TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-12-03 - 2001-12-09

Костумот му стана широк, ама светот му е тесен

Дневник - 08.12.2001

Портрет - Слободан Чашуле, министер за надворешни работи Кај се чуло од Чашулеви да е, а да не знае да лафи?! Вака прилепчани зборуваат за семејството Чашулеви, кои го разнесоа фамилијарното семе на сите континенти. Секој од нив има моќ да ве надзборува и да ве нахрани со муабет.

НАТО го продолжи мандатот на „лисиците“

А1

Чашуле ги кани амбасадорите на Божик во Теќе

Дневник

Не можеме да дозволиме двојни стандарди за терористичките акти

А1

Галев го демантира Чашуле дека пишува нов устав

Вест

Вест

6 поврзани вести »

„Регрутирање“ на членовите на ОНА во албанските политички партии

А1 - 06.12.2001

Поранешните членови на паравоената ОНА се добредојдени во трите политичи партии на Албанците во Македонија велат во ПДП, ДПА и НДП. Според просперитетот, членовите на ОНА треба сами да се определат во која партија сакаат да се зачленат.

Ахмети под закрила на ДПА

Вест

Ахмети ќе се засолни во прегратките на Џафери

А1

ДПА и ПДП на избори рака под рака

Вест

Битка за лидерското место во ПДП

А1

Вест

6 поврзани вести »

Трајковски бара потврда за продолжување на мандатот на „Лисиците“

А1 - 09.12.2001

Македонскиот претседател Борис Трајковски во интервју за германскиот весник „Велт ам Зонтаг“ оцени дека по решението на НАТО за продолжување на мисијата во Македонија, ќе бидат потребни три месеци земјата да ја надмине кризата.

КФОР, СФОР и „Лисица“ нема да се стават под иста капа

А1

Денеска и формално барање за продолжување на НАТО мандатот

А1

Македонија побара "лисиците" да останат уште три месеци

Дневник

Во среда пред Брисел барањето за продолжување на НАТО мандатот

А1
5 поврзани вести »

"Железничарите" повторно се незадоволни од судиите

Дневник - 06.12.2001

ОДБОЈКА - КУП ТОП-ТИМ (МАЖИ) Одбојкарите на Работнички Фершпед се поразени со 3-0 по сетови во првиот меч со романскиот Петром Плоешти во еврокупот Топ-тим. Мечот се играше во Плоешти, а "железничарите" во првиот сет освоиле скромни 16 поени, а во другите два по 22, односно 21 поен.

Романскиот шампион пресилен за "шпедитерите"

Вест

Работнички Фершпед победнички го почна oвогодинашниот Топ-тим купот

А1

Победа во Плоешти за прво место во групата?

Дневник

Работнички Фершпед против Петром брка победа на гости

Вест
5 поврзани вести »

Канадски пошти се решени да влезат во Македонски пошти

Капитал - 06.12.2001

Канадски пошти се решени да влезат во Македонски поштиДелегација на "Канадаска пошта" се наоѓа во Скопје со цел да ги финишира преговорите за нивниот влез во Македонска пошта. Според информациите од Министерството за транспорт, преговорите се очекува да завршат за две недели, по што ќе се знае и ...

Финална фаза на преговорите меѓу македонски и канадски пошти

А1

Канаѓаните доаѓаат со конечна понуда

Дневник

Канаѓаните ќе добијат предност да ја купат Македонска пошта

Вест
4 поврзани вести »

Притисок врз Црна Гора да се откаже од независност

А1 - 09.12.2001

Изјавите на францускиот претседател Жак Ширак и на некои други меѓународни лидери дека Европската Унија нема да ја прифати независноста на Црна Гора се притисок врз властите во Подгорица да се откаже од настојувањата за референдум и независност.

ЕУ не е подготвена да ја признае независноста на Црна Гора

А1

Ширак вели нема амнестија за терористите, ама за талибанските

Вест

Ширак во посета на Белград

А1
4 поврзани вести »

Враќање во 16 села

Вест - 08.12.2001

Во моментов, речиси сигурно е дека полицијата ќе се врати во 16 села од скопскиот, тетовскиот, кумановскиот и од гостиварскиот регион за кои се смета дека се со најмал ризик. Како што дознаваме од високи владини извори, во Скопско, први на списокот се Орланци и Љуботен.

Со враќањето на полицијата во селата ќе има и закон и поредок

Дневник

Добар наместо брз начин за враќање на полицијата

А1

Полицијата се враќа после помилувањата на Трајковски

Вест
4 поврзани вести »

Струјата поскапува преку скапата тарифа

Дневник - 08.12.2001

ЕСМ КАЛКУЛИРА СО ЦЕНИТЕ Одложено е поскапувањето на електричната енергија, кое може да предизвика верижно зголемување на цените на сите други стоки и услуги, пред се поради застарената технологија на домашни фабрики. Иако од ЕСМ најавија дека в година цената на струјата ќе се зголеми до 12 отсто, ...

Струјата од Нова година ќе поскапи до 12 отсто

Дневник

По лебот и парното, поскапува и струјата

А1

Засега струјата нема да поскапи, а после изборите не се знае!?

Капитал
4 поврзани вести »

Водолија-среќни и успешни

Дневник - 06.12.2001

Ќе се чувствувате доста добро бидејќи ќе се подобруваат односите во друштвото, па полека ќе ги решите недоразбирањата со околината. Се уште сте раздразливи, меѓутоа луѓето што ве опкружуваат денеска на тоа помалку ќе ви забележуваат.

Водолија-време за приватен живот

Дневник

Водолија-нерасположени

Дневник

Водолија-незадоволни

Дневник
4 поврзани вести »

ОБСЕ и ЕУ не знаат која е АНА

Дневник - 07.12.2001

ИАКО САД ОБЈАВИЈА НОВА "ЦРНА ЛИСТА" Европската Унија и ОБСЕ не знаат која е АНА и немаат никаква евиденција дали таа дејствува во Македонија, изјавија вчера нивните претставници на прес-конференција. - Можеби САД знаат која е АНА, но на ниво на ЕУ не постои црна листа на такви организации, па не ни ...

Во Тетово владее анархија, но ОБСЕ нејќе да ја види

Вест

ОБСЕ: Состојбата во Тетовско се подобрува

Вест
3 поврзани вести »