TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2001-12-03 до 2001-12-09

Тетово го тресеа детонации

Вест - 08.12.2001

ПРОВОКАЦИИТЕ ВО ТЕТОВСКО НЕ СТИВНУВААТ Полицијата се сомнева на провокации со зољи Во четвртокот и вчера, Тетово го тресеа детонации. Околу три часот се слушна силен татнеж од експлозија од кај полицискиот пункт во близина на АД "Тетекс".

Четири детонации во Тетовско

А1
2 поврзани вести »

Репризата со ист ефект, Тодоров вика по судиите

Вест - 08.12.2001

КОШАРКА - ЈУЖНА ЛИГА Засега добро се снаоѓа во новиот дрес.- Гери Вилијамс И репризата со ист исход. Фершпед Работнички и во вториот натпревар во два дена против истиот противник, само во различни натпревартувања, го совлада Куманово.

Фершпед Работнички брка трета победа, Куманово сефте

Вест
2 поврзани вести »

Повеќе од 350 илјади Македонци во потрага по работа

Капитал - 06.12.2001

Македонски рекорд во невработеностПовеќе од 350 илјади Македонци во потрага по работаСпоред Заводот за вработување стапката на невработеност изнесува 39%, додека според Заводот за статистика стапката е 32%. Во Македонија има 354 илјади невработени, 308 илјади корисници на социјална помош и 257 ...

Кризата во Македонија остави без работа уште 2.000 лица

Вест
2 поврзани вести »

Етничката делба на Македонија - чиста илузија

Вест - 07.12.2001

ГЕРМАНСКИОТ АМБАСАДОР ВЕРНЕР БУРХАРТ ВО ШЕМШОВО Пукањето во Тетовско е знак дека во регионот се уште има оружје "Никој не треба да има илузија дека Македонија може да се двои на етнички чисти територии. Германија смета дека перспективата на Македонија е во заедничкото живеење на сите етникуми кои ...

Пукотниците во тетовско не стивнуваат

А1
2 поврзани вести »

Хју Грант нема да изиграва татко на детето на Лиз Харли

Вест - 07.12.2001

Шармантниот британски актер тврди дека во никој случај нема да биде кум на детето на својата поранешна девојка Лиз Харли. Хју изјави дека неодамна ја видел Лиз, но само на кратко. "Ми се стори дека прекрасно изгледа", рече тој.

Харли е сигурна кој е таткото на нејзиното бебе, ама таткото не е

Вест
2 поврзани вести »

ООН бара 41 милион долари за Македонија

Дневник - 04.12.2001

АПЕЛ ЗА ДОНАЦИИ Агенциите на Обединетите нации во Македонија апелираат за донации од 41 милион долари, кои ќе бидат наменети за помош на жителите во кризните подрачја во текот на следната година. - Активностите ќе се фокусираат за помош на 100.000 внатрешнораселени лица, на повратниците и на ...

41 милион долари за раселените лица

А1
2 поврзани вести »

Партизан е фаворит, но и детаљно снимен

Вест - 08.12.2001

КУП НА ПОБЕДНИЦИТЕ НА КУПОВИТЕ - ПРИЛЕПЧАНИ ДОПАТУВАА ВО БЕЛГРАД Ракометарите на Тутунски комбинат Бренд допатуваа во Белград на првиот меч од 4. коло од Купот на победниците на куповите, што го играат утре во 18 часот (судии: Анастасов и Андреев од Бугарија).

Тренерот Костиќ сака да ги искористи слабостите на Партизан

Дневник
2 поврзани вести »

Телефонска анонимка за подметната бомба во Судот во Битола

Вест - 04.12.2001

Вчера, по полноќ, анонимен машки глас, телефонски го известил дежурниот полицаец во Основниот суд во Битола дека наводно имало подметнато бомба која ќе експлодира кога судиите ќе дошле на работа. Судскиот полицаец за повикот веднаш ја известил битолската полиција.

Две лажни закани за подметнати бомби

Дневник
2 поврзани вести »

Дедо Мраз се поти во Њујорк

Вест - 08.12.2001

ЊУЈОРК (Ројтерс) - Оваа година Дедо Мраз во Њујорк ќе се поти за божикните празници."Ова е ненормално", вели еден човек облечен во костум на Дедо Мраз додека луѓето крај него поминуваат облечени во кошули со кратки ракави и сандали. "Се чувствувам како печена мисирка", вели тој.

Учителка отпуштена оти на првачињата им рекла дека Дедо Мраз не постои

Вест
2 поврзани вести »

Ал Каида планирала напади и надвор од САД

Вест - 06.12.2001

НУ ДЕЛХИ, 6 декември (Ројтерс) - Еден индиски министер вчера изјавил дека човекот кој бил уапсен под сомневање дека бил поврзан со Ал Каида признал дека се планирале самоубиствени напади во Британија, Австралија и Индија. "Човекот го уапсивме пред еден месец во Бомбај и тоа што го призна беа ...

Ал-Каида: И да биде убиен бин Ладен, џихадот ќе продолжи

Вест
2 поврзани вести »