TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-12-03 до 2001-12-09

Крај за режимот на Талибанците

А1 - 08.12.2001

По падот на последниот бастион на Tалибанците, градот Кандахар, локалните авганистански лидери одржуваат племенско собрание за да ги надминат разликите по прашањето кој да го контролира градот. Досега е договорено создавање совет кој ќе управува со градот.

Мула Омар избега од Кандахар, крај на талибанското владеење

Вест

Осама го нема во Тора Бора, Омар исчезна од Кандахар

Дневник

Талибанците го предадоа Кандахар

А1

Мула Мухамед Омар го предава и Кандахар

Вест

Дневник А1 Вест Дневник А1 Вест Вест А1

16 поврзани вести »

Лидерската четворка на консултации кај Трајковски

А1 - 09.12.2001

Лидерите на четирите политички партии потписнички на рамковниот договор вечерва се на состанок со претседателот за да направат уште еден обид да се надминат недоразбирањата околу законот за локална самоуправа, што доведе до блокада на расправата околу овој закон во Собранието.

Парламентот блокиран

А1

А1 интервју со Гордана Силјановска, експерт по локална самоуправа во Советот на Европа

А1

Парализа на Собранието

Вест

СДСМ не ги повлекува амандманите

Вест

Дневник А1 Дневник А1 А1 Дневник А1 Дневник

15 поврзани вести »

Арафат нуди рака за помирување

А1 - 08.12.2001

Израелски хеликоптери изутрината нападнаа објекти на палестинските власти во појасот Газа. Се уште нема податоци за жртви или повредени во нападите. За време на тричасовните преговори во Тел Авив со посредство на американскиот пратеник Ентони Зини Израелците го одбија барањето на палестинските ...

Израелски авиони го срамнија со земја главниот штаб на палестинската полиција

Дневник

Израелската војска напаѓа палестински цели

А1

Кратки но сепак, многу важни вести

Вест

Палестинската полиција го стави во домашен притвор лидерот на Хамас

Дневник

А1 Вест Дневник Вест Дневник А1 Вест А1

15 поврзани вести »

МАТ со декрет стана безбеден

Вест - 08.12.2001

БАЛКОВСКИ ГО ДИСЦИПЛИНИРА МАНОЛЕВ Најдоцна до 22 декември, МАТ мора да ги исполни сите услови поставени од Управата за цивилна воздушна пловидба и имплементацијата на договорот за редовен авиопревозник ќе започне веднаш. Со тоа работата е за Воздухопловните власти на Македонија, за разлика од ...

Грците го летаат Трајковски

Вест

Авиоимпекс од утре нема да лета

А1

ЈАТ преку МАТ порачува "Не дамо Македонију"

Вест

МАТ во разумен рок треба да ги отстрани проблемите во работењето

А1

Вест Дневник А1 Вест Вест Дневник А1

12 поврзани вести »

Донаторската конференција нема да се одржи годинава

А1 - 09.12.2001

„Чесно е да се каже дека донаторската конференција нема да се одржи оваа година. За неа веќе нема време“. Ова е најпесимистичкиот став за судбината на донаторската конференција, што доаѓа од анонимен дипломат од канцеларијата на Европската Унија.

Ќе ги исполни ли донаторската нашите очекувања

А1

Донаторска конференција нема

Вест

Kога и дали ќе има донаторска конференција?

А1

Без помош од донаторите, Владата нема сили да го спроведе Рамковниот договор

Вест

Дневник Дневник А1 Вест Дневник А1 Дневник

12 поврзани вести »

Помилувани уште 22 поранешни членови на ОНА

А1 - 07.12.2001

Претседателот Борис Трајковски донесе одлука да помилува уште 22 припадници на таканаречената ОНА, кои се лишени од слобода пред 26-ти септември годинава. Шефот на државата пред два дена помилува 11-мина, со што бројот на помилуваните засега е 33-ца.

На списокот за амнестирање подметнати и криминалци од 1999

Вест

Втората група амнестирани на чекање

А1

Помилувани првите 11 терористи

Вест

Помилувани 11 припадници на ОНА

Дневник

А1 Вест Дневник Дневник А1 Дневник

11 поврзани вести »

Женската ракометна репрезентација поразена и од Кина

А1 - 09.12.2001

Женската ракометна репрезентација со пораз ги заврши натпреварите на 15-тото Светско првенство во Италија. Во последното 5-то коло го доживеавме четвртиот пораз на мундијалот од селекцијата на Кина со 32:25 и го освоивме последното место во А групата со само еден бод оној од мечот со Украина.

Македонските ракометарки поразени од Холандија

А1

Енергетскиот и креативен набој пресуши за 25 минути

Вест

Втор пораз на македонската репрезентација во Болцано

А1

Без Данска не се може

Вест

Дневник А1 Вест Дневник А1

10 поврзани вести »

18 милиони марки за заедничко јавно претпријатие за водоснабдување

А1 - 09.12.2001

Поради долготрајната суша водата во изворот Студенчица секојдневно се намалува за 3 до 5 литри во секунда. Со оваа елементарна непогода погодени се кичево, крушево, македонски брод и прилеп. Сепак во најкритичниот Прилеп 20-тина денови во повисоките делови од градот 30.000 жители немаат ниту капка ...

Водоснабдувањето во Прилеп се поалармантно

А1

Исклучувањето на "Осломеј" не е решение за водоснабдувањето на Прилеп

Вест

Граѓаните ќе му "земат мерка" на градоначалникот ако не им обезбеди вода

Дневник

Прилепчани ќе ја тужат државата што ги остава без капка вода

Вест

Дневник Вест Дневник Дневник

9 поврзани вести »

Трајковски бара потврда за продолжување на мандатот на „Лисиците“

А1 - 09.12.2001

Македонскиот претседател Борис Трајковски во интервју за германскиот весник „Велт ам Зонтаг“ оцени дека по решението на НАТО за продолжување на мисијата во Македонија, ќе бидат потребни три месеци земјата да ја надмине кризата.

НАТО и Русија формираа заедничи совет

Вест

НАТО го продолжи мандатот на „лисиците“

А1

Алијансата му објавува војна на тероризмот

Дневник

Состанок на шефовите на дипломатиите на НАТО

А1

А1 Дневник А1

8 поврзани вести »

Ново издание на "Мил мој Боже" на Харисон

Вест - 08.12.2001

ЛОНДОН (Ројтерс) - Хитот "Мил мој Боже" на покојниот Битлс Џорџ Харисон ќе се појави во обновено издание. Ако хитот излезе пред Божик се претпоставува дека ќе успее да влезе на празничките топ листите за синглови, пренесува таблидот"Сан".

Мистерија за последното испраќање на Харисон

Вест

Ливерпул медитираше во чест на Џорџ Харисон

Вест

Пепелта на Џорџ Харисон ќе биде расеана во реката Ганг

Дневник

Џорџ Харисон тајно снимил последен албум

Вест

Дневник

6 поврзани вести »