TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2001-12-03 - 2001-12-09

Ал Каида планирала напади и надвор од САД

Вест - 06.12.2001

НУ ДЕЛХИ, 6 декември (Ројтерс) - Еден индиски министер вчера изјавил дека човекот кој бил уапсен под сомневање дека бил поврзан со Ал Каида признал дека се планирале самоубиствени напади во Британија, Австралија и Индија. "Човекот го уапсивме пред еден месец во Бомбај и тоа што го призна беа ...

Ал-Каида: И да биде убиен бин Ладен, џихадот ќе продолжи

Вест
2 поврзани вести »

Патролата на АРМ пукала во возилотозашто возачот не сакал да запре

Дневник - 08.12.2001

контроверзи во слуЧаЈот со застреланото девоЈЧе во скопската населба Ченто Патролата на АРМ што во саботата вечер тешко ја рани малолетната Александара Арсиќ во Скопје, постапила според сите прописи на патролната служба, а полицијата не ги привела членовите на патролата, изјави вчера портпаролот на ...

Припадници на АРМ осомничени за ранување на 14-годишното девојче

Вест
2 поврзани вести »

Луан Старова во петтомен избор

Вест - 05.12.2001

На Луан Старова вчера Раде Силјан како издавач и приредувач на петомните Избрани дела му приреди и промоција. Ова се случуваше во Друштвото на писателите на Македонија, а за петте романи: "Времето на козите", "Татковите книги", "Атеистички музеј", "Балкански клуч" и "Патот на јагулите" говореа Али ...

Промоција на избраните дела на Луан Старова

Вест
2 поврзани вести »

Пенов во Солун се правеше Англичанец

Вест - 06.12.2001

НА КОНФЕРЕНЦИЈАТА НА БАЛКАНСКИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ Од Македонија беа поканети тројца градоначалници, скопскиот Ристо Пенов, кумановскиот Слободан Ковачевски и тетовскиот Муртезан Исмаили, и секој од нив се обрати на различен јазик, Пенов на англиски, Исмаи Градоначалникот Ристо Пенов го избра ...

Во Солун Ристо Пенов со контрастав

А1
2 поврзани вести »

Мараја Кери им пееше за херојство на америте во косовски Бондстил

Вест - 06.12.2001

КАМПОТ БОНДСТИЛ (АП) - Мараја Кери во вторникот го испеа хитот "Херој" додека мировниците во американскиот камп во Косово "Бондстил" ја фотографираа sвездата, ракоплескаа, викаа и пееја заедно со неа. КАМПОТ БОНДСТИЛ (АП) - Мараја Кери во вторникот го испеа хитот "Херој" додека мировниците во ...

Бранови тестостерон во американските воени кампови во вторникот

Дневник
2 поврзани вести »

Дедо Мраз се поти во Њујорк

Вест - 08.12.2001

ЊУЈОРК (Ројтерс) - Оваа година Дедо Мраз во Њујорк ќе се поти за божикните празници."Ова е ненормално", вели еден човек облечен во костум на Дедо Мраз додека луѓето крај него поминуваат облечени во кошули со кратки ракави и сандали. "Се чувствувам како печена мисирка", вели тој.

Учителка отпуштена оти на првачињата им рекла дека Дедо Мраз не постои

Вест
2 поврзани вести »

Без струја Љуботенски Пат и околните индустриски објекти

Вест - 05.12.2001

Заради изведување на одредени технички зафати во дистрибутивната електромрежа, денес, од 9 до 14 часот, без струја ќе останат потрошувачите од село Љуботенски Пат, објектите на гасоводот и Земјоделско-индустрискиот комбинат, лоцирани во тој ...

Терористите ја нападнале АРМ кај Љуботен

Вест
2 поврзани вести »

Тиквеш есенски првак

Вест - 06.12.2001

Втора фудбласка лига - 17 коло Екипата на Тиквеш пролетниот дел на фудбалското првенство на Втората лига ќе го започне од лидерската позиција. На вчерашното 17 последно есенско коло се постигнати следните резултати: Саса - Турново 3:1, Македонија - Кожув 1:1, Новаци - Охрид СБ 3:2, Борец - Башкими ...

Тиквеш веќе есенски првак

Вест
2 поврзани вести »

Убаво читање на блуз—приказната

Дневник - 06.12.2001

ИГОР ЏАМБАЗОВ ВО УНИВЕРЗАЛНАТА САЛА Познатиот актер, забавувач, бинго-развеселувач и музичар вчера и завчера и се претстави на публиката во Универзалната сала во Скопје. На овие концерти во живо го промовираше материјалот од својот актуелен албум, "Ова не е блуз".

Игор Џамбазов на блуз средба со публиката

Вест
2 поврзани вести »

Со четири екипи на евросцената

Дневник - 08.12.2001

ЕВРОКУПОВИ (МАЖИ) Викендов македонските ракометари ги продолжуваат натпреварите во еврокуповите. Вардар Ватростална во Лигата на шампионите (ЛШ), растоварен од императивот победа, денеска (16 ч.) игра со унгарскиот Фотекс во Веспрем.

Фотекс преку вардарци го обезбедува првото место

Вест
2 поврзани вести »