TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-12-03 до 2001-12-09

Победа, Работнички и Вардар ќе презимат на врвот, хет- трик на Жанко Савов

Вест - 03.12.2001

Прва фудбалска лига - 17 коло Начевски во дуел со гостинскиот капитен Танушев, од мечот Вардар - Силекс Екипите на Победа, Работнички Кометал и Вардар зимската пауза ќе ја поминат на врвот на прволигашката табела, која иако официјална, по ново воведениот систем на натпреварување, нема многу да ...

Савов за пет минути - три гола

Дневник
2 поврзани вести »

Ерхард Бусек наследник на Бодо Хомбах

А1 - 07.12.2001

Австрискиот конзервативен политичар Ерхард Бусек најверојатно ќе го наследи Бодо Хомбах на функцијата координатор на Пактот за стабилност за југоисточна Европа, јави хрватската агенција „Хина“, повикувајќи се на дипломатски извори во Европската Унија.

Хомбах го брани Пактот за стабилност

Капитал
2 поврзани вести »

Луан Старова во петтомен избор

Вест - 05.12.2001

На Луан Старова вчера Раде Силјан како издавач и приредувач на петомните Избрани дела му приреди и промоција. Ова се случуваше во Друштвото на писателите на Македонија, а за петте романи: "Времето на козите", "Татковите книги", "Атеистички музеј", "Балкански клуч" и "Патот на јагулите" говореа Али ...

Промоција на избраните дела на Луан Старова

Вест
2 поврзани вести »

Нова централа за подобар сигнал во Велешко

Вест - 08.12.2001

"МОБИМАК" СЕ ПОДГОТВУВА ЗА КОНКУРЕНЦИЈАТА ВО МОБИЛНАТА ТЕЛЕФОНИЈА "Мобимак", следната недела во Велес ќе ја активира новата централа, која ќе биде со капацитет од 100.000 претплатници. Проектот ќе му овозможи на операторот обезбедување нови капацитети, како и подобрување на квалитетот и на ...

200 илјади мобилни претплатници

А1
2 поврзани вести »

Загина 16-годишно момче, играјќи си со бомба

Вест - 05.12.2001

ВО БРВЕНИЦА, ТЕТОВСКО Вчера, околу 15 часот, од невнимателно ракување со бомба што ја држел во рацете, загина еден 16-годишен средношколец од македонска националност од Брвеница, а од експлозијата полесно се повредени уште четири момчиња од ова село, ова се првичните полициски информации што ги ...

Рачна бомба уби едно и рани пет момчиња

Дневник
2 поврзани вести »

Големо признание од НАТО за Белград

А1 - 06.12.2001

„СР Југославија и Србија од претставници на НАТО добија големо признание за напорите во стабилизацијата на состојбата во јужна Србија и на Косово и Метохија“, изјави потпретседателот на српската влада Небојша Човиќ по враќањето од Брисел.

Човиќ денеска во Брисел

А1
2 поврзани вести »

Убаво читање на блуз—приказната

Дневник - 06.12.2001

ИГОР ЏАМБАЗОВ ВО УНИВЕРЗАЛНАТА САЛА Познатиот актер, забавувач, бинго-развеселувач и музичар вчера и завчера и се претстави на публиката во Универзалната сала во Скопје. На овие концерти во живо го промовираше материјалот од својот актуелен албум, "Ова не е блуз".

Игор Џамбазов на блуз средба со публиката

Вест
2 поврзани вести »

Во Тетово не се живее мирно

Вест - 03.12.2001

БАНДИТИТЕ ПУСТОШАТ ВО ТЕТОВСКО Грабежите и насилството во Тетовско од вооружените албански банди, тетовци ги толкуваат како отворен притисок за етничко чистење на регионот "Грабнувањето и силувањето на 30-годишна Македонка од градот, мајка на две деца, пукањата, ранувањата и претепувањата на ...

Малолетници раниле пекар, терористи силувале Македонка

Дневник
2 поврзани вести »

Мараја Кери им пееше за херојство на америте во косовски Бондстил

Вест - 06.12.2001

КАМПОТ БОНДСТИЛ (АП) - Мараја Кери во вторникот го испеа хитот "Херој" додека мировниците во американскиот камп во Косово "Бондстил" ја фотографираа sвездата, ракоплескаа, викаа и пееја заедно со неа. КАМПОТ БОНДСТИЛ (АП) - Мараја Кери во вторникот го испеа хитот "Херој" додека мировниците во ...

Бранови тестостерон во американските воени кампови во вторникот

Дневник
2 поврзани вести »

Состанокот на советот на министрите на ОБСЕ

Вест - 04.12.2001

Букурешт, 4 декември - Во Букурешт вчера почна дводневниот девети состанок на Советот на министрите на државите членки на Организацијата за безбедност и соработка во Европа(ОБСЕ). На собирот учествуваат претставници на 55 - те држави членки на ОБСЕ и на повеќе меѓународни организации, меѓу кои и ...

Шефот на дипломатијата во Букурешт

А1
2 поврзани вести »