TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-12-03 - 2001-12-09

Тодоровска го дополнува списокот

Дневник - 05.12.2001

РАКОМЕТ - СП ВО ИТАЛИЈА: МАКЕДОНКИТЕ СИГУРНИ ЗА ПЛАСМАН ВО ОСМИНАФИНАЛЕТО? Во случај на повреда на која било ракометарка, селекторот дополнително не ќе може да повика некого зашто е исполнета квотата Олгица Тодоровска е дополнително вклучена во македонската репрезентацијата, со што бројот на нашите ...

Без Боева на СП, Кометал ЃП за секој случај снима засилувања

Вест
2 поврзани вести »

Путин наместо во Света Гора во Солун

А1 - 08.12.2001

Рускиот претседател, Владимир Путин, во рамките на повеќедневната посета на Грција, денеска поради невреме и снежна луња ја откажа приватната посетата на Света Гора. Путин, како прв руски шеф на држава кој ја посетил официјална Атина по паѓањето на царството во 1917-та година, сакаше да ја посети ...

Путин во официјална посета на Атина

А1
2 поврзани вести »

Вардарци го освоија првиот бод за - самодоверба

Дневник - 03.12.2001

ЛИГА НА ШАМПИОНИ Серијата од 9-2 во вториот дел и десетте одбрани на голманот Петковски беа решавачки за ремито Дури во четвртиот меч од Д-групата на Лигата на шампионите, против германски Магдебург, ракометарите на Вардар Ватростална го освоија првиот бод, играјќи нерешено 27-27 (11-16).

Еуфоричните вардарци му ги расипаа сметките на големиот Магдебург

Вест
2 поврзани вести »

Повеќе од 350 илјади Македонци во потрага по работа

Капитал - 06.12.2001

Македонски рекорд во невработеностПовеќе од 350 илјади Македонци во потрага по работаСпоред Заводот за вработување стапката на невработеност изнесува 39%, додека според Заводот за статистика стапката е 32%. Во Македонија има 354 илјади невработени, 308 илјади корисници на социјална помош и 257 ...

Кризата во Македонија остави без работа уште 2.000 лица

Вест
2 поврзани вести »

Публиката наместо музика мораше да слуша предавање

Вест - 07.12.2001

ВО МНТ ЗАВРШНИЦА НА ГОДИШНИНАТА НА ВЕРДИ Одбележувањето на 100 годишнината од смртта на Џузепе Верди, заврши завчера со Вечер на Верди во МНТ, а во организација на Операта и на Италијанската амбасада. Финалето на одбележувањето на годишницата на големиот италијански композитор, на која Операта на ...

Финале на годината на Верди

Вест
2 поврзани вести »

Ерхард Бусек наследник на Бодо Хомбах

А1 - 07.12.2001

Австрискиот конзервативен политичар Ерхард Бусек најверојатно ќе го наследи Бодо Хомбах на функцијата координатор на Пактот за стабилност за југоисточна Европа, јави хрватската агенција „Хина“, повикувајќи се на дипломатски извори во Европската Унија.

Хомбах го брани Пактот за стабилност

Капитал
2 поврзани вести »

Партизан е фаворит, но и детаљно снимен

Вест - 08.12.2001

КУП НА ПОБЕДНИЦИТЕ НА КУПОВИТЕ - ПРИЛЕПЧАНИ ДОПАТУВАА ВО БЕЛГРАД Ракометарите на Тутунски комбинат Бренд допатуваа во Белград на првиот меч од 4. коло од Купот на победниците на куповите, што го играат утре во 18 часот (судии: Анастасов и Андреев од Бугарија).

Тренерот Костиќ сака да ги искористи слабостите на Партизан

Дневник
2 поврзани вести »

Савов за пет минути - три гола

Дневник - 03.12.2001

ЦЕМЕНТАРНИЦА - КУМАНОВО 6-0 (3-0) Фудбалерите на Цементарница го прегазија Куманово со 6-0 во натпревар помеѓу две екипи од долната шесторка на табелата. "Цементарците" уште еднаш докажаа дека се многу опасни на свој терен. Домашните играчи по три гола им дадоа на двајцата голмани на Куманово, кои ...

Победа, Работнички и Вардар ќе презимат на врвот, хет- трик на Жанко Савов

Вест
2 поврзани вести »

Штефан Еберхартер победник на денешниот спуст

А1 - 08.12.2001

Австриецот Штефан Еберхартер победи денеска во спустот за светскиот скијачки куп во Вал Д'Изер. Вториот трумф на ветеранот за само два дена, по вчерашниот во Супер Џи, остана длабоко засенет од страотниот иинцидент на швајцарецот Силвано Белтрамети, кој по излетувањето од патеката низ заштитната ...

Австриецот Еберхартер победи во премиерниот супервелеслалом сезонава

А1
2 поврзани вести »

Тетово го тресеа детонации

Вест - 08.12.2001

ПРОВОКАЦИИТЕ ВО ТЕТОВСКО НЕ СТИВНУВААТ Полицијата се сомнева на провокации со зољи Во четвртокот и вчера, Тетово го тресеа детонации. Околу три часот се слушна силен татнеж од експлозија од кај полицискиот пункт во близина на АД "Тетекс".

Четири детонации во Тетовско

А1
2 поврзани вести »