TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-12-03 - 2001-12-09

Крај за режимот на Талибанците

А1 - 08.12.2001

По падот на последниот бастион на Tалибанците, градот Кандахар, локалните авганистански лидери одржуваат племенско собрание за да ги надминат разликите по прашањето кој да го контролира градот. Досега е договорено создавање совет кој ќе управува со градот.

Мула Омар избега од Кандахар, крај на талибанското владеење

Вест

Осама го нема во Тора Бора, Омар исчезна од Кандахар

Дневник

Талибанците го предадоа Кандахар

А1

Омар решил без борба да го предаде Кандахар

Дневник

Вест А1 Дневник Вест А1 Вест Вест А1

16 поврзани вести »

Лидерската четворка на консултации кај Трајковски

А1 - 09.12.2001

Лидерите на четирите политички партии потписнички на рамковниот договор вечерва се на состанок со претседателот за да направат уште еден обид да се надминат недоразбирањата околу законот за локална самоуправа, што доведе до блокада на расправата околу овој закон во Собранието.

Парламентот блокиран

А1

А1 интервју со Гордана Силјановска, експерт по локална самоуправа во Советот на Европа

А1

Парализа на Собранието

Вест

ДПА и ПДП вежбаат уценување со "охридското" право на вето

Дневник

Вест А1 Дневник А1 А1 Дневник А1 Дневник

15 поврзани вести »

Арафат нуди рака за помирување

А1 - 08.12.2001

Израелски хеликоптери изутрината нападнаа објекти на палестинските власти во појасот Газа. Се уште нема податоци за жртви или повредени во нападите. За време на тричасовните преговори во Тел Авив со посредство на американскиот пратеник Ентони Зини Израелците го одбија барањето на палестинските ...

Израелски авиони го срамнија со земја главниот штаб на палестинската полиција

Дневник

Израелската војска напаѓа палестински цели

А1

Палестинската полиција го стави во домашен притвор лидерот на Хамас

Дневник

Кратки но сепак, многу важни вести

Вест

А1 Вест Дневник Дневник Вест А1 Вест А1

15 поврзани вести »

МАТ со декрет стана безбеден

Вест - 08.12.2001

БАЛКОВСКИ ГО ДИСЦИПЛИНИРА МАНОЛЕВ Најдоцна до 22 декември, МАТ мора да ги исполни сите услови поставени од Управата за цивилна воздушна пловидба и имплементацијата на договорот за редовен авиопревозник ќе започне веднаш. Со тоа работата е за Воздухопловните власти на Македонија, за разлика од ...

Грците го летаат Трајковски

Вест

Авиоимпекс од утре нема да лета

А1

ЈАТ преку МАТ порачува "Не дамо Македонију"

Вест

МАТ во разумен рок треба да ги отстрани проблемите во работењето

А1

Дневник Вест А1 Вест Дневник Вест А1

12 поврзани вести »

Помилувани уште 22 поранешни членови на ОНА

А1 - 07.12.2001

Претседателот Борис Трајковски донесе одлука да помилува уште 22 припадници на таканаречената ОНА, кои се лишени од слобода пред 26-ти септември годинава. Шефот на државата пред два дена помилува 11-мина, со што бројот на помилуваните засега е 33-ца.

На списокот за амнестирање подметнати и криминалци од 1999

Вест

Втората група амнестирани на чекање

А1

Помилувани првите 11 терористи

Вест

Помилувани 11 припадници на ОНА

Дневник

А1 Вест Дневник Дневник А1 Дневник А1

12 поврзани вести »

Донаторската конференција нема да се одржи годинава

А1 - 09.12.2001

„Чесно е да се каже дека донаторската конференција нема да се одржи оваа година. За неа веќе нема време“. Ова е најпесимистичкиот став за судбината на донаторската конференција, што доаѓа од анонимен дипломат од канцеларијата на Европската Унија.

Ќе ги исполни ли донаторската нашите очекувања

А1

Донаторска конференција нема

Вест

Kога и дали ќе има донаторска конференција?

А1

Без помош од донаторите, Владата нема сили да го спроведе Рамковниот договор

Вест

Дневник Дневник А1 Вест Дневник А1 Дневник

12 поврзани вести »

18 милиони марки за заедничко јавно претпријатие за водоснабдување

А1 - 09.12.2001

Поради долготрајната суша водата во изворот Студенчица секојдневно се намалува за 3 до 5 литри во секунда. Со оваа елементарна непогода погодени се кичево, крушево, македонски брод и прилеп. Сепак во најкритичниот Прилеп 20-тина денови во повисоките делови од градот 30.000 жители немаат ниту капка ...

Водоснабдувањето во Прилеп се поалармантно

А1

Граѓаните ќе му "земат мерка" на градоначалникот ако не им обезбеди вода

Дневник

Исклучувањето на "Осломеј" не е решение за водоснабдувањето на Прилеп

Вест

Прилепчани ќе ја тужат државата што ги остава без капка вода

Вест

Дневник Вест Дневник Дневник

9 поврзани вести »

Ново издание на "Мил мој Боже" на Харисон

Вест - 08.12.2001

ЛОНДОН (Ројтерс) - Хитот "Мил мој Боже" на покојниот Битлс Џорџ Харисон ќе се појави во обновено издание. Ако хитот излезе пред Божик се претпоставува дека ќе успее да влезе на празничките топ листите за синглови, пренесува таблидот"Сан".

Мистерија за последното испраќање на Харисон

Вест

Пепелта на Џорџ Харисон ќе биде расеана во реката Ганг

Дневник

Ливерпул медитираше во чест на Џорџ Харисон

Вест

Џорџ Харисон тајно снимил последен албум

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Енергетскиот и креативен набој пресуши за 25 минути

Вест - 06.12.2001

Ракомет - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО ИТАЛИЈА (4-16 ДЕКЕМВРИ) Пред заминувањето за Болцано, селекторот Зоран Кастратовиќ најави дека, фигуративно речено, нема да се оди со глава низ sид на оние средби на кои објективно ни се сиромашни изгледите за позитивен резултат.

Втор пораз на македонската репрезентација во Болцано

А1

Без Данска не се може

Вест

Со малку среќа - повторно во најдобриот светски октет?

Дневник

Со свежа крв во одбрана на веќе стекнатото реноме

Вест

А1

6 поврзани вести »

Новковски не е запознаен со штрајкот во неготинската гимназија

А1 - 05.12.2001

„Не е точно дека не постои соработка меѓу професорите од гимназијата во Неготино и директорката Орданка Бајатовска“, изјави министерот за образование Ненад Новковски, кој не знае дека професорите повторно го активирале штрајкот.

Полициски синдикат нема да учествува во генералниот штрајк

А1

Повторно активиран штрајкот во неготинската гимназија

А1

Сто илјади буџетари ќе излезат на генерален штрајк за редовни плати

Дневник

Јавната администрација на 17 декември ќе го блокира Скопје

Вест

А1

6 поврзани вести »