TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-12-03 до 2001-12-09

Флигаре сигурен, синоќа се разговараше за Трајчев

Вест - 06.12.2001

ФК Вардар Во редовите на есенскиот шампион Вардар вистинска мобилност пред преодниот рок кој почнува за четири дена. Во текот на завчерашниот ден стигнаа документите за Тони Флигаре од шведскиот прволигаш Малме, и веќе нема никакви пречки да се реализира и овој трансфер.

Вардар - можна дестинација на Тони Мицевски

Дневник

Панов и Флигаре во Вардар?

Дневник
3 поврзани вести »

И Македонија треба да објави "црна листа"

Дневник - 06.12.2001

Коментар - Натали Н. Сотировска Проширувањето на црната листа на припадници на ОНА, на кои САД им ги замрзнуваат банкарските сметки и фондовите, и со членови на АНА и на Националниот комитет за ослободување и одбрана на албанските земји, не е нешто на што македонските власти можат да се потпрат во ...

Државата треба да ги контролира барем "домашните" валкани пари на терористите

Дневник

Албанскиот нарко-тероризам го претвора Балканот во нова Колумбија

Капитал
3 поврзани вести »

Исклучителен авторски проект

Дневник - 07.12.2001

РЕЦЕНЗИЈА - "МАКЕДОНСКИОТ ИКОНОСТАС" НА РОДОЉУБ АНАСТАСОВ Во овој "иконостас" содржан е уметниковиот омаж, во кој со душа и уверување се манифестираат сопствениот морален, историски и човечки идеал и идентитет Родољуб Анастасов (1935) го негува портретниот жанр, пасионирано и сериозно, кој ...

Не сум следбеник на зготвена историја

Вест

За апостолите

Дневник
3 поврзани вести »

Маскирани насилници претепале и ограбиле старци

Вест - 05.12.2001

РАЗБОЈНИШТВО ВО КУЌА ВО КУМАНОВСКОТО СЕЛО ОРАШАЦ Во кумановското село Орашац, петмина засега непознати насилници маскирани со капи и чорапи на главите минатиот понеделник, околу 4 часот наутро извршиле разбојништво врз брачна двојка, мештани. Маскираните насилници влегле во семејната куќа на Б. Д.

Маскирани насилници раниле минувач и му одзеле 45.000ГМ

Вест

Разбојници среде бел ден раниле минувач за да му украдат 45.000 ГМ

Дневник
3 поврзани вести »

Тиквеш есенски првак

Вест - 06.12.2001

Втора фудбласка лига - 17 коло Екипата на Тиквеш пролетниот дел на фудбалското првенство на Втората лига ќе го започне од лидерската позиција. На вчерашното 17 последно есенско коло се постигнати следните резултати: Саса - Турново 3:1, Македонија - Кожув 1:1, Новаци - Охрид СБ 3:2, Борец - Башкими ...

Тиквеш веќе есенски првак

Вест
2 поврзани вести »

Вицепремиерот Крстевски во посета на Кина

А1 - 09.12.2001

Македонска владина делегација предводена од заменикот на претседателот на владата на Македонија, Зоран Крстевски денеска ја започнува повеќедневната официјална посета на народна Република Кина, соопшти агенцијата за информации.

Крстевски во посета на Кина

А1
2 поврзани вести »

Новковски не е запознаен со штрајкот во неготинската гимназија

А1 - 05.12.2001

„Не е точно дека не постои соработка меѓу професорите од гимназијата во Неготино и директорката Орданка Бајатовска“, изјави министерот за образование Ненад Новковски, кој не знае дека професорите повторно го активирале штрајкот.

Повторно активиран штрајкот во неготинската гимназија

А1
2 поврзани вести »

Резултати, табели и распоред

Дневник - 08.12.2001

Резултати и табели по 3. коло, група А: Холандија - Кина 23-24, Украина - Македонија 22-22, Франција - Данска 20-21. Табела: Данска 6, Франција 4, Кина 4, Украина 2, Холандија 1, Македонија 1; група Б: Ангола - Конго 27-13, Романија - Шведска 22-27, Унгарија - Шпанија 27-23.

Резултати

Дневник
2 поврзани вести »

Бидна денот Бранко Цветкоски и Санде Стојчевски да одлетаат

Вест - 06.12.2001

ВАСИЛЕ ДИМЕСКИ ОД УПРАВНИОТ ОДБОР НА "СТРЕМЕЖ" ЗА "ВЕСТ" Одлуката за разрешување на Бранко Цветкоски и Санде Стојчевски Управниот одбор ја донесе едногласно. Според тоа, ако се почитува одлуката, тие не се повеќе членови на списанието "Стремеж", а зошто претседателот на Управниот одбор Петар ...

Силен стремеж за статус кво во списанието

Дневник
2 поврзани вести »

Прва средба на претседателите на грчки и турски Кипар

Вест - 05.12.2001

НИКОЗИЈА, 5 декември (Ројтерс) - Грчкиот претседател на Кипар Глафкос Клеридес денеска ќе отпатува во северен Кипар на својата прва средба со турскиот колега Рауд Денкташ со цел да се стави крај на цврстата поделба на островот. "Претседателот на републиката ја прифати поканата за вечера на г.

Клеридес и Денкташ ќе разговараат за конечно решавање на сите проблеми

Дневник
2 поврзани вести »