TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-11-19 - 2001-11-25

Во вторник со нова влада

А1 - 25.11.2001

Седмиот владин кабинет на премиерот Љубчо Георгиевски ќе биде познат најверојатно во вторник, тврдат за А1 извори во ВМРО - ДПМНЕ. Во него, според партиски извори, ќе учествуваат, покрај ВМРО - ДПМНЕ и Либералната партија, Нова демократија, ВМРО - Вистинска, ДПА и ПДП.

Љубчо се ценка за министерски фотељи

А1

Георгиевски доби уште една „корпа“ од СДСМ

А1

Љубчо го моли Бранко да се врати

Вест

Георгиевски го повика СДСМ да се во врати во Владата

Дневник

Вест А1 А1 А1 Вест А1 А1 А1

25 поврзани вести »

Вештаците по судска медицина ќе откријат чии тела криела гробницата кај Требош

А1 - 25.11.2001

Кој е закопан во јамата кај Требош, Зафиросвка денеска не кажа. Коски и делови од тела има но чии и колку допрва ќе се испитува во институтот за судска медицина. Извештаите од локацијата покауваат дека нема податоци колку лешови се пронајдени.

Мали се надежите кај Требош да се крие масовна гробница

А1

Роднините на киднапираните бараат одложување на амнестијата

Вест

Пребарувањето кај Требош продолжува

Вест

Гробницата кај Џепчиште некој претходно ја "обработил"

Дневник

Дневник А1 А1 Вест Дневник Вест А1 Вест

16 поврзани вести »

За Талибанците нема да има место во новата влада

А1 - 25.11.2001

По двенеделни напади од страна на силите на Северната алијанса - Талибанците го предаваат и последниот град во северниот дел на Авгансистан, кој беше под нивна контрола. Талибанските војници меѓу кои и голем број странци денеска масовно им се предаваат на силите на генералот, Абдул Расид Достам, ...

Талибанците започнаа да се повлекуваат од Кундус

А1

Нова офанзива на Северната Алијанса против Талибанците

А1

Талибанците го предадоа и Кундуз

Вест

Убиени тројца странски новинари во Кабул

А1

Вест А1 Вест А1 Вест А1 Вест Дневник

13 поврзани вести »

Шалот преку очи

Дневник - 22.11.2001

Коментар - Катерина Блажевска Собранието ги усвои уставните промени и Карла дел Понте се "фрли" на работа. Го завитка неколкупати околу вратот својот црн шал и ни пристигна во Скопје како "женски Ругова". Ќе речете - што е важен шалот, битно е што таа, сепак, дојде.

Хаг не решава што е тероризам и кој прв почнал

Дневник

Kарла дел Понте: Две истраги за воени злостори во Македонија

А1

Хаг го мерка Бошковски поради Љуботен

Дневник

Почеток за досието Македонија

Вест

А1 Вест Дневник А1 Вест Вест Дневник

12 поврзани вести »

Петтата по ред донаторска конференција сеуште без официјална потврда

А1 - 25.11.2001

На дваесетина дена пред најавеното одржување на донаторската конференција за Македонија, нема ниту една официјална потврда за нејзиното одржување било од Светската банка или пак од ЕУ, институции кои ќе бидат организатори на конференцијата.

Идниот месец донаторска конференција

А1

Македонија очекува неповратна помош од 90 милиони евра

Дневник

Донаторска конференција за Македонија - најдоцна на 20 декември

Вест

ММФ се согласи донаторската конференција да се оджи до 20-ти декември

А1

А1 Дневник Дневник Дневник Вест

10 поврзани вести »

Македонските пилоти не му веруваат на "МАТ"

Дневник - 24.11.2001

ПРОДОЛЖУВААТ ДИЛЕМИТЕ ЗА РЕДОВНИОТ АВИОПРЕВОЗНИК Македонските пилоти ќе преминат во "МАТ" ако оваа компанија ги врати изнајмените авиони и посада на "ЈАТ", кој не дозволува нивните воздухоплови да ги управуваат македонски пилоти.

Пилотите ќе летаат за МАТ кога ќе ги избрка странските екипажи

Вест

Пилотите од Авиоимпекс нема да преминат во МАТ

А1

МАТ не ги признава билетите на Авиоимпекс

Вест

Авиоимпекс може да заработи и казна

А1

Вест А1 Вест Вест Дневник

10 поврзани вести »

Тачи ги повикува Србите да се вратат на Косово

А1 - 25.11.2001

Лидерот на Демократската партија на Косово, Хашим Тачи во интервју за германскиот неделник „Фокус“ изјави дека Србите кои побегнале од Косово можат слободно да се вратат и дека истото треба да го сторат сите други косовари кои ја напуштиле покраината.

Можна коалиција на „Враќање“ со ДСК на Ругова

А1

САД бараат широка коалиција во Косово

Дневник

Изборите на Косово нормализирање или дестабилизирање на регионот

А1

Ругова бара партнер за да направи република

Дневник

Вест А1 А1 Вест Дневник

10 поврзани вести »

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ги убедува своите пратеници да се самораспуштат

Дневник - 24.11.2001

СПОРЕН ТЕРМИНОТ ЗА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ Некои од пратениците велат оти не бегаат од предвремени избори, но не прифаќаат сега да се донесе одлука за самораспуштање на Парламентот Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ е поделена во врска со ставот на партискиот Извршен комитет парламентарните избори да се ...

Охридскиот договор ќе ги амортизира идните кризи

Дневник

Парламентот ќе се самораспушти на 27 февруари

Дневник

Седница за распуштање на Собранието в понеделник?

Вест

Самораспуштањето на парламентот одложено

А1

Дневник Вест А1

8 поврзани вести »

Михаил Пановски го пријави голманот на Цементарница

Дневник - 22.11.2001

КОМЕСАРИ НА ФСМ Михаил Пановски, потпретседателот на Фудбалскиот сојуз на Македонија (ФСМ), го пријави голманот на Цементарница, Игор Димов, поради неспортско однесување, по што комесарот за дисциплина на ФСМ, Драган Поповски, го суспендира играчот и поведе постапка.

"Не сакам повторно да перам туѓи валкани алишта"

Дневник

Канатларовски го изгуби спорот со ФСМ

Вест

"Пума" го изневери Сојузот

Вест

Југохром ќе игра, најверојатно, во Неготино

Дневник

Дневник Дневник Дневник

8 поврзани вести »

Новковски го злоупотребува трпението на Ромите

А1 - 24.11.2001

„Господине Новковски колку долго ќе го злоупотребувате нашето трпение?“, му напиша градоначалникот на Шуто Оризари, Неждет Мустафа на министерот за образование Ненад Новковски. „Македонија има горчливо искуство и не смееме повторно да грешиме“, додава Мустафа во отвореното писмо, по молкот на ...

Ќе протестираме се додека Новковски не поднесе оставка

Дневник

Сенатот ќе го тужи Новковски

Вест

Ромите си го зачуваа единственото директорско место во државава

А1

Роми бараат Новковски да им го врати директорот на осмолетката

Дневник

Вест А1

7 поврзани вести »