TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-12-03 до 2001-12-09

Народот на Косово задоволен од мисијата на КФОР

А1 - 06.12.2001

Главниот командант на КФОР, генерал Марсел Валентин изрази оптимизам за новите избрани органи на владата на Косово во врска со иднината на покраината. Продолжувањето на мандатот на КФОР, рече Валентин, зависи од желбата на косовскиот народ за изградба на органите за самоуправување на Косово.

„Железна тупаница“ за потрага по оружје на Косово

А1

КФОР им удира "челична тупаница" на терористите и на криминалците

Дневник
3 поврзани вести »

АНА мобилизирала 2.000 лица за кревање востание

Дневник - 04.12.2001

АЛБАНСКАТА ПАРАВОЈСКА НЕ МИРУВА По кревањето на востанието се планирало да биде прогласена слободна територија во кумановското село Черкези Албанската национална армија (АНА) во Македонија има мобилизирано околу 2.000 лица што очекуваат сигнал за да почнат оружени дејства, дознава "Дневник" од ...

АНА се подготвува за герилска војна?

А1

АНА чека да дојде Бајрам, па да почне герилска војна

Дневник
3 поврзани вести »

Шампионките поразени на стартот

Вест - 07.12.2001

Одбојка, Топ тим куп Актуелниот македонски одбојкарски шампион, Кометал Студент е поразена од грчкиот Филатлетик во Врилисија во меч од првото коло во петтата група од Топ тим купот со максимални 3:0 (25:20, 25:19, 25:16). Според информациите за оваа средба, нашите одбојкарки одиграле солидно, но ...

Кометал Студент на стартот во Филатлетик

Вест

"Студентките" годинава поискусни и поамбициозни

Дневник
3 поврзани вести »

Средбата Ругова - Тачи без договор

А1 - 07.12.2001

Лидерите на двете најголеми албански партии Ибрахим Ругова од Демократскиот сојуз на Косово и Хашим Тачи од Демократската партија на Косово изјавија дека разговорите што ги водеа во седиштето на УНМИК во Приштина биле многу конструктивни, не наведувајќи ништо за евентуален договор за коалиција на ...

Нови елементи во односите со Тирана со Приштина

Капитал

Преговори за владеачката коалиција на Косово

А1
3 поврзани вести »

Христов: Кој е тој Ѓоре?!

Вест - 07.12.2001

Од наводната средба за помирување меѓу селекторот и двајцата наши репрезентативци ќе нема ништо Од најавеното на последниот брифинг на селекторот на нашата фудбалска репрезентација Ѓоре Јовановски, дека е подготвен да седне на преговарачка маса со репрезентативците Ѓорѓи Христов и Тони Мицевски, ...

Јовановски: По Бахреин завршувам со експериментирањето

Вест

Завршија експериментите со составот на репрезентацијата

Дневник
3 поврзани вести »

Москва и Атина решително против промена на границите на Балканот

А1 - 07.12.2001

„Ангажирањето на Грција и на Русија овозможи во 1999 година да се најде компромисно решение меѓу Србите и САД и НАТО за Косово и да се постигне еднострана интервенција на НАТО или ЕУ во текот на кризата во Македонија годинава, оцени грчкиот премиер, Костас Симитис.

Да не беше војната, ќе бевме ГОРНА МАКЕДОНИЈА

Вест

Грција прифаќа компромис околу спорниот назив „Македонија“

А1
3 поврзани вести »

Со враќањето на полицијата во селата ќе има и закон и поредок

Дневник - 08.12.2001

СПОРЕД КЛАУС ФОЛЕРС, АМБАСАДОР НА НАТО Полициските патроли ќе имаат мешан етнички состав, но Фолерс е загрижен поради недоволниот број полицајци-Албанци Македонската полиција може да почне со враќањето во некои села од кризните региони најрано в среда следната недела, ако подготовките завршат ...

Добар наместо брз начин за враќање на полицијата

А1

Полицијата се враќа после помилувањата на Трајковски

Вест
3 поврзани вести »

Дигната во воздух приватна бензинска пумпа

Вест - 04.12.2001

ЕКСПЛОЗИЈА НА ПАТОТ СКОПЈЕ-КУМАНОВО, КАЈ НАПЛАТНАТА РАМПА РОМАНОВЦЕ Бензинската пумпа е сопственост на Имери Шенаси од селото Липково, а од силната детонација оштетени се дел од зградата и едно возило Во просториите на приватната бензинска пумпа "Имери -компани" на автопатот Скопје - Куманово, кај ...

Бандитите начекаа село без кучиња

Дневник

Нападната бензинска пумпа во Тетово

А1
3 поврзани вести »

Бик-опуштеност и мир

Дневник - 05.12.2001

Ова е ден на опуштеност и мир. Ве очекува вообичаената работна атмосфера, која денеска многу ќе ви одговара. Ќе ве привлекуваат долгорочни планови. Нема да имате многу слободно време, напорно ќе работите додека другите околу вас гледаат да избегнат секаква работа.

Стрелец-опуштете се

Дневник

Вага-опуштеност

Дневник
3 поврзани вести »

ОБСЕ и ЕУ не знаат која е АНА

Дневник - 07.12.2001

ИАКО САД ОБЈАВИЈА НОВА "ЦРНА ЛИСТА" Европската Унија и ОБСЕ не знаат која е АНА и немаат никаква евиденција дали таа дејствува во Македонија, изјавија вчера нивните претставници на прес-конференција. - Можеби САД знаат која е АНА, но на ниво на ЕУ не постои црна листа на такви организации, па не ни ...

Во Тетово владее анархија, но ОБСЕ нејќе да ја види

Вест

ОБСЕ: Состојбата во Тетовско се подобрува

Вест
3 поврзани вести »