TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-12-03 до 2001-12-09

Критиката го избра "Мулен руж" за филм на годината

Вест - 08.12.2001

ЊУЈОРК (Ројтерс) - Трагичниот мјузикл за париското бурлескно шоу "Мулен Руж" на баз Лурман се најде на врвот на списокот на Националниот одбор на критичари на годината. Ова се традиционално најраните награди на сезоната што водат до Оскарите, а одборот на критичари објави список од 10 домашни ...

Најдобри "Мулен руж", Били Боб Торнтон и Хејл Бери

Дневник
2 поврзани вести »

Пи Џеј Џарви ја победи Мадона во изброт за нај-пејачка

Вест - 04.12.2001

ЛОНДОН (Ројтерс) - Според анкетата на магазинот "Кју" британската пејачка Пи Џеј Харви е најголемата рокерка и поп пејачка на сите времиња. ЛОНДОН (Ројтерс) - Според анкетата на магазинот "Кју" британската пејачка Пи Џеј Харви е најголемата рокерка и поп пејачка на сите времиња.

Британката П.Џ. Харви подобра од Мадона

Дневник
2 поврзани вести »

Експертите го убедија Конгресот дека нема да клонираат луѓе

Вест - 05.12.2001

ВАШИНГТОН (Ројтерс) - Стручно лице од американската фирма "Адвансд сел технолоџи", што успеа да клонира човечки ембрион, го разубеди Конгресот и останатите луѓе кои се плашат дека секој момет ќе почне да се клонираат луѓе дека тоа е премногу тешко за да се изведе.

Клонираните крави даваат исто млеко како и природните

Вест
2 поврзани вести »

Башевски задоволен од патот во Лондон

Вест - 05.12.2001

Димитар Башевски, претседател на македонскиот ПЕН центар вчера се пофали дека македонските поети одлично си поминале во Лондон. Дека вечерта на македонската литература што се одвивала во една од салите на хотелот "Ројал нешенел" екипата автори од Македонија: со Катица Ќулавкова, Венко Андоновски, ...

Светскиот конгрес сепак во Македонија

Дневник
2 поврзани вести »

Прво капење на јапонската принцеза

Вест - 08.12.2001

Претставник на Агенцијата на кралскиот дом Коичи Накајама (лево) се поклонува додека портпаролот на палатата Хифофуми Ока го соопштува името и кралската титула на јапонската принцеза. ТОКИО (АП) - Со звуците на дворска музика во позадината и читање од еден древен текст кралската прислужничка со ...

Јапонската принцеза роди ќерка

Вест
2 поврзани вести »

ЕУ нема стратегија за помош на Македонија!

Вест - 08.12.2001

Европската комисија, во два стручни извештаи објавени во "Зидојче цајтунг", оценува дека Програмата за помош на ЕУ за Макединија, која требаше да придонесе за стабилизација на целиот регион, "комплетно потфрлила и од неа нема речиси никакви резултати", а состојбата во Македонија ја оценува како ...

Европската помош за Македонија без резултати

А1
2 поврзани вести »

Државата ги смести раселените лица и ги заборави

А1 - 09.12.2001

Околу 700 лица од кумановскиот кризен регион живеат во колективните центри каде што ја поминуваат првата зима надвор од своите домови. Иако, пред три месеци кога се потпишуваше рамковниот договор, главната цел беше да се врати раселеното население дома, за овие 700 луѓе, враќањето е сеуште под знак ...

"Парното ќе не згрее, ама душата ни е студена од болка"

Дневник
2 поврзани вести »

Путин наместо во Света Гора во Солун

А1 - 08.12.2001

Рускиот претседател, Владимир Путин, во рамките на повеќедневната посета на Грција, денеска поради невреме и снежна луња ја откажа приватната посетата на Света Гора. Путин, како прв руски шеф на држава кој ја посетил официјална Атина по паѓањето на царството во 1917-та година, сакаше да ја посети ...

Путин во официјална посета на Атина

А1
2 поврзани вести »

АНА на "црната листа" на Вашингтон

Дневник - 05.12.2001

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ На "црната листа" на САД објавена во јуни годинава е приклучена и таканаречената Албанска национална армија, соопшти вчера заменик-портпаролот на Стејт департментот, Филип Рикер. Покрај АНА, на тој список, односно Извршната наредба од 27 јуни, е нареден и таканаречениот Национален ...

Вашингтон ги блокира финансиите и имотот на АНА

А1
2 поврзани вести »

Имаа најмалку порази, но на крајот - трети

Дневник - 07.12.2001

СЛОГА ЈУГОМАГНАТ Бодовите од Струмица и од Прилеп клучни за фатениот приклучок на чаирчани со водечките Иако доживеа убедливо најмалку порази есенва и ја имаше најдолгата серија без пораз, шампионот Слога Југомагнат се пласира на третото место во идната Лига за шампион на Македонија.

Очаен старт — пеколен финиш

Дневник
2 поврзани вести »