз Глигоров

Дневник

Во истрагата за атентатот беше вклучен и Бошковски

Вест

Вест Вест Дневник А1

9 поврзани вести »

РСМ не ја поддржува Јадранската лига

Дневник - 09.11.2001

РСМ воопшто не ја поддржува иницијативата за формирање Јужноевропска ракометна лига (Јадранска лига) и не учествува во нејзиното конституирање, се вели во вчерашното соопштение до медиумите. "РСМ енергично се спротивставува на сите клубови и поединци што на подготвителните средби за лигата се ...

Наумоска прва интернационалка на подготовките

Дневник

Директорот на Вардар треба да го аминува Симевски за помошник, Ферзалиева откажа

Вест

Новиот селектор на женската ракометна репрезентација нема да може да смета на Лариса Ферзалиева

А1

Ден на репрезентативни списоци

Вест

Дневник Вест Дневник Дневник

9 поврзани вести »

Без план и стратегија за терористите во Радуша

А1 - 10.11.2001

На планината Жеден, попрецизно во селото Радуша, интензивно се раздвижуваат албанските терористички групи. Раздвижувањето го потврдија и МВР и одбраната и центарот за менаџмент со кризи. Тоа што ги скара сите нив беше информацијата од разузнавачите на МВР дека деновиве од Косово кај Жеден влегле ...

МВР и АРМ во војна

Вест

АРМ знае дека во Радуша има терористи, само не знае од каде се?

Дневник

Сто терористи од Косово влегоа или не во Македонија?

А1

АРМ не забележала да влегле 100 терористи во Радуша

Вест

Дневник А1 Дневник

8 поврзани вести »

Писмото до заднинскиот штаб на КФОР - без бактерии на антракс

А1 - 11.11.2001

Писмото со сомнителна содржина што неодамна беше пронајдено во поштенскиот оддел во управната зграда на заднинскиот штаб на КФОР, лоциран во скопската фабрика „Газела“, е стерилно и без појава на бактерии на антракс, соопшти центарот на НАТО за печат и информации.

Антракс за КФОР?

Вест

Шест натовци на антиантракс—терапија

Дневник

Сомнително писмо во заднинскиот штаб на КФОР во Скопје

А1

Писмо со антракс во американскиот конзулат во Русија

Вест

Вест Вест

7 поврзани вести »